Přátelství v srdci mrazivých hor

Literatura / 5.1.2017

Nezkrotného osmiletého chlapce zavedla cesta až k sněhobílé huňaté Krásce. Netrvalo dlouho a stali se nerozlučnou dvojicí.

Nicolas Varnier

Nicolas Varnier se narodil roku 1962 v Senegalu. Jeho velkým vzorem je Jack London. Stejně jako on je spisovatelem a dobrodruhem, zážitky z výprav líčí ve svých knihách. První cestu podnikl do Laponska, procestoval například Sibiř nebo Skandinávii. Snaží se poznat co nejbližší kontakt s přírodou stejně tak jako své vlastní fyzické i psychické možnosti.

Originální verze

Spisovatelka Cécile Aubry přivedla roku 1967 na svět román, na nějž navázalo několik dalších pokračování. Příběh o Belle a Sebastiánovi si získal přízeň mnoha čtenářů, a tak není divu, že se stal dílem snad až kultovním. Svět na něj nechce zapomenout dodnes, proto si vysloužil různé adaptace. Jako nejnovější z nich se představila kniha Bella a Sebastián od Nicolase Varniera, jejíž předlohou se stal scénář stejnojmenného filmu z roku 2013.

Kniha o přátelství vychází z filmového scénáře a z původního příběhu od Cécile Aubry.

Drsná horská příroda

Malý Sebastián je divokým chlapcem a správným horalem. Vyrůstá u svého „dědečka“ Césara, muže, který se rozhodl jej vzít za svého, když byl Sebastián ještě miminkem. Není divu, že se Sebastián o sebe umí skvěle postarat a poradit si v každé situaci, dostalo se mu pečlivé přípravy na život uprostřed alpských hor, jež sice poskytují nádhernou podívanou pro cizího pozorovatele, na druhou stranu jsou ovšem místem drsným, kde se matka příroda s lidmi a zvířecími obyvateli rozhodně nemazlí. Nutno říci, že je spravedlivá, ač může působit opačným dojmem. Ti znalí věci ví, že je třeba mít se vždy na pozoru s očima široce rozevřenýma dokořán.

Nádherné prostředí hor je občas drsným místem pro žití.

Z Bestie je Kráska

César nechává Sebastiánovi velké množství prostoru, hory se pro chlapce staly ztělesněním svobody a (snad trochu absurdně) bezpečí. Jen tam může být sám sebou, jen jim může s klidem nastavit svou tvář, kterou zasněžené vrcholky vždy s vážným úsměvem přivítají. I člověk samostatný však občas potřebuje „živé porozumění“, které nemá tak odměřené srdce z kamene, jako je tomu u samotných hor. Když se ve vesničce začnou šířit zvěsti o nebezpečné Bestii, která napadá horskou zvěř a útočí i na obyvatele, Sebastián zpozorní a začne celou záležitost zkoumat nezaujatým dětským pohledem. Značný počet skutečností je totiž podezřelý a zdá se být zkreslený. Pátrání na vlastní pěst přinese ovoce, Sebastián se konečně ocitne Bestii tváří v tvář. Jaké je jeho překvapení, když zjistí, že Bestie je pouze obrovským toulavým ovčáckým psem s pohnutou minulostí, který by nikomu bezdůvodně neublížil. A jelikož Bestie není zrovna lichotivá přezdívka, vymyslí chlapec jméno daleko výstižnější – a Kráska, tedy Bella, je na světě. Fenka po svých nepříjemných zkušenostech s lidmi pochopitelně nehodlá nikomu skočit rovnou do náruče. Ten malý človíček se ale zdá být jiný než ostatní, něco uvnitř něj Bellu fascinuje. Tak se stane, že chlapec si ochočí bílou krásku a kráska na oplátku osamělého chlapce.

Z křoví se vynořila Bestie. Napůl přikrčená upřeně hleděla na chlapce, chvějící se tesáky lehce obnažené. Dělilo je jen několik metrů. Tři nebo čtyři skoky. Nevrčela, ale její postoj prozrazoval krajní nedůvěru. Její srst se zdála ještě víc přerostlá, rozcuchaná a tmavá než minule, ale možná že už si to zas tak dobře nepamatoval. Na okamžik měl Sebastián pocit, že se mu to jen zdá. Neslyšně polkl a nadechl se nosem.

Chtělo to čas a trpělivost, aby se Bella naučila věřit.

Smutné období v historii

Celý příběh o nerozlučném přátelství a pomalé cestě, která k němu vedla krůček po krůčku v rámci procesu ochočení, je ovlivněn dobou. Píše se rok 1943, je tudíž jasné, že obyvatelé mají kromě „Bestie“ starosti daleko závažnější – celá vesnice je pod bedlivým dohledem okupujících Němců a sám život nedokáže poskytnout jakoukoli záruku jistoty. Co je dnes, nemusí být zítra, dokonce nemusí být ani tím, čím se zdá být. Lidé v tomto drsném kraji nemají v povaze se vzdávat nebo sedět, litovat se a fňukat nad nespravedlností života. Mnohem větší výzvou je pro ně ukázat světu, že naděje nemizí a osudu se lze vzepřít. Jedním z takových důkazů je třeba snaha pomoct těm, kteří jsou v nebezpečí nejvíce. Kdo jiný by pomohl Židům přejít do bezpečnějšího Švýcarska než několik zemitých obyvatel hor, které život už dávno naučil, že člověk je strůjcem svého osudu a má schopnost do něj zasáhnout, ačkoli okolnosti působí nanejvýš bezútěšně.

Ochranářské sklony a pravda

Sebastián byl odmalička jiný než všichni ostatní chlapci ve vesnici, zkrátka ani trochu nezapadal. Choval se jinak, byl malou neznámou, což lidi – jak známo – jenom děsí. Sám chlapec v podstatě doopravdy nevěděl, kým je. Césarovi na něm moc záleželo, jenže přehnaná snaha ochránit Sebastiána před každým nebezpečím zahrnovala mimo jiné i zatajování pravdy. Ta skutečně nebyla v onom případě milá. César byl pod bručounskou slupkou citlivý postarší muž a jednoduše neměl to srdce Sebastiánovi přiznat, že na svou pravou maminku čeká chlapec zbytečně. Krásná cikánka před osmi lety neutekla do Ameriky, jak Sebastiánovi namluvil, zemřela při porodu vyčerpáním způsobeném namáhavým útěkem. Muž si každé zalhání ospravedlňuje tím, že je snad příliš brzy na to Sebastiánovi zkazit všechny dětské iluze, nemůže mu přece narušit jeho nevinný svět krutou realitou pravého života. Lež je tedy jistým způsobem odůvodněna. Zda je jakožto milosrdná varianta lepší než pravda a je správná, to je komplikovanou otázkou, na kterou jednoznačná odpověď neexistuje. Když však člověku záleží na někom tolik jako Césarovi, je více než ochotný pravdu zavřít do třinácté komnaty, pokud to odsune bolest daleko pryč.

Pozitivní skutečnost

Příběh o pravém přátelství je velmi milou a citlivou zastávkou k přemýšlení v dnešním pragmatickém světě. Nejste-li zastánci kýčovitých a přeslazených vyprávění s dobrým koncem, vyvarujte se v tomto případě ukvapených soudů. Bella a Sebastián nechtějí přetřít svět narůžovo, ukazují ho s jeho stinnými i světlými stránkami – jako správný kaleidoskop všech barev, duhovou nepopíratelnou skutečnost. V bouřkových okamžicích pak stačí pocit, že člověk nemá důvod se hromů bát, protože není sám – a se Sebastiánem nečas venku sledovala z okna jeho Kráska.

Sebastián a Bella jako nerozlučná dvojice.

Bella a Sebastián

Originální název: Belle et Sébastien

Autor: Nicolas Varnier

Autorka původního příběhu: Cécile Aubry

Překlad: Kristýna Brunclíková

Ilustrace: Barbora Kyšková

Rok vydání: 2013

Počet stran: 282

Nakladatelství: Albatros

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Lenka Lahnerová, Generace 21

0 95 100 1
95%
Average Rating

Bella a Sebastián

Okouzlující příběh o přátelství, lidských předsudcích a naději, který potěší nejen dětské čtenáře.

  • 95%

Štítky

Lenka Lahnerová

Zanechte komentář