Peklo na Letišti

Literatura / 14.1.2017

Román válečného fotoreportéra, který přináší důležité a cenné informace o tom, co se dělo na Letišti v Doněcku. 

Jediný ze zahraničních novinářů

Peklo na letišti  je román válečného reportéra Sergeje Lojka. Svým stylem vyprávění mi připomíná podobný počin – knihu Válečný reportér od Patrica Chuavela. Nikoliv svým dějem, ale způsobem, jakým je román vyprávěn. Oba reportéři totiž o událostech, které prožili, hovoří až sarkasticky smutně.

Sergej Lojko; zdroj: Veronika Fryšová, Generace 21

Sergej Lojko se jako jediný zahraniční novinář účastnil bitvy na doněckém letišti. V tomto pekle během rusko-ukrajinské války strávil plné 4 dny. Se svým románem si dal záležet. Mohl pouze poskládat své články a publikovat je, ale Lojko během těch dnů, které na letišti strávil, zažil věci, které by pouhé poskládání článků nedokázalo vystihnout.

Jeho pobyt tam prakticky překročil hranice novinářské práce, ale jeho svědectví a dokumentace jsou velmi cenné. Především v dnešní době, kdy ruská propaganda velmi silně ovlivňuje, co se smí a nesmí dostat na veřejnost. Lojkův román bude pro Kreml jistě trnem v oku, ale pro všechny ty, kteří pochybují o pravdivosti informací vysílaných médii, to bude zajímavá publikace.

Pravdivá fikce

Jak píše autor sám, kniha je uměleckou fikcí, založenou na faktech. Její hrdinové jsou smyšlení, ale figurují v situacích, které byly naprosto skutečné. A právě tyto situace autor sám prožil nebo je prožíval s vojáky na letišti. Svůj pravdivý příběh tedy zasadil do fiktivních kulis a jeho postavám dala život fiktivní jména.

Sergej Lojko

Pracuje jako válečný reportér a fotograf pro list Los Angeles Times. Přinášel informace o konfliktech např. v Náhorním Karabachu, Čečensku, Gruzii, Afgánistánu nebo Iráku. Má několik ocenění za přínos své práce.

Román má několik dějových linií, nevypráví pouze o válce, vypráví i o revoluci, lásce a nenávisti. Velmi podrobně popisuje ony čtyři dny, které autor na letišti strávil. Vysvětluje, mezi kým vlastně bitva probíhala. Mezi kyborgy a orky. A také to, že mnohokrát vojáci ani nevěděli, proč o letiště bojují.

„Nepřítel říkal obráncům Letiště kyborgové – pro přímo nelidskou životaschopnost a umanutost odsouzenců k smrti. Bojovali totiž tak, jako by se na tom zatraceném Letišti rozhodovalo o osudu celé války. Ani jeden z kyborgů by přitom nedokázal rozumně vysvětlit, proč se rval skoro nepříčetně. Když jste pak opustili všechna nabízející se klišé, zbývalo jediné lapidární vysvětlení: rvu se, protože se rvu!“

Silné příběhy a velký význam

Jeden z příběhů; zdroj: www.cpress.cz

Román je plný krátkých či delších příběhů jednotlivých hrdinů, které Lojka poznal. Ty jsou plné odhodlání, lásky, strachu a hrdinství. Čtenáři tedy přibližují, jak se vlastně takový voják během podobného nesmyslného konfliktu může cítit. Jak moc chce přežít a jak moc doufá, že se vrátí domů.

Tyto krátké příběhy většinou končí smrtí jejich hlavního protagonisty. V tu chvíli čtenáře mrazí a do očí se derou slzy. Přibližují se mu situace, o kterých většinou moc nepřemýšlí. Ale měl by. V tom je tato kniha tak mrazivě skvělá. Svou aktuálností donutí čtenáře zamyslet se nad stávající situací ve světě a donutí ho nebýt lhostejný.

Těžko se tato kniha popisuje více, myslím, že ji nelze popsat tak dobře pro všechny. Každý si z ní odnese něco jiného. Já si například odnáším strach a vděk. Bojím se toho všeho zla okolo, které je rozpoutáváno z šílených důvodů a má neskutečné následky. Vděk za práci těch, kteří si tohle nechtějí nechat líbit. Budu se tedy držet úsloví, že méně je někdy více, a doporučím ji nejen těm, kteří se zajímají o rusko-ukrajinský konflikt, ale všem, kteří se zajímají o svět.

Peklo na Letišti

Autor: Sergej Lojko

Nakladatelství: BizBooks

Rok vydání: 2016

Počet stran: 347

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons, zdroj miniatury: www.cpress.cz

0 85 100 1
85%
Average Rating

Peklo na Letišti

Trvám na svém doporučení pro všechny, kteří nechtějí být lhostejní k dění ve světě a chtějí se dozvědět, jak to na Letišti opravdu vypadalo.

  • Celkové hodnocení
    85%
Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář