LA LA LAND: Hudební pocta snílkům a zlaté éře Hollywoodu

Film / 4.1.2017

Do českých kin vstupuje muzikálový La La Land, černý kůň letošního oscarového závodu.

LA LA LAND

komedie/muzikál

USA, 2016, 127 min

Režie: Damien Chazelle

Hrají: Ryan Gosling, Emma Stone,  J. K. Simmons, John Legend, Rosemarie DeWitt a další

Pokud jste posledních pár měsíců nepřebývali ve filmovém vakuu, nejspíš jste už něco slyšeli o nejnovějším počinu mladého režiséra Damiena Chazelle s názvem La La Land. Hudební romantická dramedie si od svého uvedení na světových festivalech vyslechla samou chválu. Snímek se ještě ani nedostal do širší distribuce a už se mluvilo o jeho klíčové pozici v oscarovém souboji.

Není to přitom tak dlouho, co se o nejvýznamnější filmové ocenění ucházel Chazellův jiný film, Whiplash. Něco na spojení jeho kreativního génia s jazzem a příměsí talentu dvojice Gosling a Stone z filmu dělá jasnou sázku na jistotu. Kritici se sice ohánějí frázemi jako „čirá filmová magie“ – a La La Land vás opravdu nenechá odejít, dokud si jazz nezamilujete – antipatie k muzikálovému zpívání a spontánním skupinovým tanečkům vás ale kouzelně nezbaví.

V Chazellově podání vypadají i veřejné stepovací scény spontánně a přirozeně.

Na obranu La La Landu se však sluší dodat, že Chazellova režie nechává hudební výstupy vyplynout velmi přirozeně z konverzačních scén a jejich tónem dokresluje komickou i dramatickou stránku snímku. Svou zásluhu na tom mají právě Ryan Gosling a Emma Stone, kteří v rolích klavíristy a jazzového entuziasty Sebastiana a začínající herečky Mii nejenže podávají přesvědčivé dramatické výkony, ale i tančí, zpívají, stepují a hrají na klavír, a zdánlivě s lehkostí tak zosobňují vše, co na talentovaných lidech nenávidíme obdivujeme.

Jejich postavy se setkávají v barvité realitě Los Angeles jako dvě duše plné snů, odmítající se pustit jakýchsi představ lepších časů, které jsou dávno pryč. Stráví spolu rok. Společně tančí v oblacích (doslova), společně dospívají a po poslední snové kudrlince společně dopadnou na zem. A ten pád, jakkoli odporující logice romantických komedií i vlastních diváckých očekávání, je vítaným prvkem.

Co dostane přednost: láska Sebastiana (Ryan Gosling) a Mii (Emma Stone), nebo jejich životní sny?

Bylo by až příliš jednoduché z tolika očekávání propadnout skepsi. Chazellova balada o zamilovaných umělcích ovšem dostává své reputaci. Hudební kousky má spolu s choreografií propracované tak, že nepřijdou otravné, a humorem šetří, aby nesklouzl k frašce. Vůbec nejvyšší pochvalou ale musí být, že notnou dávku cukru, kterého by se někteří mohli bát, důkladně rozmělní v dramatu.

Nakonec největším zklamáním, které La La Land přináší, je okamžik, kdy vyjdete ze sálu a uvědomíte si, že ačkoli Damien Chazelle ve svém snímku dokázal lásku k hudbě zobrazit jako bezstarostnou kratochvíli, vy se svým polohlasným pobrukováním a přeskakováním z jedné nohy na druhou vypadáte jen jako pitomec.

La La Land ještě před svou českou premiérou stačil kralovat nominacím na Zlaté glóby. Utržil jich celkem 7, a to i v nejsledovanějších kategoriích typu nejlepší herečka a herec v hlavní roli, nejlepší film, nejlepší režie nebo nejlepší originální píseň. Kolik z nominací dokáže proměnit, se dozvíme v noci z 8. na 9. ledna, kdy v Beverly Hills proběhne slavnostní předávání cen.

Zdroj fotografií: Freeman Ent

Zdroj videa: YouTube

0 83 100 1
83.333333333333%
Average Rating

La La Land

Chazelle vrací úder. Jen tentokrát místo sedřených rukou mají jeho protagonisté unavené hlasivky a puchýře na chodidlech. Hudební dramedie s Ryanem Goslingem a Emmou Stone má potenciál okouzlit filmové akademie i široká publika. Muzikál vás milovat sice nenaučí, ale blíží se k tomu víc než jiné filmy posledních let.

  • Příběh
    80%
  • Hudba
    80%
  • Herecké (a hudební a taneční...) výkony
    90%
Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář