Venkov jako z Hobita, města podobná americkým metropolím

Cestování / 23.1.2017

Hledáte-li místo uprostřed moře s vysokohorskými vesničkami, bohatým nočním životem a opuštěnými plážemi, Mallorca je jasná volba.

Tento nevelký ostrov patřící Španělsku se nachází na západ od Menorcy a spolu s ní a Ibizou tvoří souostroví Baleáry. Hlavním městem je Palma de Mallorca, což je také centrum nočního života a středisko celé mallorské kultury. Během horkého dne můžete navštívit gotickou katedrálu Panny Marie či se zchladit na městské pláži, ze které je výhled i na přístav. Večer se pro vás otevírá nespočet barů, diskoték, ale i malých rodinných restaurací a hospůdek.

Středověk na dlani

Největší ostrov Baleár je typický svými městečky a vesnicemi, kde jakoby se zastavil čas. Nemyslím to tak, že by život lidí ustrnul v předminulém století! Architektura je zachovaná už z dob středověku. Jistě si vybavíte kamenné zdi domů, dlážděné ulice, květinami porostlá patia nebo modrobílé vzorované kachličky. Historická atmosféra se zde snoubí se španělskou kulturou.

Z rybářské vesnice Cala Figuera už nebudete chtít odjet

Jedním z největších historických měst je Àrta. Zde byl můj záchytný bod a na tři měsíce i domov. Na Mallorcu jsem odjela za prací, sehnat zde brigádu totiž opravdu není nadlidský výkon. O turisty není nouze a proto se ve všech kavárnách a barech hodí pomocná ruka. Je zvykem pracovat nejen za mzdu, ale i za nocleh a stravu. Já jsem měla štěstí na španělský bar, který byl oblíbeným podnikem místních. Takže ideální příležitost naučit se španělsky, ovšem i procvičit angličtinu. Àrta je díky své centrální poloze, blízkosti jak do hor, tak k moři, styčným bodem většiny turistů.

Arta je proslulá šafránovou paellou s mořskými plody

Projet Mallorcu za dva dny? Žádný problém!

Výhodou tohoto ostrova je, že je opravdu všude blízko. Železniční i silniční síť je na vysoké úrovni, proto ať se rozhodnete cestovat hromadnou dopravou či si to ,,odřídíte“ sami, za pár hodin se dostanete do všech světových stran. Oblíbeným městečkem je Valldemosa, známé nejen svými klikatými uličkami, kde nevidíte na cestu přes záplavu květin, ale také domem, ve kterém pobýval polský skladatel Frederick Chopin spolu se spisovatelkou George Sandovou. Odtud není daleko do severní části ostrova, kde se můžete celé dny procházet vesničkami s ukrytými drobnými staveními a kochat se nekonečnou zelení, v pozadí se skalnatými horami a skálami.

Pokud se vydáte spíše na jih Mallorcy, nesmíte minout města jako Manacor s výrobnou umělých perel a Paguera, přímořské letovisko, kde se střídají písčité pláže spolu se skalnatými útesy.

Mallorquí, nepochopitelný, leč krásný jazyk

Na Mallorce kromě španělštiny, angličtiny a němčiny uslyšíte i katalánské nářečí mallorquí. Ať umíte španělsky sebelíp, místním prostě rozumět nebudete. Většina z nich neumí ,,mallorštinou“ ani psát, jazyk se totiž v minulosti šířil hlavně mluvenou formou. To se odráží i u názvů silnic nebo měst, uvidíte několik variant. Orientaci to tedy turistům rozhodně neulehčuje.

Názvy ulic se udávají španělsky, v reálu jsou ale cedule v mallorquí

Za prací i horolezectvím

Na vlastní kůži jsem se přesvědčila, že jak pracovat, tak cestovat po Mallorce je jedno z nejlepších rozhodnutí, které můžete udělat. Vaší práce během letní sezony si každý cení, proto není těžké se na Mallorcu za zaměstnáním vracet. Získáte spoustu kontaktů a místní restauratéři si vás, pokud se osvědčíte, budou pamatovat a udělají cokoli, abyste se jim na další léto vrátili.

Jako cestovatelé si Mallorcu oblíbíte. Je vám blízké polehávání na pláži a noční procházky na promenádě? Letovisek zde najdete nepočítaně. Nebo se spíše zaměřujete na aktivní, v pohybu strávenou dovolenou? Ostrov je rájem pro horolezce, cyklisty i surfaře. Mallorca je zkrátka evropské město, avšak nutno mu připsat i nádech jakési nezapomenutelné exotiky, kterou si zamilujete.

Zdroj všech fotografií: Tereza Ocetková, Generace 21

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář