Pro krásu se trpělo… a trpí pořád (2. část)

Krása a móda / 30.12.2016

Už jsme si řekli, co v minulosti riskovaly ženy nošením bílého pudru, i co riskovali muži nošením zavšivených paruk. Co ale riskujeme pro svou krásu dnes?

Nožky jako ze škatulky

Střevíčky na vysokém podpatku si radši berte jen na krátké společenské akce.

Ženy obvykle rády vypadají co nejatraktivněji, čemuž přizpůsobují nejen kosmetickou péči o svůj vzhled, ale i volbu oblečení a obuvi. Jedním ze symbolů atraktivity jsou odedávna i dlouhé nohy. Ty z nás, které jimi obdařené nejsou, pro docílení efektu dlouhých nohou sahají po osvědčeném triku – botách na vysokém podpatku.

Přestože dříve byla tato obuv výsadou urozených mužů, záhy se z ní stala čistě ženská záležitost. A pro některé dámy dokonce každodenní samozřejmost. Ovšem pozor – časté nošení bot na vysokém podpatku může vést k závažným zdravotním potížím!

lodičky boty červená podpatky

Ženy si na vysokém podpatku připadají atraktivnější.

Jde například o bolesti chodidel a šlach, ale i dolní části zad. Kromě toho vysoké podpatky zvyšují riziko výronů a zlomenin. Deformující efekt přitom mají nejen na chodidla, ale i na kolena – a to kvůli jiné zátěži, než na kterou jsou přirozeně zvyklá, kolenní klouby tak nošením podpatků velmi trpí.

Odborníci proto radí, abychom se vyhýbali nošení podpatků po příliš dlouhou dobu. Úplným tabu by měla být vysoká obuv zakončená „do špičky“, která přední část chodidla extrémně zatěžuje. Od věci není ani protažení svalů nohy před nazutím bot a po něm. Za vyzkoušení stojí i nejrůznější ortopedické vložky a polštářky do bot, které se snaží chodidlům alespoň trochu ulevit. Zásadní je také jednotlivé typy obuvi neustále střídat.

Co takhle vyměnit kabelku za batůžek?

Určitě i vy z domu někdy vyrazíte s opravdu těžkou kabelkou. Sice s sebou berete spoustu věcí, ale stačí si vzpomenout na to, jak příšerně váš batoh minule ladil k tomu pěknému kabátu… a myšlenka na sebedestrukci vlastních zad objemnou kabelkou je na světě.

Do velké tašky si uložíte pití, svačinu, knížky i všechny věci do školy nebo do práce. Ale přestože vás prostornost vlastní kabelky musí těšit, zaděláváte si na problémy. Nošením příliš těžkých kabelek na jednom rameni si podle odborníků zahráváte s artritidou nebo degenerací meziobratlových plotének.

batoh kytara kuze

Častokrát pohodlnější než kabelka a vypadá skvěle! Řeč je o batůžku.

Než vyrazíte z domu, zkuste se proto zamyslet, jestli opravdu potřebujete všechny věci, které v kabelce máte. Pokud jste beznadějný případ, který se bez „zbytečností všedního dne“ neobejde, zkuste přeci jen dát šanci batohu. Batohy už totiž dávno nejsou záležitostí vhodnou jen na výlety a sport. Do městské módy se znovu vrací a pokud zvolíte elegantní batůžek z kůže či koženky, do kterého ponoříte třeba i notebook, můžete si jej vzít i k vašemu oblíbenému kabátu. Především se tím ale vyhnete ordinaci fyzioterapeuta.

Hlavně ať to neplandá!

Jste milovnice úzkých kalhot? Není se čemu divit, skinny nebo slim džíny skvěle obepínají postavu a zdůrazňují ženské křivky. Nikde nepřekáží, jsou prostě tam, kde mají být. A protože se kalhoty praním a nošením po čase vytahávají, kupují si ženy obvykle kalhoty ještě o číslo menší – první dny v takovém oblečení tak bývají doslova „zaškrcené“.  A právě tady se skrývá velké riziko. Materiál zaškrcuje cévy v oblasti kolen a to způsobuje otékání lýtek a kotníků. Při dlouhodobém nošení a v důsledku neprodyšnosti oblečení mohou vznikat i kvasinkové infekce. Pokud jde o muže, ti by se těsným kalhotám měli také vyhýbat – takový oděv totiž může způsobit i torzi varlat.

Zdroje fotografií: pexels.com a pixabay.com

 

Anna Marenčáková

Zanechte komentář