Biatlonová mánie (nejen) v Novém Městě na Moravě

Sport / 21.12.2016

Biatlon zažívá fanouškovský boom. Divíte se?  Jak se čeští závodníci poprali se Světovým pohárem v Novém Městě a také s velkým očekáváním fanoušků?

Dobrovolně a bez mučení přiznávám, že mi biatlon příliš mnoho neříká. Uniká mi smysl toho, proč by si měl člověk nasadit lyže, hodit pušku přes rameno a vyjet do sněhem pokryté a zamrzlé krajiny. Chápu, proč si naši předkové v dávných časech na nohy připevnili dřívka, vzali si luk a šli na lov divoké zvěře. Zamrzlá severská příroda si o takový druh lovení zvěře opravdu říká, ale současnost? Dnes je to jenom sport a marketingové lákadlo.
Jednu důležitou věc jsem však nezmínila. A to, že biatlon je bezesporu také zábavou, která dokáže vyburcovat statisíce lidí, aby přišli fandit na tribuny a další statisíce, aby si zapnuli televizi a fandili z pohodlí vlastních domovů. Ostatně obrovský zájem o biatlon dokládá i nedávno skončený Světový pohár v biatlonu, který se konal v Novém Městě na Moravě. Akce dokázala přitáhnout pozornost médií, fanoušků, ale i lidí, kteří o tento sport běžně neprojevují zájem. Logicky se nabízí otázka – proč?

Tisíce fanoušků přihlíželo už při nástřelu.

Myslím, že svoji roli hrají média, která dokáží člověku zprostředkovat svět a komunitu kolem biatlonu jako něco blízkého, zajímavého – něco, co je trendy. Kdyby tomu tak nebylo, těžko bychom mohli vídat české biatlonisty v reklamách na tradiční Májku a Gabriele Koukalové počítat sklapovačky. Vlastně se tady ukazuje síla dobrého marketingu – když mám něco, co můžu prodat, prodám to a vytěžím z toho maximum. Je třeba však také připomenout, že dobrý marketing a umění prodat nic nemění na biatlonu jakožto sportovní disciplíně. Velkým závodům, které poutají pozornost veřejnosti totiž vždy předchází soustavné úsilí, každodenní dřina, vypětí a odpírání si věcí, které jsou pro jiné lidi běžné. Samotný závod je tedy jakousi třešničkou na dortu a v případě úspěchu i oceněním dosavadního snažení.

Jak to vypadalo v Novém Městě?

Světový pohár v biatlonu je v plném proudu a na řadu přišla s pořadatelstvím Česká republika. Místem konání bylo již ověřené Nové Město na Moravě, se svým, pro diváky vylepšeným, stadionem. Pořadatelé si dali opravdu záležet a většina závodů byla, alespoň na tribunách, beznadějně vyprodaná. Aby také ne, vždyť kolikrát mají čeští fanoušci šanci vidět naživo světovou biatlonovou elitu a české reprezentanty. Česko se může pochlubit nejen svými pořadatelskými schopnostmi, ale hlavně a především tuzemskými fanoušky, kteří jsou známí svým uměním povzbuzovat jak české závodníky, tak i všechny ostatní. Touto fanouškovskou férovostí se nemůže pochlubit každá země, a proto je radost zde závodit pro všechny zúčastněné.

Fanoušci biatlonu při závodech.

Menším stínem nad touto zastávkou světového poháru bylo prohlášení WADA (World Anti-Doping Agency) o (dalším) dopingovém skandálu ruské reprezentace. Zkoumá se 31 ruských sportovců, mezi nimiž jsou ti, kteří už kariéru ukončili a také ti, kteří stále aktivně závodí. WADA zatím nevydala žádné oficiální prohlášení, pokud by se ale některá jména potvrdila, můžou jim být odebrány tituly a dostanou zákaz, pokud stále závodí. Anton Šipulin tvrdí, že on je čistý a obává se, aby Rusko nedostalo hromadný zákaz pro všechny sportovce.

