Jak zdravě přežít zkouškové

Sport / 11.1.2017

Sedíte dlouho do noci u učení, máte pocit, že nemáte čas na nic jiného. Čas ani na jídlo, ani na sport. To jsou velké chyby.

Zkouškové začalo. A spolu s ním začala i vlna stresování. Každý tyto stresové situace snáší jinak, někdo lépe, někdo o něco hůř, pro někoho je to hotové peklo a ty necelé dva měsíce vyloženě protrpí. Plus dalších pár dní před začátkem a dalších po ukončení. Neuběhne ani čtvrt roku a už aby se stresoval znovu. Pak že studentský život je paráda… Ale ona to vážně paráda (většinou) je.

Ano, záleží především na osobnosti, charakteru, na efektivitě učení, které kdo dokáže dosáhnout, na tom, zda máte štěstí nebo jste prostě vyloženě smolař, a na další spoustě aspektů, které se během zkouškového ještě rozšiřují, protože vy už nevíte coby – a protože prokrastinace. Častokrát jsou to docela neovlivnitelné faktory, se kterými se musíte poprat, ale také spoustu věcí můžete ovlivnit sami.

Na nic není čas

Každý to zná, během roku většinou nehne prstem a s veškerým učením začíná s opravdovým začátkem zkouškového. No, a to se potom zdá, že vám teče do bot, a že vlastně nemáte čas na nic jiného, kromě učení. Nemáte čas na sport, na pořádné jídlo a už vůbec ne na spánek (těch drahocenných šest hodin spánku si nemůžete dovolit promarnit), což se, světe div se, projevuje na naší fyzické i psychické kondici.

Je totiž vědecky dokázáno, že stres nezpůsobuje jen strach ze zkoušek, ale především přístup, který ve zkouškovém nastolíme. Nehýbeme se, nejíme zdravě a nespíme. To popisuje psycholog  A. R. Wolfson:  ,,Jestliže se student připravuje dlouho do noci na zítřejší zkoušku, ve skutečnosti pravděpodobně ohrozí svůj výkon při samotné zkoušce. ‘‘

Učíte se dlouho do noci?

Pocit, že nic nestíháme a taky svědomí, nám nechtějí dovolit zvednout se od učení a trochu se rozhýbat. Přitom snad nejlepší věc, jakou může student během svého usilovného studia udělat je, že se zvedne, oblékne se a půjde ven se například proběhnout. Nebo projít nebo na kolo. Pohyb a čerstvý vzduch mu takovým způsobem okysličí krev, že mu následné učení půjde o mnoho lépe.

Kombinace čerstvého vzduchu a pohybu je v tomto období nejlepší, ale pomůže jakýkoliv pohyb. Takže i ten ve fitku, pokud v zimě nechcete cvičit venku. Zásadou je příliš se neunavit. V této chvíli sportujete pro své osvěžení, neusilujete o hot body for summer. A například plavání není dobrý tip pro ty, kteří jsou po něm extrémně unavení a ospalí.

Další nebezpečí hrozí, když celý den sedíte u stolu nebo u počítače. Nemusíte si to ani uvědomovat, ale dlouhodobá sedavá pozice je pro vaše tělo nepřirozená a tělo se potom brání. Pokud tedy nechcete ani běhat, ani cvičit, ani nic jiného, zvedněte se a alespoň se protáhněte. Doma na zemi, nic k tomu nepotřebujete. Více se dočtete také v našem dřívějším článku.

Aktivní forma odpočinku

Někdo by mohl namítnout, že cvičením stráví až příliš času. Přesně tohle jsem si jednou řekla také. Ležela jsem u učení několik hodin v kuse a už jsem potřebovala pauzu. Napadlo mě, že si zacvičím, ale řekla jsem si, že to mi zabere minimálně hodinu a půl se vším všudy. Jako lepší řešení mě napadlo pustit si JEDEN díl Přátel. Po dvou hodinách a několika dílech jsem žasla nad svou pitomostí. Promarněné dvě hodiny a unavená jsem byla ještě víc.

Běhání v zimě

Druhý případ byl, když jsem přišla z práce, kde jsem se učila, a potřebovala jsem se učit dál. Cítila jsem se hrozně a pohled na krabici sušenek a televizi byl jako pohled na poklad. Ale přemohla jsem se a oblékla se ke svému nejhoršímu běhu vůbec. Nakonec to bylo skvělé, zabralo mi to hodinu a z výsledku svého učení jsem byla nadšená. Šla jsem brzo spát a ráno se probudila o trochu méně otrávená.

Sport, zdravá strava a dostatek spánku jsou ve vypjatých situacích více než důležité. Navíc pozitivně působí na naši imunitu, která je vlivem stresu pod velkým tlakem a ti, kteří se nehýbou, jí špatně a málo spí, se vystavují riziku, že jim ke všemu stresu přibude ještě chřipka. Tímto chci jen říct, že zdravý životní styl se nám odměňuje mnohem více než jen krásným tělem.

Hodně štěstí při zkouškách!

Zdroj všech fotografií www.pexels.com

Štítky

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář