Hlásím se ze severu: Běžný den běžného studenta

V obraze / 25.3.2013

Jaká překvapení jsou zde normální.

Po více jak měsíci stráveném na severu si připadám jako rodilá Dánka. Na rozdíl od mých spolužáků z Mexika, Turecka či Vietnamu mě mnoho kulturních šoků nepotkalo, na sníh a vítr jsem víceméně zvyklá a místní životní styl není nijak extrémně odlišný od toho našeho.

Každých pět minut jiné počasí…

…mě ovšem nejspíš nepřestane udivovat. Když ráno odtáhnu roletu a venku fouká vítr rychlostí „drž se, ať tě to neodfoukne“ a na zemi je pět centimetrů čerstvého sněhu, se smutným výrazem uklízím připravenou sukni do skříně, protože to bych asi zmrzla. Ovšem než se nasnídám, sníh je pryč, vítr se zlehka uklidnil a svítí sluníčko. Sukni opět vyndávám. Během cesty do školy je mi vedro, cestou ze školy ale zase sněží, fouká vítr opět stejnou rychlostí jako ráno a já mrznu.

Bezpečnost nadevše

Minimálně jednou týdně se mi po cestě ze školy nebo do školy povede potkat hasiče v plné parádě. Houkající a blikající kolona velkých aut se žene poměrně slušnou rychlostí silnicí a ostatní vozidla nacvičeně uskakují z cesty jako gumoví medvídci. Jeden požár jsem dokonce zažila na koleji ve vedlejším vchodu. Sice mají dánští hasiči něco do sebe a dívá se na ně moc hezky, ale raději bych je viděla v nějaké cvičné akci než při té skutečné.

Poměrně obvyklé jsou zde evidentně i sirény a vážnější ohrožení. Noví erasmáčtí studenti při té zatím jediné siréně panikařili, protože to byl opravdu neznámý zvuk, zatímco ostatní s klidem rozeslali pokyny zavřít a utěsnit okna a nevycházet ven.

I na Erasmu se chodí do školy

Což teda ne všichni dodržují. Myslím ale, že jsme měli hodně široký výběr předmětů (alespoň na mé fakultě), takže se daly vybrat předměty, které vás zajímají. Předměty, které mám já, spočívají v přednášce a načítání spousty článků na každou hodinu. V mém případě to není zase až tak velký rozdíl oproti výuce na mé české univerzitě, ale někteří jiní studenti z toho byli poněkud překvapení.

Ach to kolo

Kola, na kterých se dopravujeme vždy a všude, jsou poněkud pofidérní, starší a nepříliš kvalitní. Jsou zde spotřebním zbožím. A tak není divu, že se každou chvíli něco stane. Tu upadne stojánek, tu praskne pneumatika nebo vám někdo ukradne světlo či zvonek.

Doprava na kolech je občas velmi zábavná, obzvlášť z mé čtvrti, která je poněkud daleko od centra i školy. To znamená, že jen cesta do školy a zpět je 15 kilometrů, takže najet denně 30 kilometrů není problém. Při placatosti Dánska a absenci kopců to ovšem není problém ani na našich stařičkých kolech bez funkčních přehazovaček.

A běžný den běžného studenta je zpravidla zakončen večeří a popovídáním se zbytkem studentské rodiny, která spolu žije na kolejích.

Chcete i vy vyjet studovat do zahraničí? Přečtěte si, co vše je potřeba zařídit předem a pokud vás také zaujalo Dánsko, jak se vám tam bude líbit.

Zdroj perexové fotografie: Jana Brouková, Generace 21

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář