Městys na úpatí Chřibů je místem klidu a harmonie

Cestování / 3.1.2017

Autor:

Buchloviz, Buchlowicz, Buchlovice! Tak, jak se postupně měnil název, vzkvétala i obec. Co všechno v ní můžete vidět a zažít?

S příchodem nového roku si někteří lidé dávají předsevzetí, které třeba ani nesplní. Pojďme si (alespoň opožděně) dát jeden cestovatelský cíl. Ptáte se jaký? Máme pro vás tip, který se bude líbit milovníkům památek i turistiky. Cílem cesty je chřibské úpatí, kde se v okrese Uherské Hradiště nachází městys Buchlovice.

Buchlov jako dominanta moravského Slovácka

Jak už název napovídá, jedná se o dominantní stavbu nacházející se na nedalekém kopci. Hrad Buchlov, který byl postaven na začátku 13. století, patří mezi nejstarší hrady v naší republice. Svým návštěvníkům umožňuje nahlédnout do gotických a renesančních místností či do rodinného muzea Berchtoldů – dřívějších majitelů hradu. Také si vyjdete na vyhlídkovou věž nebo si prohlídnete nedalekou rodinnou hrobku v Kapli svaté Barbory. V případě, že si vyberete například okruh Buchlov v proměnách času, uvidíte mimo jiné i přírodovědecké a egyptologické sbírky.

Buchlovický zámek dostala darem manželka hraběte Jana Dětřicha Petřvaldského. Zdroj: Nela Rájová, Generace 21

Zámek Buchlovice

Městys Buchlovice nemá jen hrad, ale také stejnojmenný zámek. Ten nechal postavit hrabě Jan Dětřich Petřvaldský jako dar své manželce. O pár století později sloužil zámek Buchlovice jako reprezentativní sídlo hraběte Leopolda Berchtolda, který byl jmenován rakouským ministrem zahraničních věcí. Během návštěvy zámku si prohlédnete obytné i reprezentativní místnosti.

Okolo buchlovického zámku se nachází park, který patří k nejdochovanějším na Moravě. V tomto areálu si můžete všimnout například prvků barokní zahrady. Projít se můžete od března do listopadu denně od 9.00 hodin. Zavírací hodina zahrady se liší podle měsíce. Areál se uzavírá nejpozději v 18.30 hodin.

Kdy navštívit zámek a hrad?

Zámek Buchlovice je veřejnosti přístupný od dubna do října denně mimo pondělí, v čase 10.00 až 16.00 hodin. Výjimkou jsou měsíce duben a říjen, kdy je otevírací doba omezena na víkendy. Naopak letní prázdniny umožňují návštěvu zámku už od 9.30 do 16.30 hodin. Hrad Buchlov je přístupný v dubnu a říjnu o víkendech, vždy od 9.00 do 15.00 hodin. V květnu, červnu a září se otevírací doba hradu prodlužuje. Prohlídky se konají denně mimo pondělí v čase 9.00 až 16.00 hodin. Během letních prázdnin můžete na Buchlov zavítat denně od 9.00 do 17.00 hodin. Pouze v pondělí končí otevírací doba v 15.00 hodin. Více informací o otevírací době a vstupném se dozvíte na webových stránkách hradu a zámku.

Další krásy Buchlovic

Součástí Buchlovic je také lázeňská část zvaná Smraďavka. Její název je podle sirovodíkového pramenu, který se zde nachází. Smraďavka je známá také jako lázně Leopoldov, kde si užijete například sporty, projížďky na koni nebo relaxaci u rybníka a lesa. V těchto místech stojí dvě nejstarší stavby již jmenovaného letoviska, Lovecký zámeček a kaple svatého Kříže.

Na kopci stojí dominanta obce – hrad Buchlov. Zdroj: pixabay.com

Lázně Leopoldov nejsou jediným místem, kde si užijete přírodu. Vydat se můžete i do nedaleké přírodní rezervace Holý kopec. Ještě před stavbou hradu zde bývalo opevněné sídliště, ze kterého se dochovalo valové opevnění. Holý kopec je na svazích pokrytý lesními porosty, jako jsou doubravy a bučiny. A nejsou to jen rostliny. Na tomto území žije například datel černý, mlok skvrnitý, strakapoud bělohřbetý nebo užovka hladká. K této různorodé fauně a floře se dostanete po turistické značce z Buchlova.

Ať už navštívíte hrad, zámek, nebo si projdete okolí Buchlovic, určitě narazíte na nějaké místo, které si oblíbíte. Nebo objevíte něco nového a zajímavého.

Zdroj úvodní fotografie: foter.com, autor: tPaK007

Zdroj miniatury:foter.com, autor: Märcú

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář