Lemarket očima Radana a Radany

Design / 29.12.2016

Naše dvojice se opět vydala pátrat po designu v Praze. Tentokrát navštívila Lemarket v Galerii Mánes. A o čem to celé bylo? Dozvíte se níže.

Radana & Radan

Radana a Radan jsou šedé eminence designových akcí. Dá-li Bůh a dostatek zajímavého místního designu, budou vás o zajímavostech informovat.

Moderní tržiště plné designu, chutné kávy a dobrých lidí. Je ovšem tato představa naplněna? Odpovím hned. Ano, ale najdou se „ale“. Pojďme nejdřív popořadě. Při vstupu, až vystojíte kratičkou frontu, zaplatíte sedmdesát korun za vstup. Výhody to má dvě: budete se cítit, jakože vstupujete na lukrativní akci. Za druhou výhodu lze považovat i to, že je opravdu o co stát. Nevýhody to má ale taky dvě: je tu pravděpodobnost, že si spousta lidí už nic nekoupí nebo toho koupí méně. Hlavně se tam ale zdržíte déle, protože jste si to přeci zaplatili, že jo. Můžete proto počítat s větším počtem lidí, než byste chtěli.

Proti velkému návalu po designu dychtících nakupujících (mezi ně počítám i Radanu), kteří v té době sháněli drahé stylové dárky nebo něco pro sebe, se dá bránit různě. Jednak tak, že tam půjdete v neděli dopoledne. Návštěvnost je výrazně nižší. Za druhé také tak, že si zalezete někam, kam nesmíte, a tam si v klidu vypijete po tmě kafe. (Můžeme s Radanou doporučit.)

Radana

Tady v tomto mrazivém prosinci nabízel Le market něco, co člověk ocení hlavně v tomto ročním období. A to teplo.

Dvě patra stánků byla tak nějak akorát a opravdu jsem ocenila, že k nákupům hrál DJ. Velmi super byly i fatboye ve zlaté barvě. Díky nim si návštěvníci mohli vyzkoušet, jaké to je, válet se ve zlatě.

Co zaujalo Radanu

Girls without clothes

Měla jsem s sebou osm stovek a tajně doufala, že mě nic neosloví. Nakonec se tak nestalo. Spatřila jsem vínovou mikinu od Girls without clothes(Ano, ta ironie, že značka s tímto názvem dělá oblečení.) Měla přesně stejný odstín, jako jsem měla boty. Prodavačka z toho byla unešená, já taky. Moje nadšení opadlo, když jsem se ptala na cenu a neměla jsem dostatečnou hotovost. Radan taky neměl. Asi schválně, aby mi nemusel půjčovat. No holt, zkusím počkat na povánoční slevy.

Zdroj: girlswithoutclothes.cz

Co zaujalo Radana

Papírna

Papírnictví s láskou k papíru a jednoduchému designovému provedení. Především pak barevného. Specifické v tomto obchodě je, že má všechno v pětadvaceti odstínech těch nejkrásnějších barev. Nabízejí celou řadu typických i atypických formátů sešitů, bločků, zápisníků, kartiček a obálek. Celé papírnictví klade důraz na ekologii. A to je k nezaplacení. Naštěstí tu ale všechno mají za velice rozumnou cenu.

Produkt, který mě zaujal: Černočerný blok. Černé desky tvoří obal celého výrobku. Jeho vnitřek je ale ještě temnější. Možná si ho oblíbila moje temná stránka duše, možná je to jen dokonalé. Jen dokonalé.

Zdroj: papirna.tumblr.com

Bohemian tailors

Česká návrhářka, bývalá modelka, Pražačka Lucie Trsková, která trávila léto u babičky na vsi, si oblíbila folk natolik, že začala ve stejném stylu navrhovat šaty. Folk inspirovaný českým venkovem se nám moc líbí.  Šaty taky, krajkářský styl a inspirace kroji je famózní. Jenže abychom jen nechválili. Zatímco já si povídal s milou a krásnou návrhářkou, která dala celé značce tvář, Radana si prohlížela šaty.

Trochu ji zarazilo, že česká folková značka má anglický název a první kolekce vyšla s nápisy „Bonjoure“ a „Lalala“. Je ovšem pravda, že český ekvivalent si dokážeme představit jen těžko. Nicméně, Bohemian má podle autorky dvojí smysl, jednak jako „český“, ale zároveň i „bohémský“ a tam francouzský život rozhodně zapadá.

Zdroj: bohemiantailors.com

Neustálé srovnávání

Celou dobu, co jsem na Lemarketu byl, jsem ho srovnával s Dyzajn marketem, který byl asi 250 metrů odsud. Srovnával jsem to pořád. Kde je lepší možnost posedět si. Kde mají lepší kávu. Kde lepší návrháře, kde je víc lidí a co jsem si víc užil.

Až teprve při odchodu mi došlo, že srovnávat tyto dvě akce je možná na místě, ale vesměs je to blbost. Každá má své výhody a nevýhody, to samozřejmě, co je ale hlavní, tak mají i naprosto jiný okruh designérů (jen pár jich je společných). Chtěl jsem vám původně jednu akci před druhou doporučit, ale to bych se dopustil chyby, ať už bych zvolil kohokoli.

Spoluautorkou článku je Martina Vincencová.

Zdroj úvodní fotografie a miniatury: Lemarket.cz

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář