Přijděte na kloub vlastní a cizí závisti

Osobní rozvoj / 2.1.2017

Kniha Závist, žárlivost a jejich smysl vám pomůže poodhalit, proč se chováme tak, jak se mnohdy chováme.

Dostala se mi k recenzi kniha s názvem Závist, žárlivost a jejich smysl od Vereny Kast. Jedná se o psycholožku působící ve ŠvýcarskuA díky tomu faktu lze knihu jednoduše popsat. Tím, že její autorka je vystudovaná psycholožka, dokáže velmi odborně “nelibé” pocity závisti a žárlivosti vysvětlit. Navíc se jedná o evropskou autorku, čemuž odpovídá i styl psaní. Nejde o popularizační odlehčenou četbu, ale o poměrně hluboký rozbor dané tematiky.

Verena Kast (*1943) je autorkou řady knižních titulů zabývajících se psychologickou tematikou, např. Krize a tvořivý přístup k ní nebo Sny.

Vystudovala filosofii a psychologii a živí se jako analytička v St. Gallenu ve Švýcarsku.

Závist je jednou z vlastností, o kterých se často říká, že jsou pro naši zemi typické, stejně jako například nízké sebevědomí. Autorka skvěle popisuje, jak spolu tyto dvě charakteristiky souvisí.

Po přečtení knihy často máte pocit, že naprosto vystihla podstatu věci a řeknete si: „Tak to tedy sedí!”

Z chorobného porovnání sebe s druhými vzniká závist – a mnohdy přitom poměřujeme nesouměřitelné. Lidé se přece musí porovnávat v určitém rámci. Z toho získáváme pocit odlišnosti od druhých, pomáhá nám to k větší jistotě vlastní identity. Když zjišťujeme, v čem jsme stejní jako ostatní a v čem se od nich lišíme, přicházíme na to, jak vypadá naše vlastní bytost. To není možné bez porovnávání. Existuje však i trvalé mučivé srovnávání, které takovému ujišťování ve vlastní identitě naopak přímo odporuje. Silně se při něm rozvíjí závist, čímž se vlastní identita naopak znejišťuje.  

V knížce jsou popsány různé druhy závisti, jaké jsou jejich příčiny a, což může být z praktického hlediska velmi cenné, také to, jak proti nim bojovat

Čtvrtina knihy je věnována fenoménu žárlivosti. Dozvíte si v ní, co je vlastně ta žárlivost, jak s tímto pocitem zacházet a také o stavu, kdy si ji sami na sobě připouštíme. Dále je zde hezky popsáno, jak na žárlivost pohlíží slavný psycholog Sigmund Freud.

Knihu bych doporučila všem, kteří se chtějí rozvíjet, zajímají se o psychologii nebo se ve svém životě a okolí setkávají se závistí a žárlivostí. Naopak si myslím, že není vhodná pro lidi, kteří hledají odlehčené čtení, u kterého není třeba hloubat a nořit se do složitých úvah.

Závist, žárlivost a jejich smysl

Autor: Verena Kast

Nakladatelství: Portál

Rok vydání: 2016

Počet stran: 176

Cena: 279 Kč

Více informací na stránkách nakladatelství.

0 80 100 1
80%
Average Rating

Závist, žárlivost a jejich smysl

Kniha je velmi poučná, nabídne hodně situací, se kterými se může člověk ztotožnit, a velmi cenné jsou i zdroje a prameny, ze kterých autorka vycházela. Na druhou stranu to není lehké čtení, takže se úplně nehodí na odpočinkovou dovolenou nebo zkrácení cesty do práce.

  • Hodnocení
    80%
Martina Vincencová

Martina Vincencová

Holka z moravské vesnice, co žije v Praze. Pracuje v marketingu. Má ráda umění a za to největší považuje umění žít. Má hlavu plnou otázek, rada vymýšlí vtipy na twitter a nakupuje trenýrky.

Zanechte komentář