Milovat či nenávidět Staki?

Sport / 15.1.2017

Zima o sobě dává vědět. Ideální čas, seznámit vás s tak trochu jinými lyžemi – Staki nebo také poslušné lyže.

Moje první seznámení se Staki bylo podobné tomu, jako když jste holka po třicítce a potkáte pana božského. Než se tak stane, často vás popadne „depka“, ztrácíte naději, slovo spermobanka je součástí vašeho slovníku. Koukáte na všechny ty páry kolem a říkáte si, proč ony a já ne? V čem jsem jiná nebo co dělám špatně?

Lyže, které tě podrží

Zima pro mě byla obdobím, které prostě protrpím. Nutné zlo. Ať na sebe navléknu cokoli, je mi zima. Ano, i v kabátu, který má vložku z ovčí vlny. Bez čepice a rukavic nevyjdu vysypat koš. Vždycky jsem záviděla těm, co už u pondělního oběda plánovali, kam vyrazí na lyže. Aspoň měli něco, pro co měla zima smysl. Přiznávám, autistické ježdění nahoru a dolů jsem nikdy moc nechápala. Ale také přiznávám, že to nepochopení pramenilo z neznalosti. Zkrátka a dobře, netušila jsem, o co přicházím. Pak jsem viděla pár pádů a moje touha zkusit nepoznané mě opustila.

Bylo mi třicet a pár měsíců. Potkala jsem ho. Poznali jsme se v létě. Klasická letní láska se vším všudy. V létě je tak nějak všechno snazší. Pak ale přišla zima. To se nejezdí na vodu, nejezdí se na kolo, nechodí se plavat při úplňku do rybníka… co budeme dělat v zimě? Můj milý měl jasno. Bude se lyžovat. Za mým úsměvem a očima předstírající nadšení se skrývalo zděšení, volání o pomoc a touha uniknout. S panem božským je ale o vás vždy postaráno, takže i pro mě měl řešení. On sám si už roky „ujížděl“ na Staki. Důvěra je ve vztahu důležitá, na tom se asi shodneme. Takže jsem šla do toho.
Nemohu zde dopodrobna líčit, jaké to je, když si v mém věku poprvé stoupnete na lyže a sjedete první kopeček, protože byste mi to nevěřili. Ale cítila jsem se jako někdo, kdo vidí svět černobíle a najednou dokáže vnímat celé spektrum barev. Tyto lyže mi splnily dětský sen. Ano, chvíli mi trvalo, než jsem se sebejistě postavila k pomě, ale lyže mě nezklamaly a já s pýchou a radostí přitakávala na náhodné dotazy lyžařů „ano, opravdu stojím na lyžích poprvé v životě.“ Učit se v dospělosti lyžovat nemusí nutně znamenat pot, slzy, pády, dřinu. Ne, nejsem sportovní typ. Vlastně si nevybavím jedinou sportovní aktivitu, která by mi šla či mě zaujala. Je saunování sport?

Staki poslušné lyže

Staki poslušné lyže

Užij si jízdu v jakémkoli terénu

Připravte se na to, že pokud vsadíte na Staki, nebudete padat a jízdu si užijete. Bude vám jedno, jestli jezdíte na českých neupravených zledovatělých plotnách či muldách, hluboký sníh uvítáte, protože pochopíte, že jízda na něm má taky něco do sebe. S despektem a nechápavým výrazem v očích budete míjet padající lyžaře. Také se připravte na to, že často budete na nějaké sjezdovce jediní, protože vám nebude vadit, že je nesjízdná – to slovo nebude součástí vašeho ski-slovníku. Se Staki zvládnete jakýkoli terén. A že to jsou lyže jen pro ženský padavky jako jsem já? Mnohá mužská ega nepřekousnou jejich kratší délku. Ale to byste měli vidět mého muže, jak si to užívá. Bojíte se, že se Staki to nerozjedete na maximum?! Opět omyl. Je jen na vás, co si dovolíte, jakou jízdu zvolíte. Lyže nebudou ovládat vás, ale vy budete svou paní/svým pánem. No nezní to slibně?! Nejlepší na tom všem je, že toto je skutečný příběh, který – jak doufám, inspiruje mnohé, pro které bylo lyžování dlouhá léta tabu.

Staki - lyže, co Tě podrží

Staki – lyže, co tě podrží

Lyže si můžete půjčit, vyzkoušet a následně vrátit. Nenesete tak žádné riziko. Věřte ale, že kdo jednou zkusí, už nechce jinak!

Přeji vám barevnou životní jízdu plnou krásy, radosti, štěstí bez pádů a dřiny!

Více o lyžích, po kterých touží (někdy tajně) každý, najdete pod tímto odkazem.

Zdroj všech fotografií: Silvie Ulrichová, Generace21

Štítky

Silvie Ulrichová

Silvie Ulrichová

,,Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu." Henry Ford

Zanechte komentář