První závodní dny – sprint a stíhačka

Prvním startovacím dnem byl čtvrtek 15. prosince. Na programu byl sprint mužů. Do závodu nastoupilo v českých barvách pět zástupců. Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr, Jaroslav Soukup a benjamínek Lukáš Kristejn. Nejlepší – osmé místo obsadil s čistými terči Ondra Moravec. Další český reprezentant byl Jaroslav Soukup na 19. místě. Krčmář obsadil 28. místo. Na Michala Šlesingra na 44. místě zřejmě dolehla tíha domácího prostředí. Kristejn skončil na 76. místě.

pátek 16. prosince se na start postavily ženy, taktéž ke sprintu. Česká jednička Gabriela Koukalová vyrazila na trať za ohromného povzbuzování diváků. K první ležce doběhla v neuvěřitelném čase, střelba čistá, další rychlý běh a najednou konec nadějím. Při stojce třikrát netrefila. Nakonec doběhla třináctá. Veronika Vítková měla střelbu lepší, stačilo to na 16. místo. Na 21. místě se umístila Puskarčíková. Tyto tři se nominovaly do sobotní stíhačky.

Smolný pád Ondřeje Moravce znamenal konec nadějí v dobře rozjetém závodu.

První ke stíhacímu závodu, v sobotu 17. prosince, nastoupili muži. Ten se nesl v duchu naděje, a potom neskutečného zklamání. Ondřej Moravec měl závod rozjetý velmi dobře, po první střelbě se pohyboval v první desítce, pak ale přišel pád a zlomená malorážka. S rezervní zbraní Ondra nic netrefil a propadal se na konec závodního pole. Závod dojet nemusel, ale dojel. A na stadion se vracel jako hrdina. Takový jásot nikdo nezažil. Krčmář obsadil krásné 10. místo, na 19. a 20. místě ho doplnili Šlesingr a Soukup.

Stíhací závod žen se nesl v duchu překvapení. Zpočátku se mohlo zdát, že vedoucí závodnice Dahlmeierová získá další vítězství, nakonec ale chybovala a vítězství si nechala sebrat. Ne dalšími favoritkami, ale mladou Francouzskou Anais Chevalierovou, která se do této chvíle nejlépe umístila jako osmá. Koukalová měla bohužel tři chyby, což stačilo na 8. místo. Vítková se umístila 12.Puskarčíková na 26. místě.

Zlatá tečka

Předposledním závodem, v neděli 18. prosince, byl ten s hromadným startem, tzv. masák. Poprvé v něm měla Česká republika čtyřčlenné zastoupení. Moravec si chtěl spravit chuť a na trať se vydal se svou slepenou a opravenou zbraní. Při poslední střelbě ale jednou chyboval a následný souboj o třetí místo s Rusem Babikovem nezvládl. Skončil tedy na hořko-sladkém čtvrtém místě. Doplnil ho devatenáctý KrčmářSoukup se Šlesingrem na 27. a 30. místě.

Posledním závodem v Novém Městě na Moravě byl masák žen. Jako kdyby si Gabriela Koukalová říkala, že přece někdo musí diváky odměnit za tak skvělou atmosféru. Vzala to tedy na sebe a dojela si pro první místo. Chybovala jen jednou, pak už si vítězství vzít nenechala. VítkováPuskarčíkovou obsadily 16. a 17. místo.

Zlatá Gábina.

V Novém Městě na Moravě to letos opravdu vřelo. Diváci hnali své závodníky, doufali v medailové umístění. To se podařilo a Gabriele patří gratulace a dík. Stejný obdiv si zaslouží i všichni ostatní reprezentanti, ještě větší pořadatelé a také diváci. V neposlední řadě také Martin Fourcade, který si veze zlatý hattrick, a který prokázal velké srdce, když jednu ze svých získaných medailí věnoval malé holčičce.