Lvíčata na hokejovém MS

Sport / 4.1.2017

Debakly v přípravných zápasech, senzační výhra nad Finskem, podivně smolná základní skupina a čtvrtfinále s Kanadou. To bylo MS do 20 let.

Letošní hokejové mistrovství světa do 20 let bylo pro česká lvíčata ve znamení překvapení. V přípravných zápasech prohrávali a klasičtí čeští fanoušci byli zase skeptičtí a zase ti nejchytřejší. To je taková ta naše česká klasika, ať už se jedná o jakýkoliv sport. Jednou se nedaří, takže to znamená, že je celý tým úplně k ničemu, včetně trenéra a maséra. Ta přípravná utkání nebyla slavná. Češi v ani jednom ze zápasů nevstřelili jediný gól. Prohry 0:5, 0:8 nebo 0:4 nebyly zrovna povzbudivé, ale snad i kvůli tomu se český tým před oficiálním začátkem mistrovství sebral a chtěl ukázat, že talentovaný tým má na víc.

Jak vypadala základní skupina

Mistrovství světa se odehrává v kanadském Montrealu a Torontu, v období od 26. prosince do 6.ledna. S přípravnými zápasy ale týmy byly v zámoří přítomny již před Vánoci. Pro českou reprezentaci byla důležitá data 26. prosinec, 27. prosinec, 29. prosinec, 31. prosinec a 3. leden. Utkání v základní skupině se odehrávala v prosinci a čtvrtfinále v lednu.

Prvním nelehkým soupeřem bylo Finsko, vítěz minulého turnaje. Toho se ale Češi nezalekli a do zápasu šli s tím, že minulý turnaj není ten letošní, a že není důvod se Finska bát. Tento přístup se evidentně vyplatil a čeští reprezentanti do turnaje vstoupili výhrou 2:1. V úvodu skóroval Krenželok, chvíli po něm vyrovnal Luoto. V 59. minutě vstřelil vítěznou střelu Špaček a první senzace byla na světě.

Do druhého zápasu proti Švýcarsku nastoupili Češi ani ne po 24 hodinách po utkání s Finskem, kdežto Švýcaři měli na turnaji premiéru. První třetina byla bez branek, druhá třetina už byla na góly bohatší. Bohužel, ne pro nás. Ovšem ve třetí třetině Češi vstřelili branky tři a jednu inkasovali. Remíza. Naděje na vítězství v prodloužení ale po 23 vteřinách ukončil Hischier. Kvapíkovy dva krásné vyrovnávací góly tedy Česku zajistily alespoň jeden bod a zápas skončil 3:4 v prodloužení.

Jako kdyby jedna prohra v prodloužení nestačila. Třetí zápas s Dánskem začal český tým dobře, útočil, střílel, nenechal soupeře v klidu. Dal také první gól. Dánové se ale nedali a vyrovnali. Ani Češi si to nenechali líbit a Hronek zvýšil na 2:1 pro lvíčata. 6 minut před koncem ale Dánsko vyrovnalo a zápas šel opět do prodloužení. Prohra 2:3 a Češi brali bod.

Poslední zápas ve skupině proti Švédsku, poslední den roku 2016, nebyl pro český tým nijak veselý. Hráči chybovali, faulovali, dopustili jednoduché góly. První gól inkasovali hned v první minutě, další dostali za 13 minut. Pak přišla řada na evidentně dobře naladěného Dahléna, který v téměř pravidelném intervalu nastřílel hattrick. Debakl 0:5 se zdál být na světě. S tím se ale nechtěla smířit dvojice Kaše a Hronek, kteří svými góly snížili a výsledek upravili alespoň na prohru 2:5.

Čvrtfinále s Kanadou

Ve 2 hodiny ráno našeho času nastoupili Češi do utkání s favorizovanou Kanadou. Někteří předpokládali frustraci z debaklů v přípravných zápasech, jiní jen skepticky konstatovali, že dostanou zase. Česká dvacítka do utkání ovšem vstoupila s chutí a Kaše v 17. minutě otevřel skóre. Ten, kdo čekal, že po první třetině bude stav vypadat například 0:3, nemohl jít spát a musel počkat na třetinu druhou.

V té Kanada dvakrát rychle skórovala a skeptický český fanoušek už se zvedal, že půjde spát. To mu ale minutu po kanadských gólech překazil svým gólem Šoustal – 2:2. Ovšem ve 34. minutě opět skórovala Kanada. Po 2. třetině tedy byl stav 2:3. Poslední třetinu začala skórovat opět Kanada, ale nedlouho na to ještě snižoval Stránský. Ve 47. minutě ale Kanada vstřelila poslední gól zápasu a skóre se zastavilo na 3:5.

Český tým tedy skončil ve čtvrtfinále, když podlehl kanadskému favoritovi. Tento tým, nutno dodat, hnali dopředu i diváci, kterých zde bylo skoro jako na NHL. Myslím, že o ostudě se mluvit nedá. Rozhodně můžeme mluvit o cenných zkušenostech, které chlapci získali, a také jsme viděli, že český hokej rozhodně neupadá a že má mnoho mladých talentů.