Říše milosti je poctivá severská detektivka

Literatura / 25.1.2017

V této recenzi se zaměříme na literární krimi prvotinu talentovaného norského spisovatele Jørgena Brekkeho, Říše milosti.

Už od začátku…

Obvykle lze dobrou knihu poznat z několika prvních stran, jimiž autor čtenáře buď vtáhne do příběhu, nebo odradí od dalšího čtení. Přesně tato osvědčená poučka platí i v případě knihy Říše milosti od Jørgena Brekkeho (nar. 1968). Hned v úvodu spisovatel čtenáře uvádí do prostředí tajemného středověku, jehož stopy později nachází v celém příběhu odehrávajícím se v současnosti, a to v malém městečku v Norsku a v trochu větším městě v Severní Americe.

V knize se setkáme s odkazem na italského anatoma Vesalia, který žil v Itálii 16. století. Zdroj fotografie: Wikimedia Commons/Rubén Grassi

Minulost a současnost

Jedná se o velmi čtivý příběh, který v sobě snoubí historická fakta a osobnosti, fascinaci tajemnem a zajímavé, byť vlastně obyčejné hrdiny, kteří se stejně jako my všichni vyrovnávají a potýkají s minulostí – vyšetřovatelé Felicia a Singsaker i hlídač s akademickým vzděláním Jon Vatten. Právě kombinace obyčejných, a přesto zajímavých hrdinů dává čtenáři pocit, že by se celá zápletka mohla odehrávat v jeho městě a třeba i v jeho blízkém sousedství.

Stavba příběhu

Běžnost a normálnost, jejímž podhoubím prokvétá cosi zhoubného, však není jediným prvkem, který činí příběh poutavým. Svoji roli také hraje přesné vykreslení psychického rozpoložení hlavních postav, jež dává čtenáři nahlédnout pod pokličku a umožňuje mu lépe celý příběh pochopit. Ostatně příběh, jenž autor vypráví, je velmi dobře vystavěný. Pomalu se rozplétá a graduje až k samotnému závěru, kterému nechybí dostatečné vysvětlení zápletky i jakési uzavření, které v některých současných detektivkách postrádám.

Krimi v krvi

Skoro se mi chce říct, že severští spisovatelé mají krimi žánr v krvi. Vzpomenu-li si na Larse Keplera nebo Stiega Larssona, vybaví se mi dnes již klasická díla detektivního žánru, jichž se na světě prodala milióny a řadě čtenářů odhalila do té doby nepříliš známý svět severské prózy. Domnívám se, že to nebude trvat dlouho a Jørgen Brekke se i díky knize Říše milosti zařadí ke klasikům svého žanru.

Říše milosti

Autor: Jørgen Brekke

Překlad: Tereza Blatná

Nakladatelství: XYZ

Rok vydání: 2016

Počet stran: 375

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj miniatury: Generace 21/Jitka Povalová

Zdroj úvodní fotografie: www.facebook.com

0 97 100 1
97%
Average Rating

Říše milosti

Na celé knize je až fascinující normálnost, s níž je vyprávěna. Právě ta činí příběh abnormálně děsivým a převyšujícím řadu jiných příběhů podobného žánru. Říše milosti je kniha, která mě pohltila, vtáhla do svého světa a dovolila mi ho opustit až po dočtení poslední stránky.

  • 97%

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář