Vydejte se po stopách českých králů: Úvod

Cestování / 29.1.2017

Na turistických mapách sice Královskou cestu nenajdete, v povědomí Pražanů i znalců historie má však své místo.

Co znamená Královská cesta?

Symbolizuje vlastně přesně to, co obsahuje ve svém názvu. Jedná se o cestu, po níž projížděli králové skrz Staré Město pražské přes Vltavu na Hradčany, kde se nechávali slavnostně korunovat. Tento akt byl v historii, obzvlášť ve středověku, pro českou šlechtu, ale i měšťany, velmi důležitý, a tak není divu, že Královskou cestu lemují výstavní domy, protíná několik náměstí a obchází významné budovy, jako jsou radnice nebo kostely.

Královskou cestou projížděli budoucí čeští králové, kteří se nechávali korunovat na významném duchovním místě – v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Králové se sem vypravovali z Králova dvora, dnes na jeho původním místě stojí Obecní dům a ano, mluvíme o náměstí Republiky.

Staré Město pražské a Malá Strana jsou krásné i v noci.

Kdo touto cestou projížděl?

Od první korunovace v roce 1086, kdy zbrusu nová česká koruna ozdobila hlavu Vratislava I., se v průběhu staletí nechalo v katedrále svatého Víta korunovat celkem dvacet šest králůdvacet osm královen, poslední slavnostní mše se konala v roce 1836.

Mezi nejznámější korunované české krále patří bezesporu Jan Lucemburský, Karel IV., Jiří z Poděbrad, Vladislav Jagellonský, Rudolf II. a samozřejmě jediná vládnoucí královna, Marie Terezie.

Kudy vede cesta

Ačkoliv většina turistických výprav zahajuje procházku Královskou cestou na Pražském hradě, správně začíná cesta právě u Obecního domu na náměstí Republiky. Vede přes Celetnou ulici, Staroměstské náměstí, Karlovou ulicí až na Karlův most a odtud se přes MosteckouNerudovu ulici vyšplháte až na Pražský hrad.

Cílem Královské cesty není nic jiného než monumentální Pražský hrad. Samotná cesta pro vás také bude zážitkem.

Protože místa, které se s Královskou cestou pojí, zasluhují pozornost díky svému stáří, historickému i současnému významu a dalším faktorům, povíme si o nich příště, ve článku věnovaném staroměstské části a článku, kde se dočtete o části malostranské a o Hradčanech.

Zdroj všech fotografií: Pixabay.com

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář