Pohled zblízka: Není to jen vypálená obec

Cestování / 14.1.2017

Autor:

Nejde jen o vypálenou obec, ale i o přírodní úkazy v okolí. Co všechno můžete během výletu navštívit?

Zima, konec roku a svátky s ním spojené nejsou jen o prožívání radosti a pohody se svými nejbližšími. Je to také čas, kdy vzpomínáme na naše blízké i na období naší země. Pojďme se alespoň v teple domova podívat, jak vypadá vypálená obec Javoříčko a jeho okolí.

Javoříčko

Dnes už každý ví, že v roce 1945 byla obec Javoříčko vypálena. Zabito bylo několik desítek obyvatel a jen málo kdo tento masakr přežil. Aby však nejen pozůstalí, ale také budoucí generace věděli, co se v nedávné minulosti odehrálo, vybudovalo se pietní místo.

Vzpomínka na vypálenou obec. Zdroj: Wikimedia Commons, autor: Jiří Komárek

Když dojedete či dojdete do Javoříčka, zaručeně si všimnete prostorného hromadného hrobu. Ten byl zbudován památce zemřelým. A jelikož tato obec byla během druhé světové války zničena, byly pro vzpomínku zanechány základy domů (tzv. hrobodomy). Ty stojí především okolo hromadného hrobu. Dodnes zůstala zachovaná hájovna, která byla nacisty vypálena jen zčásti. A co více? U každého půdorysu původního obydlí je text, který vypovídá o příběhu domu. K již zmíněným příběhům jsou výpovědi lidí, kteří vypálení Javoříčka přežili.

Když po tomto smutném místě procházíte a všímáte si jej, přeběhne vás mráz po zádech. A není divu. Vždyť jde o nedávnou minulost. Abyste se taky odreagovali, přečtěte si, co můžete vidět v okolí.

Takto vypadá Zkamenělý zámek. Představovali jste si ho tak? Zdroj: Nela Rájová, Generace 21

Zkamenělý zámek a jeskyně jako přírodní úkazy

Z obce Javoříčko vede přibližně pět kilometrů dlouhá naučná stezka Špraněk, která vás dovede například do Javoříčských jeskyní či ke Zkamenělému zámku. A co je na těchto úkazech zajímavého? Posuďte sami.

Javoříčské jeskyně se nacházejí nedaleko vypálené obce, pod kopcem Špraněk. Jde o jedny z nejkrásnějších jeskyní naší republiky. Díky svému složitému komplexu sálů, propastí a chodeb nabízí svým návštěvníkům nezapomenutelný pohled na zachovalou a rozmanitou krápníkovou výzdobu.

Návštěva jeskyní

Pokud se rozhodnete navštívit podzemní přírodní úkazy, máte na výběr ze dvou tras. Ta nejdelší dosahuje délky přibližně 800 metrů. Ani cenově nejsou jeskyně špatné. Podle zvolené trasy a druhu vstupného zaplatíte v rozmezí od 60 do 130 korun. V případě, že vás prohlídka Javoříčských jeskyní zaujala už teď, podívejte se na podrobnější informace na jejich webových stránkách

Javoříčko a místní jeskyně vám nestačily? Nevadí. Vydejte se dál po naučné stezce Špraněk. Dostanete se ke Zkamenělému zámku. Ten je znám i pod jménem Bránky či hrad Špraněk. Tato stavba je vlastně skalní vápencový útvar, na kterém stála původní tvrz. V dnešní době si můžete všimnout velké skalní brány či zbytku příkopů a valů. Během chůze na skalní útvar se nezapomeňte rozhlédnout kolem. Na jedné straně (přímo ve skalní stěně) se nachází vchod do ponorové jeskyně. Z druhé strany se vám bude postupně odkrývat výhled do údolí. Stejně krásný pohled do okolí se vám naskytne po výstupu na Zkamenělý zámek.

Sice je stále zima, ale proč si nezačít plánovat výlet na první příjemné dny? Inspirací na výlet není nikdy dost.

Zdroj miniatury: Nela Rájová, Generace 21

Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons, autor: Jarda 75

Nela Rájová

Nela Rájová

Zanechte komentář