Collateral Beauty: Druhá šance – Rozhovory s Láskou, Časem a Smrtí

Film / 18.12.2016

Když se Will Smith setká s Láskou, Časem a Smrtí, je to bezesporu osudové. A to nejen pro něj. Zaslouží si snad každý dostat druhou šanci?

Collateral Beauty

drama, USA, 2016

Režie: David Frankel

Hrají: W. Smith, K. Winslet, K. Knightley, H. Mirren

Nic dobrého nikdy nemůže začít smrtí šestiletého dítěte! Tato krutá pravda otřásla světem Howarda, úspěšného podnikatele, a zbortila jeho sny a plány, jako když vítr foukne do domečku z karet. Ztratil rodinu, chuť do života a nyní se jeho firma ocitá v krizi, on se tím však odmítá zabývat. A tak jeho přátelé a kolegové vymyslí velmi drastický plán, jak společnost, kterou vlastní, zachránit. Dokážou ale pomoct i Howardovi a vrátit ho zpět do života? Přimět ho, aby se vyrovnal se svým smutkem? A dokážou vůbec zachránit sami sebe a čelit svému vlastnímu osudu?

Will Smith hovoří v parku se Smrtí (Helen Mirrer) Zdroj: Warner Bros

Will Smith hovoří v parku se Smrtí (Helen Mirrer). Zdroj: Warner Bros

Vidět v hlavní roli tohoto ne zrovna veselého dramatu Willa Smithe bylo pro mě po cestě do kina důvodem k obavám. Přestože ho jako herce mám moc ráda, poznamenaná jeho rolemi ve filmech Hitch: Lék pro moderního muže a Muži v černém jsem si nebyla jistá,  zda ve snímku, od kterého čekám spíš uslzené oči a hlavu plnou těžkých myšlenek, má vůbec co dělat.

Můj strach se nicméně už během začátku filmu rozplynul a já jsem měla radost z toho, jak skvěle se této role zhostil. Naproti tomu jsem čekala mnohem více od Keiry Knightley a Kate Winslet, které na mě však v tomto filmu nijak zvlášť nezapůsobily a byly spíše nevýrazné.

Smrt, Láska a Čas Zdroj: Warner Bros

Smrt, Láska a Čas. Zdroj: Warner Bros

Režie se ujal David Frankel, který už za sebou má pár skvělých filmů (Marley a já, Ďábel nosí Pradu, Životní šance) a i tentokrát se mu povedlo odvést dobrou práci. Jednotlivé scény jsou hezky a do detailů propracované, byť celkově se mi zdá, že ne vždy na sebe dobře navazují. Trochu mě mrzí, že má film pouze asi hodinu a půl, protože zaprvé bych se na něj vydržela dívat mnohem déle, ale hlavně mi přijde, že některé scény měly mnohem větší potenciál a spousta věcí by se dala ještě dál rozvíjet, kdyby nebyly tak brzo utnuté.

Nejkrásnější věcí je ale podle mě soundtrack k filmu od One Republic, který moc hezky dokresluje celkovou atmosféru a sám o sobě vhání slzy do očí, stejně jako i celý film.

Láska, čas a smrt jsou témata, která mají význam pro každého z nás a díky tomu spojují celé lidstvo. Film Collateral Beauty nabízí zajímavý pohled na tyto tři aspekty lidského života a obzvlášť takhle před Vánoci a přelomem roku nabízí příležitost se zastavit a na chvíli se zamyslet nad tím, jakou roli hrají právě ve vašem životě. Osobně bych snesla ve filmu tuto filosofickou rovinu ještě mnohem hlubší a propracovanější, nicméně v amerických filmech, a to jak komediích, tak dramatech, se to prostě nenosí.

Love. Time. Death. These three things connect every single human being on Earth. We long for love, we wish we had more time, and we fear death.

I když můžeme dopředu předvídat, jak film skončí, a závěr není až tak překvapivý, jak zřejmě tvůrci zamýšleli, dokázal mě rozplakat – a takové filmy většinou hodnotím pozitivně. Možná na mě zapůsobil i předvánoční čas, kam se film perfektně hodí a zapadá do celkové melancholické nálady. A tak právě všem melancholikům a milovníkům tohoto typu filmů doporučuji návštěvu kina, protože je v něm skrytá krása.

Zdroj všech fotografií: Warner Bros

Zdroj videí: youtube.com

0 81 100 1
81.666666666667%
Average Rating

Collateral Beauty: Druhá šance

Přestože by se bezpochyby našlo pár momentů, kde by se film dal vylepšit, některé scény by se daly více propracovat tak, aby měl film ještě klidně o pár minut navíc, a přestože mám i výhrady k některým hereckým výkonům, celkově se mi film Collateral Beauty zdá velmi povedený. Krásně ladí s melancholickou atmosférou Vánoc a vhání slzy do očí.

  • Atmosféra
    100%
  • Herecké výkony
    60%
  • Děj
    85%

Aneta Baierová

Zanechte komentář