POD ROUŠKOU NOCI: Affleckova nekončící kostýmní gangsterka

Film / 12.1.2017

Prohibice nutila lidi dělat hrozné věci. Bena Afflecka třeba inspirovala k natočení tohohle filmu.

LIVE BY NIGHT

krimi drama

USA, 2016, 129 min

Režie: Ben Affleck

Hrají: Ben Affleck, Zoe Saldana, Elle Fanning, Sienna Miller, Chris Messina, Scott Eastwood, Anthony Michael Hall, Brendan Gleeson

Boston, 20. léta minulého století. Noční kluby se prohýbají v rytmu jazzu, barmani i přes probíhající prohibici nalévají alkohol proudem díky přispění místních gangů. Tohle je americká historie očima Dennise Lehana.

Ben Affleck měl po oscarovém úspěchu s Argo příležitost natočit si v podstatě cokoli, co se mu zlíbí. Vybral si román bostonského autora, od kterého před 5 lety adaptoval už Gone Baby Gone. Zatímco krimi drama s bratrem Caseym Affleckem v hlavní roli se dočkalo slušného kritického ohlasu, kostýmní gangsterka Pod rouškou noci připomíná spíše dílo egomaniaka, který dostal příliš velký balík peněz na to, aby si zašpásoval s několika talentovanými herečkami a zastřílel si na lidi. V klobouku.

Ani v této dramaticky vyhlížející scéně nechybí klobouk.

„Joe, ty nejsi zabiják, ale bandita v obleku,“ podotýká ve snímku Affleckův latinoamerický kumpán (Chris Messina). Affleckova Joe Coughlina to perfektně vystihuje. Chlapík, který po první světové válce nechtěl být pouze něčí poskok, a tak začal loupit a přepadávat, je zvláštní postavičkou, která hodně mluví o spravedlnosti a přitom se pravidelně oddává amorálním činům. Ve dne spím a v noci řádím, říká s úsměvem své milence (Sienna Miller), jejíž styky s bossem irské mafie ho nezvratně připraví o všechny životní jistoty.

Míří proto do rumového ráje na Floridu, aby skrz (pro změnu) italskou mafii dokonal svou pomstu. Ve snaze ovládnout místní trh s rumem a rozjet hazardování v legální podobě si přitom nadělá nepřátele na různých místech – mezi náboženskými sektáři, Ku-Klux-Klanem i zprvu přátelskými policisty. Není to žádná idyla, i tak ale Joeovo vyprávění zní až příliš ukřivděně. V tomhle ohledu nepomůže ani Affleckovo místy stoické, místy charismaticky arogantní herectví, kvůli kterému až do konce přemýšlíme, jestli je Joe vlastně protagonistou nebo antagonistou.

A když už mluvíme o závěru, je nutné zmínit, který máme na mysli. Pod rouškou noci totiž finišuje nejméně třikrát, pochopitelně s klesající hodnotou diváckého uspokojení. Poprvé jde o docela příjemné završení charakterové linky Affleckova gangstera. Podruhé to ještě nese punc jistého překvapení. Potřetí už tomu nicméně nezbývá příliš emočního efektu.

Floridské prostředí si zasloužilo změnu partnerky a barvy klobouku.

Pod rouškou noci je snímkem o šedých existencích amerického východu, které milují zvuk vlastního hlasu, což se odvíjí už od všudypřítomného voice-overu hlavní postavy. Bez pěkně znějící hlášky se tu neobejde žádný dějový krok, ani vražda.

Musí se ale Affleckovi nechat, že pokud něco v tomhle filmu dělá na výbornou, je to právě zabíjení lidí. A tím nemyslím ani tolik dramatičnost samotného aktu jako jeho technické provedení. Jo, panečku, nic se nevyrovná trojitému saltu z okna budovy přímo na střed celkového záběru rušné ulice.

Zdroj fotografií: Freeman Ent

Zdroj videa: YouTube

0 36 100 1
36.666666666667%
Average Rating

Pod rouškou noci

Affleckova ukecaná kostýmní střílečka je spíše marnivým projektem než poctou žánrovým klasikám. Ačkoli některé její scény dokáží zapůsobit, zůstává jinak zcela nevýznamná. Pokud má ale něco z Pod rouškou noci zůstat v našich vzpomínkách, ať je to hláška prostořeké Irky Sienny Miller: Chcete k té loupeži nalít drink?

  • Příběh
    20%
  • Herecké výkony
    40%
  • Mafiánské aktivity
    50%
Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář