VELKÁ ČÍNSKÁ ZEĎ: Dobrodružné fantasy s honorárním bělochem

Film / 5.1.2017

Matt Damon pomáhá zachránit středověkou Čínu – protože jsme se přes to v kinematografii očividně stále nepřenesli.

THE GREAT WALL

dobrodružné fantasy

Čína/USA, 2016, 104 min

Režie: Yimou Zhang

Hrají: Matt Damon, Pedro Pascal, Willem Dafoe, Tian Jing, Andy Lau, Numan Acar a další

Když vyšlo najevo, že si Čína jako hlavní hvězdu svého historického velkofilmu vybrala zrovna amerického herce Matta Damona, netrvalo dlouho, než se na hollywoodskou megastar sesypala právoplatná kritika. Zdálo se totiž, že ani v roce 2016 se nedokážeme vymanit z potřeby nasazovat bělochy k obraně asijské kultury. Damon se snažil své obsazení ospravedlnit, pravda ale byla taková, že Čína prostě jenom chtěla svůj snímek prodat i za asijské hranice. Což bez světoznámého bělocha v ústřední roli ani v roce 2016 nejde.

V samotném filmu už kontroverze není tak citelná. Damon sice zaujímá centrální pozici, ale stejně jako diváci slouží spíše jako pozorovatel/narušitel cizí kultury, kterou je stejnou měrou fascinován i ohrožen. Ačkoli je zprvu odhodlaný z Velké čínské zdi utéct s plnou náručí střelného prachu, nakonec se souhrou událostí a vlastního charakterního růstu rozhodne zůstat. A to už se, uvažte, zdá mnohem snesitelnější, než kdyby jen jednoho dne přijel a všechny je tam se svou úžasností zachránil.

Kostýmní oddělení se na tomhle filmu opravdu vyblblo.

Damonův William s jeho španělským „amigem“ Tovarem (Pedro Pascal) narazí na Velkou čínskou zeď vlastně náhodou. Při útěku před ozbrojenou partičkou banditů holt někdy člověk tu tisíce kilometrů táhnoucí se zeď přehlédne. Dvojici se podaří usmlouvat své životy před stolcem velitelů takzvaného Bezejmenného řádu díky tomu, že v ranci vedle nastřádaných (čtěte ukradených) předmětů nesou useknutý pařát stvoření, které dvě noci předtím sťali v jeskyni.

Zelená bestie se ukáže být součástí nekonečné armády úhlavního nepřítele Číny. Tu kvůli lidské chamtivosti na zem před staletími seslali bohové, aby se každých 60 let vyrojila ze zelené hory. Velká čínská zeď a její armáda je to jediné, co jí stojí v cestě před zbytkem Číny a celého objeveného světa.

Generál je vlevo, protože to přece dává logiku. Ale taky je to žena, takže si přestávám stěžovat.

V legendě o tom, čemu všemu v minulosti bránila Velká čínská zeď, se představuje 25 držitelů Oscara. Za scénářem sice stojí Američané, úkolem režiséra Čang Yimou (který si vedle fantastických filmů Hrdina či Klan létajících dýk střihl i režii zahájení olympijských her v Pekingu) ale bylo, aby příběh byl věrný čínské historii a zároveň správně uchopený pro zahraničního diváka.

A to se víceméně daří. Yimou především ukazuje pokrokovost čínského císařství. Vyžívá se v komplexních záběrech skrz prostory, kde se neustále otáčejí stroje a pracují lidé, na nekončící zástupy barevně sladěných vojáků a celkovou uniformitu a komplexnost čínského myšlení. Damonův vetřelec je pak globalizační snahou přeučenou v toleranci – ačkoli možná jen díky tomu, že se podobně jako John Smith v Pocahontas zahleděl do očí pohledné dívky.

Zdroj fotografií: CinemArt

Zdroj videa: YouTube

0 56 100 1
56.666666666667%
Average Rating

Velká čínská zeď

Yimouův snímek je mnohem lepší, než jakým se zdá z anotace. Nejvíce zaujme výprava a kostýmy, neurazí však ani multikulturní příměs. Vedle snadno rozpoznatelného Španěla sice Damonův William vyznívá jako člověk bez domova, který cestováním po Evropě získal přízvuk řadící ho kamsi k dalekým předchůdcům Američanů, humor a celkový lehkovážný tón filmu z toho však dělá zapomenutelný přešlap. To, že snímek nekončí líbačkou před počítačově vymazleným pohledem na Čínu v pozadí, je samozřejmě také velké plus.

  • Herecké výkony
    50%
  • Fantasmagorický příběh
    50%
  • Čínská megalomanie
    70%
Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář