Konec novoročním předsevzetím!

Sport / 29.12.2016

Konec roku a vy už vymýšlíte, jakou boudu v podobě předsevzetí na sebe zase ušijete? Co takhle to letos zkusit bez nich?

Je tady konec roku a s ním takové to klasické bilancování, hodnocení a také předsevzetí. Tedy, co všechno jsme letos neudělali, co se nám nepodařilo, a co bychom tím pádem měli udělat, a mělo by se nám podařit rok následující. Takto to chodí prakticky každý rok a jen málokdy se stane, že svá předsevzetí splníme. Je to tedy takový začarovaný kruh. Jeden rok něco nesplníme a na další rok si řekneme, že tedy tento rok už ale opravdu jo. No a ono zase ne.
Je to takové dost demotivující a pesimistické. Každý konec roku si před sebe promítnete svůj život a zjistíte, že jste zase něco nesplnili. Ale zapomínáte na to, co se vám povedlo, protože se upínáte pouze k tomu předsevzetí. Už to je tedy dobrý důvod, proč si žádné předsevzetí nedávat.

,,A od ledna začnu sportovat!“

zdroj fotografie www.pinterest.com

Jedním z nejčastějších předsevzetí bývá cokoliv spojené se sportem a zdravím. Že shodíme 5 kilo, že musíme zpevnit břicho a zadek, že se musíme zbavit celulitidy, že musíme zvětšit biceps a vlastně tak nějak celkově tu muskulaturu zpevnit nebo raději rovnou celou změnit. A abychom měli dostatečnou motivaci, řekneme si na Nový rok, že to takhle všechno bude.

Začneme pěkně zostra, koupíme si permanentku do fitka, domluvíme si tréninky s osobním trenérem (nebo trenérkou), nakoupíme spoustu nového oblečení, abychom u toho hezky vypadali, nakoupíme suplementy, i když někdy ani nevíme, k čemu jsou, ale patří to k tomu, tak proč ne, napíšeme to na všechny sociální sítě a hned od 1. ledna to máme všechno naplánované.

Zní to, a pravděpodobně také je, jako největší klišé, ale proč nezačít hned? Proč čekat do Nového roku, kdy budeme pravděpodobně ležet v posteli s kocovinou, protože ten poslední den v roce se musel pořádně zapít a hlavně to byl poslední den, kdy jsme mohli pít alkohol, protože od Nového roku žijeme zdravě. Proč vůbec čekat do nového měsíce nebo do pondělí? Když přece něco chceme změnit, nemusíme čekat na jeden den v kalendáři. Je to den jako každý jiný.

Začněte kdykoliv, ne jen 1. ledna

Pokud si něco přejete, chcete v životě změnu, udělejte ten krok hned. Teď zbývá jen pár dní do konce stávajícího roku, ale co když si v červenci řeknete, že chcete svůj život změnit? Budete čekat půl roku, než budete mít v kalendáři 1. ledna? Ne.

Z hlediska sportovních změn a změn v životním stylu je navíc leden ohromně nevýhodný. Nadšení vydrží do prvního mrazu, potom přijde to klasické odkládání, protože venku je moc zima a v posteli teplo. Navíc je příliš brzo tma, takže příjemné vyjížďky na kole, na bruslích, běh apod. je pro pracující a studující prakticky nemožný. A fitness centra jsou po Vánocích vlastně dost nacpaná a na to by pak člověk neměl klid.

zdroj fotografie www.foter.com

Pod datem 1. 1. se skrývá určitý nátlak, jako kdyby vás někdo nutil. Z donucení těžko něčeho dlouhodobě dosáhneme, důležité je chtít. Chtít a mít radost. Pokud se tedy svévolně rozhodneme, že začneme chodit cvičit, běhat nebo zdravě jíst, není k tomu potřeba žádné datum. Stačí, že budeme chtít.

Rok bez předsevzetí bude mít stále 365 dní a svět se kvůli tomu nezboří. Vy navíc nebudete svázaní svým vlastním výmyslem a ke konci roku vás nebudou trápit deprese, že jste těch 5 kilo vlastně nezhubli, ale spíš přibrali.

Zdroj miniatury a úvodní fotografie www.foter.com

Veronika Fryšová

Veronika Fryšová

Zanechte komentář