Chcete žít úsporně? Vyzkoušejte ekobydlení

Design / 3.1.2017

Každý má jiný požadavek. Vytříbený design, úspora, pro někoho jsou důležité přírodní materiály. Lze tato hlediska sloučit?

Rozhodnutí padlo, máme našetřeno a chceme stavět. Konečně bydlet ve vlastním. V současné době se tato myšlenka (přání) podaří málokomu. Avšak stavíme. A když už toto rozhodnutí padlo, jak by mělo „to naše“ vypadat? Muži dávají přednost praktičnosti a úspornosti. Pro ženy je také důležitá úspora, ale mnohem víc se přiklánějí k bezpečnostivzhledu. A co když chce mít pár stavbu z přírodních materiálů? Jde vůbec sloučit tato hlediska? Byť je to náročný úkol, není nesplnitelný.

Terasa

Mladý pár se dvěma dětmi, Lubomír a Helena, zvolili slaměný dům, tzv. slamák. Realizace tohoto domu byla sice oříšek, ale po 3 letech práce plné krve a potu mají svůj dům. Slovo svůj je v tomto případě základním stavebním kamenem. Neboť návrh domku, každý trám, balík slámy či výběr barev prošel přes jejich ruce. Stavba tedy vznikala svépomocí ve spolupráci s odborníky a kamarády, kteří se zabývají tesařskou prací. Odměnou je pak to, že se jim podařilo skloubit ojedinělý design s přírodními materiály, a zároveň vytvořili krásné a úsporné bydlení.

Slaměný dům

Základní informace o slaměných domech

Trámy

Celý koncept slaměných domů je znám už z doby paleolitu. Sláma, tráva a rákosí se už po staletí využívají jako stavební materiál. Hlavní výhodou slámy je její obnovitelná povaha, cena, přírodní protipožární ochrana a vysoká schopnost izolace.

Stavění ze slámy se obvykle skládá z navršení balíků slámy (často v pásech) na vyvýšeném základu nebo na základovém pásu s parotěsnou zábranou, či jinou, proti vzlínání vlhkosti. Stěny z balíků mohou být připevněny k sobě tyčemi z bambusu, betonářskou výztuží, nebo dřevem (uvnitř balíků nebo na jejich povrchu), nebo pomocí drátěného pletiva, a pak omítnuty nebo chráněny sádrou či cementem, vápennou nebo hliněnou omítkou. Plní tedy funkci nosné „zdi“.

Varianta domu Lubomíra a Heleny je druhou variantou slaměné stavby.  Jedná se o budovy s nosnou konstrukcí z jiných materiálů, obvykle z dřevěných hranolů, a sláma slouží jako izolace a výplň. Nejvíce se využívá v severních regionech, anebo naopak v místech, kde je vysoká koncentrace vlhkosti.

Zahrnutí dřevěné nebo kovové nosné konstrukce má tu výhodu, že umožňuje montáž střechy ještě před navyšováním balíků slámy, a to pak chrání stěny z balíků po dobu celé stavby.

Více fotografií ze stavby naleznete v následující fotogalerii.

This slideshow requires JavaScript.

Zdroj fotografií: Lubomír Huvar
Zdroj úvodní fotografie a miniatury: oakwrights.co.uk

Terezie Pelikánová

Terezie Pelikánová

„Jde o to, aby básník ukázal to, po čem sklouzává denně jeho zrak a jeho srdce, pod takovým zorným úhlem a s takovou rychlostí, aby se mu zdálo, že to vidí a dojímá se tím poprvé.“ - Jean Cocteau -

Zanechte komentář