Rozhovor: Jak se žije v Austrálii

Cestování / 16.1.2017

Neohrožená cestovatelka Gabriela Šafránková se rozpovídala o svém životě na druhé straně zeměkoule.

Kontinent u protinožců je stále oblíbenější destinací jak pro turisty, tak pro nomády či žadatele o práci nebo studium. Ročně sem míří několik tisíc lidí. Země je bohatá jak na přírodní bohatství a moderní velkoměsta, tak na s tím související pracovní a studijní příležitosti. Co je před cestou potřeba udělat a jak vypadá každodenní australský život nám řekla moje kamarádka a cestovatelský vzor Gabriela Šafránková.

Gabriela Šafránková

Gábina vystudovala gymnázium a je čerstvou absolventkou španělštiny v obchodní sféře na Jihočeské univerzitě. Během studia vycestovala pracovně do Španělska, na Floridu a později do jihoamerického Chile. Projela Peru nebo Brazílii. Jak sama říká, doma dlouho nevydrží a doufá, že jednou spatří celý svět.

Do Austrálie jste odjeli za prací a studiem. Můžeš mi to nějak přiblížit? Jaká práce, kromě pomocných, se tam dá sehnat? A jako student… můžeš se zapsat na některou univerzitu?

Nejjednodušší způsob, jak se sem dostat, je přes studentská víza. Ta jdou většinou získat, pokud chceš studovat na nějaké jazykové škole angličtinu. My (Gabriela a její přítel, pozn. red.) jsme odjeli za studiem Mgr. a PhD. Já zatím nestuduji, abych mohla, musím získat sponsorship visa, která mi umožní pracovat a studovat, a také stipendium, jelikož se univerzity platí. Pomocná práce se tu shání poměrně lehce, stačí obejít restaurace osobně a roznést životopis.

Co je třeba vyřídit, než vůbec odjedeš?

Celý proces je docela náročný, nám trval 2 roky. Česká republika zatím nemá work and travel víza s Austrálií, takže nejlepší je získat studentská víza a firemní sponsorship. Také existuje spousta agentur, které pomáhají lidem vše zařídit a odjet sem. I já ráda pomůžu, kdokoli bude potřebovat radu, může mě kontaktovat přes Facebook.

Ubytování – shání se lehko, nebo je to komplikované?

Ubytování se shání poměrně lehce, většinou tu cizinci žijí pospolu v bytě nebo domě a společně platí nemalý nájem.

Momentálně žijete v Melbourne. Jaké je to město? Jste tam spokojení?

Melbourne je úžasné, je tu hodně mladých lidí, restaurací, spousta kultury, parků, ale zároveň se tu žije klidným životem, centrum je moderní, ale má i historické prvky. Neexistují paneláky a je tu bezpečno. Možná i proto bylo už počtvrté vyhlášeno nejlepším městem na světě pro život. Jediné minus je velmi proměnlivé počasí.

Ačkoliv je léto v plném proudu, na vánoční výzdobu se nesmí zapomínat ani v Melbourne

Říká se, že australská angličtina je od té britské velmi odlišná. Je to pravda? A jak jste si na ni zvykali vy?

Jejich angličtina je téma samo o sobě, mají spoustu slov, která se používají jen tady. Mluví velmi rychle a s velmi zvláštním přízvukem, popravdě si myslím, že sami Britové nebo Američané mají problémy rozumět rodilému „aussie“.

Máte čas cestovat? Kam už jste se podívali?

Zatím jsme tu necelé tři měsíce, prozkoumali jsme Melbourne, okolní pláže a známou St. Kildu. Zajeli jsme na Great Ocean Road, kde byl skvělý zážitek vidět naživo koaly a klokany a tak nádhernou přírodu. Během Vánoc plánujeme road trip podél pobřeží do Sydney.

Gábina se mezi svátky vydala na road trip směr Sydney

 

Jaké jsou ,,letní Vánoce“? Dokážeš se správně naladit na vánoční atmosféru?

Letní Vánoce nemám ráda, už jednou jsem je zažila v jižní Americe a chybí mi sníh, perníčky, teplé ponožky, pohádky a vůně vánočního stromku. Tady se totiž kvůli teplu instaluje jen umělý. Evropa je v tomhle jedinečná.

Jednoduše, jaké to je žít v Austrálii? Jací jsou místní?

Říká se, že když vstoupíte na australskou půdu, dýchne na vás taková specifická a příjemná atmosféra. Mně se to stalo už v letadle s Qantas – australskou leteckou společností – žádný stres, dobrá kvalita a úroveň. Tak bych definovala Austrálii. A samotní Australané? Pro ně není nic problém, nejčastěji slyším „no worries mate,“ nebo „no worries at all“. Nikdo nikoho nesoudí, kdybych šla nakoupit v pyžamu, nikdo se za mnou nevěřícně otáčet nebude. Jsou veselí, vděční a pro druhého by udělali cokoli.

Tak co, naladili jsme vás na australské dobrodružství?

Zdroj fotografií: Gabriela Šafránková

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář