Klub cestovatelů láká na své přednášky!

Cestování / 10.1.2017

Autor:

Skandinávský dům ve spolupráci s Klubem cestovatelů a CK Periscope srdečně zve na šestý ročník cestovatelských přednášek. Na co se těšit?

Cestovatelský podvečer

Kdy: 21. ledna 2017 od 17:30

Kde: Klub cestovatelů (Masarykovo nábřeží 22, Praha 1)

První část letošního Cestovatelského podvečera je zaměřena na památky ostrovů jižního Švédska. Ing. arch. Jan Pešta provede návštěvníky středověkým městem Visby. Těšit se můžete na Gotland, Öland a Fårö z pohledu architekta i na jeho cestovatelské zážitky. Vyznavačům neotřelých sportovních výkonů a dobrodružství v islandské pustině je určena druhá část večera. Jakub Vlček povypráví o cestě do země sopek, lávových polí a vodopádů, kam se tentokrát vydal na kole a společně s Martinem Čunátem projel vnitrozemím přes ledovec, po stezkách, kde auto nepotkáte. Obě přednášky budou doplňovat fotografie.

O přednášení v první části se postará Ing. arch. Jan Pešta.

Vstupné: 60 Kč/ 50 Kč pro členy Skandinávského domu

Vzhledem k omezené kapacitě sálu doporučujeme rezervaci vstupenek na e-mailu filip@klubcestovatelu.cz (rezervace propadá 15 minut před začátkem první přednášky), a to nejpozději do soboty 21. 1. 2017 9:00. Platba vstupenek proběhne na místě v hotovosti.

Program:

17:30–18:30 Ing. arch. Jan Pešta: Památky a zajímavosti švédských ostrovů

19:00–20:00 Jakub Vlček: Na kole mezi sopkami

17:30–18:30 Památky a zajímavosti švédských ostrovů

19:00–20:00 Na kole mezi sopkami

Na velkých švédských ostrovech v Baltském moři (Gotland, Öland a Fårö) se dochovalo mnoho památek a zajímavostí. Ing. arch. Jan Pešta představí ostrovy s příjemným slunečným podnebím, které patří k tomu nejzajímavějšímu, co Švédsko nabízí, přesto stojí poněkud stranou zájmu (což je samozřejmě pro návštěvníka příjemné).

Nejvýznamnější památkou je středověké město Visby, centrum Gotlandu, bezesporu nejlépe dochované a nejhezčí historické město celé severní Evropy. Přístavní město s malebnými uličkami a téměř středomořskou atmosférou lemují skvěle zachované hradby. Je zapsáno na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO, přesto se zde nebudete tísnit s davy turistů. Na ostrově se kromě Visby zachovalo také mnoho středověkých kostelů a další pamětihodnosti. Je zajímavé, že podobné středověké kostely nacházíme i na estonských ostrovech Saaremaa a Muhu, kde jim říkají „švédské kostely“. Ostrůvek Fårö, oddělený od Gotlandu jen úzkým průlivem, je známý zase svými bizarními útesy (raukar). Třetí z velkých švédských ostrovů – Öland – nabízí početné megalitické památky z období pravěku. Symbolem ostrova jsou ale především dřevěné větrné mlýny. Také historická krajina jižního Ölandu je památkou UNESCO.

Fotografie z přejezdu Islandem.

Jakub Vlček se při své druhé cestě na Island rozhodl přejet na kole ostrov z jihu na sever a zpět. V sedle strávili s Martinem Čunátem šestnáct dní a kromě turisticky známějších míst, jakými jsou například Geysir a Jökulsárlón, si prohlédli i málo navštěvované vnitrozemí, v jehož srdci leží také krásný stratovulkán Askja. Jakub Vlček zavede návštěvníky k vodopádům, do fjordu Siglufjörður na severním konci ostrova, k jezeru Mývatn, k sopce Hekla či do oblasti Landmannalaugar, která díky své neobvyklé scenérii pro cyklisty představovala asi nejhezčí úsek cesty. Nebudou chybět ani informace praktičtějšího rázu, týkající se financování či stravování v těchto podmínkách.

Zdroj všech fotografií: Ing. arch. Jan Pešta a Jakub Vlček

Generace21

Generace21

Zanechte komentář