Poslední hra se čte jedním dechem

Literatura / 24.1.2017

Psychologický román Federica Axata se čte s lehkostí, která nepomíjí ani na posledních stránkách knihy.

Federico Axat je rodák z Buenos Aires a také mimořádný spisovatelský talent. Inspiroval se u Stephena Kinga, což je na Poslední hře patrné, ale rozhodně to není na škodu. Naopak. Náznak tajemna, záhad a čehosi skrytého pod povrchem dává příběhu ten správný neotřelý náboj. Chvílemi si myslíte, že čtete obyčejný román, ale pak se něco změní a najednou jste přímo ve středu psychologického thrilleru.

Hra se čtenářem

Příběh, který se začíná odvíjet ve chvíli, kdy si hlavní hrdina, Ted Mckay, chce sáhnout na život, je tak trochu hrou, v níž není těžké se ztratit. Připadá mi, že si autor vědomě hraje se čtenářem, kterého se snaží zmást a přitom ho nutí zapojit vlastní rozum, a ne jen knihu mechanicky přečíst. Vcelku snadno si umím představit, jak se knižní předloha mění v hollywoodský kasovní trhák s Ryanem Goslingem v hlavní roli a Bradem Pittem v roli Lynche, který Tedovi nabízí řešení.

Velká hvězda španělsky píšící literární scény: Federico Axat. Zdroj fotografie: www.facebook.com

Na pomezí

Jakési balancování na pomezí reality a něčeho mimo tento svět je motiv, který se vine celým příběhem. Není však jediný. Nezaměnitelnou roli totiž také hraje osobitý hlavní hrdina, jenž je velmi věrně a uvěřitelně zachycen. Ted společně se čtenářem pátrá po vlastní pravdě a postupně odhaluje jednu vrstvu za druhou. Člověk si při čtení uvědomuje, jak je snadné podlehnout pokušení, když se objeví v ten správný moment. A jak je těžké věřit.

Kdo umí, ten umí

Velmi pozitivně vnímám schopnost autora gradovat a rozvíjet příběh, a to i ve chvílích, kdy už se zdá, že se není kam posunout. Myslím, že právě tak se pozná dobrý spisovatel. Totiž že si dokáže poradit za všech okolností a neustrnout na jednom bodě. Již jsem obdivovala lehkost, s níž Axat píše. Ale když se tato lehkost snoubí s mistrně vypracovaným příběhem, je to radost.

Kéž by takových knih bylo více. A nyní nemluvím za obdivovatele kriminálních příběhů, ani za fanoušky psychologických thrillerů nebo snad za nadšence sci-fi trháků. Mluvím za všechny příznivce dobrých knih. Protože těch není nikdy dost.

Poslední hra

Autor: Federico Axat

Překlad: Vít Kazmar

Nakladatelství: Plus

Rok vydání: 2016

Počet stran: 375

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj miniatury: www.nakladatelstviplus.cz

Zdroj úvodní fotografie: Generace 21/Jitka Povalová

0 99 100 1
99%
Average Rating

Poslední hra

Poslední hra od Federica Axata je zajímavá kniha, která se čte jedním dechem. Čtenář může obdivovat mistrně vystavěný příběh na pomezí fikce, schopnost vykreslit hrdiny jako živé bytosti z masa a kostí i um vytvořit knihu, kterou si rozhodně budete chtít přečíst víc než jen jednou.

  • 99%

Jitka Povalová

Zanechte komentář