PROČ PRÁVĚ ON? Protože to bude pr…ča

Film / 15.1.2017

Autor:

Vánočních komedií není nikdy dost. Máme tu o osamělém dítěti, velké rodině či lásce až do nebes – a kombinací toho všeho je Proč právě on?

Why Him?

komedie

USA, 2016, 110 min

Režie: John Hamburg

Hrají: James Franco, Bryan Cranston, Zoey Deutch, Cedric the Entertainer a další

Ptáte se, proč ten nevánoční název, když tenhle snímek ve světě prezentovali jako největší vánoční trhák – ačkoli naši distributoři s ním počkali až na leden? Tak si představte, že jste otec, slavíte pětapadesáté narozeniny. A vaše dcera, která se musí učit na zkoušky, vám zavolá přes Skype, protože bydlí na koleji v Kalifornii, zatímco vy klepete kosu v Michiganu… A aby toho nebylo málo, videohovor naruší její přítel, o kterém ani nevíte, že existuje. A jako bonus k tomu všemu – kvůli učení nepřišel!

Jelikož máte narozeniny před Vánoci, je jasné, že vás dcera s přítelem budou chtít uvítat u sebe doma. Cesta autem bude trochu napjatá, samozřejmě mladší syn utrousí pár vtípků, zatímco vy jako otec budete nechápavě poslouchat, co se to vlastně děje. Vše dokoná prvních pár vteřin setkání s potencionálním zetěm, při kterém uvidíte nahou i jeho druhou polovinu těla – tu horní. A pokud by vás dostatečně nenaštvalo to, co předcházelo, tak vězte, že prvních pět minut rozhovoru s Lairdem by vás totálně vyvedlo z míry a z vás by vylétlo: „Proč právě on?!“

Takové první setkání musí vyvolat šok. A vyvolá.

Pokud v tom trochu vidíte podobu s Fotr je lotr, Jeho fotr, to je lotr a Fotři jsou lotři, tak se není čemu divit. John Hamburg je scenáristou jak zmíněné trilogie, tak právě tohoto snímku. Což je nejspíše půlkou úspěchu. Druhou půlkou je pak obsazení. Místo Bena Stillera je zde James Franco a místo Roberta de Nira Bryan Cranston. Pokud mluvím o úspěchu, tak ten opravdu přichází.

Hlavním pilířem filmu je kontrast. Ned (Bryan Cranston), ten pětapadesátník, je… no, pětapadesátiletý otec, majitel tiskařské firmy a otec dvou dětí. Laird (James Franco) je výstřední, mladý (relativně) a vůbec nemá jakýkoliv filtr mezi mozkem a jazykem. Zatímco Nedova tiskařská firma balancuje na tenké hranici výdělečnosti a nevýdělečnosti, Laird má peněz hodně, opravdu hodně. Svého bohatství dosáhl díky IT technologii, což je největší nepřítel papíru a tisku. Asi nikoho nepřekvapí, že ti dva spolu nebudou mít nejlepší vztah.

Kontrastu zdárně sekunduje humor. Ten naštěstí není založen jen na Lairdově oblíbeném slově, které je anglicky a začíná na F. Film je plný velice „ftipných“ situací, někdy až absurdních, ale co čekat, vzhledem k výše zmíněné trilogii. Osobně bych se nebál říct, že jde o nejlepší komedii roku. Jediné mínus filmu je možná to, že přišel u nás až po Vánocích.

Není větší přísahy než malíčků, dokonce i mezi muži.

Proč právě on? by se dalo označit za velký vánoční dárek, aneb na své si přijdou všichni. Pro zástupkyně něžného pohlaví je zde polonahý fešák James Franco, druhé pohlaví dostane pár životních rad ve stylu „takhle teda ne, i když možná jo“ – a obě pohlaví se budou za břicho popadat. A pokud to zvládnete do konce, čeká vás dost možná nějaké to klišé, ale bude to velmi zábavné. Vlastně vás čeká taková bomba, že to nebudete ani čekat.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj fotografií: CinemArt

0 75 100 1
75%
Average Rating

Proč právě on?

Protože lásce neporučíš. Samozřejmě že film není jen komedií, ale je v něm i romantika. Naštěstí jí je tak akorát, abyste měli chvílemi možnost vydechnout. Film se možná bude ze začátku jevit jako nepříliš dobrý, část kina ten názor měla, ale během filmu se většina osazenstva smála velmi, ale velmi hlasitě. John Hamburg dokonale smísil absurdní s reálným a je to z toho zatím nejlepší komedie roku 2017.

  • Humor
    85%
  • Scénář
    65%
  • Herecké výkony
    75%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář