Po práci legraci: lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu

Literatura / 20.1.2017

Další z knih zabývající se dobou minulou je poměrně obsáhlým a povedeným rejstříkem socialistických kuriozit.

Heslo za heslem

Lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu. Tak zní podtitul nové knihy Po práci legraci autorů Jana Nejedlého a Jakuba Šofara, jímž je vystiženo, co přesně kniha čtenáři nabízí. Nejedná se tedy o ucelený text, ale o heslovité a abecedně seřazené kuriozity, jména, osobnosti, události, vtipy a vše další, co jakkoliv souvisí se socialismem v československých poměrech.

U ďasu v Ruďasu

Proč má Rudé právo tak velký formát?

Aby ten vůl, co ho čte, nebyl vidět.

***

Břežněv si zavolal Husáka do Moskvy a oznámil mu: „Naši experti zjistili, že komunismus je v prdeli. Sdělte to šetrně vašim doma.“

Příštího dne stálo v Rudém právu: „Komunismus je na dosah ruky.“

(ukázka z knihy)

Když socialismus objasňuje…

Musím přiznat, že řada uvedených hesel jsou pro mě cizí a nové pojmy, které však pamětníkům nebo nadšencům můžou přijít zajímavé. Na druhou stranu, v knize jsem nalezla také několik informací, díky nimž mi nyní dává smysl několik doposud nesmyslných věcí a hlášek známých ze straších filmů. Ostatně zajímavých nebo alespoň úsměvných hesel nalezne nadšenec v knize v řádu stovek, ne-li tisíců. K tomu také několik fotek a dobových obrázků, které dotvářejí dojem, že se člověk navrátil o několik desetiletí nazpět.

Vystřelený komunista

Rok 1961. V rádiu právě hlásili, že Sovětský svaz vypustil do vesmíru raketu s prvním člověkem na palubě. Chlapeček to uslyšel a utíká za dědou: „Dědečku, dědečku, Rusové poslali člověka do vesmíru!“

„Do vesmíru?! To už neposílají na Sibiř?“

(ukázka z knihy)

Vydařený design

Hodnotit knihu hesel jako literární počin je trochu obtížné, ne-li nemožné. Pohlížet na knihu Po práci legraci jako na slovník socialistických pojmů je o poznání vhodnější. Kvalita vysvětlení jednotlivých hesel se mi jeví jako dostatečná a umožňující poměrně snadnou ilustraci pojmu. Připočtu-li k tomu zdařilý grafický design, jímž se celá kniha včetně obálky může pyšnit, vnímám tento titul jako podařené dílo.

Po práci legraci – lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu

Autoři: Jan Nejedlý, Jakub Šofar 

Nakladatelství: BizBooks

Rok vydání: 2016

Počet stran: 200

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Zdroj miniatury: Generace 21, Jitka Povalová

Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons/Caroline Maybach

0 85 100 1
85%
Average Rating

Po práci legraci

Po práci legraci: lexikon lidové tvořivosti z dob socialismu je obsáhlý slovník socialistických pojmů. Zároveň je to zajímavá a leckdy i poučná sbírka anekdot, různých průpovídek a nejedné další kuriozity, pro jejichž shromažďování mají Češi slabost. Publikace je obsáhlá, graficky zajímavá a celkově povedená.

  • 85%

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář