PASAŽÉŘI: Komorní spektákl ve vesmíru

Film / 27.12.2016

Autor:

Příběh o vesmírné lodi, která se nemůže pokazit – a přece se pokazí.

Passengers

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2016, 116 min

Režie: Morten Tyldum

Hrají: Chris Pratt, Jennifer  Lawrence, Michael Sheen

Představte si rok samoty, v cizím prostředí, daleko od všech, které jste kdy znali a měli rádi – a bez vyhlídky na to, že se situace zlepší. To se totiž přihodí Jimovi (Chris Pratt). Ale zpátky na začátek. Vesmírná loď, na které cestuje, si letí nerušeně vesmírem, zatímco na ní spí pět tisíc kolonizátorů. Vše jde hladce, když se něco porouchá, hlavní počítač to opraví. A tak to funguje třicet let. Zlom nastane v momentě, kdy loď Avalon prolétá pásem asteroidů a jeden z nich je kapánek větší a počítač ho označí za hrozbu. Vše se zdá být v pohodě, loď se restartuje, počítač vyřeší všechny problémy – až na jeden. Jedno hibernační lůžko selže. To Jimovo.

Jim je probuzen s tím, že za čtyři měsíce přistanou v kolonii Homestead II, kde se má stát mechanikem. Stačí chvilka a Jim si všimne něčeho zvláštního: nikde žádná posádka. Ta měla být probuzena dříve, aby se mohla starat o zbytek cestujících. Zdá se, že jediný, kdo je probuzen dříve, je právě Jim. Bohužel brzy zjistí, že dříve znamená 90 let napřed. A když všechny možnosti selžou, tak se jako mechanik odhodlá opravit si své lůžko, samozřejmě. Po dlouhé době snažení si uvědomí, že to nemá význam, protože hibernační lůžko je jen prostředek, nikoliv způsob navození hibernace.

Po tomto nezdaru přichází na scénu alkohol – a k alkoholu patří barman. Ten se na lodi, překvapivě, nachází, a dokonce v bdělém stavu – je jím totiž android (Michael Sheen).

Barman – Jimův nejlepší kamarád. Vlastně jediný kamarád.

Barman je po dlouhou dobu Jimův jediný posluchač a společník. Ale bavit se s počítačem, který nepochopí lidské cítění, je vyčerpávající, stejně vyčerpávající je i dennodenní stereotyp a nuda na opuštěné lodi. Tu zvrátí až příchod Aurory. Aurora je mladá spisovatelka z New Yorku, která se na Homestead II vydává, aby o tom napsala bestseller, a šla tak v otcově šlépějích. Aurora je žena a Jim muž, jsou sami na vesmírné lodi a do cíle mají dorazit za 90 let, čili se toho nedožijí. To, že se do sebe po čase zamilují, není překvapením, ale nutností, problém je v tom, že každá idylka jednoho dne skončí.

V poslední době se točí více a více filmů, kde hraje jen pár herců, a není náhodou, že se tyto filmy odehrávají ve vesmíru. Vesmír se pak pro diváka stává reálnějším, vnímáme jeho rozprostřenost a lépe se vcítíme do situace, jež si prožívá i hlavní hrdina či hrdinka. Pasažéři jdou ve šlépějích svých předchůdců, Chris Pratt zahraje svou roli úžasně. Vlastně to dost připomíná Marťana, a to hlavně první část filmu bez Aurory. Samotný její příchod je pak dokonalou filozofickou otázkou.

Není nic horšího než naštvaná žena. Teda kromě naštvané ženy ve vesmírné lodi.

Další hlavní postavou je zelené plátno, ve filmu je nepřeberné množství speciálních efektů a jsou opravdu velkolepé. Film vychází ve stejném měsíci jako Star Wars: Rogue One a určitě to filmu prospělo, neboť je vidět, že si s jeho vizuální podobou dali autoři velkou práci. Nejlepší scénou na speciální efekty je pak ta bazénová, které nic nechybí, je povedená a napínavá. Budete si přát, aby se něco takového přihodilo i vám, protože ten okamžik by v kontrolovaném prostředí mohl být úžasný. A víc vám neprozradíme.

Pasažéři si s sebou vezou mnoho zápletek a pár velkých zvratů. Některé jsou průhledné jako sklo, jiné ne. Ovšem ani jedny film nezkazí. Naopak – snímek neustále graduje a jeho finále je možná jedno velké klišé, ale to klišé bude chtít hromadu kapesníčků, protože vezme za srdce. A vaše srdce vás bude nutit na ten film koukat dokola a dokola. Ze vztahové linie šlo možná získat více, neboť podle traileru má jít o tak trochu romantický film, ale ono je to vážně dobrodružné sci-fi.

Zdroj všech fotografií: Falcon

Zdroj videa: youtube.com

0 87 100 1
87%
Average Rating

Pasažéři

V poslední době se objevují nové vesmírné film, kde jde hlavním hrdinům o život - Gravitace, Marťan, Interstellar. Tyto filmy mají oscarové ambice, za mě osobně by si je zasloužili i Pasažéři. Jedná se o jeden z nejlepších filmů tohoto roku a opravdu není moc, co by se mu dalo vytknout. Spíše nic.

  • Herecké výkony
    90%
  • Napětí
    84%
  • Děj
    87%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentář