Není hymna jako hymna

Hudba Kultura / 25.3.2013

Každý stát ji má, hrdou, důstojnou a vznešenou. Nahlédněme spolu za onu slavnostní oponu a prozkoumejme zvláštní svět státních hymen.

Když se řekne hymna

Slovo hymna pochází z řečtiny a označuje slavnostní píseň či kratší hudební skladbu, která je symbolem určitého kolektivu. My se v tomto článku zaměříme na hymny státní, což jsou vlastenecké písně, které ve svém textu často velebí tradice, národní jednotu, odvahu a moudrost lidí a krásy jejich země. Tyto písně jsou v jednotlivých státech všeobecně známé a patří mezi státní symboly (určené zákony a ústavou dané země). Vznik státní hymny je často spojován s počátky vzniku moderních států či s formováním nezávislosti.

Od nejstarší po nejmladší

Většina státních hymen se zrodila v 19. století, ale některé mají svou historii trochu delší. Nejstarší hymnou na světě se mohou pochlubit Nizozemci. Jejich Wilhelmus spatřil světlo světa roku 1574. Japonská hymna Kimi ga yo má text ještě starší (jde o báseň z 9. století), ale hudební doprovod získala až v roce 1880. Britové mají svou God Save the Queen (nebo King, záleží na pohlaví panovníka) od roku 1745.  Jejich odvěcí rivalové Francouzi přišli se svou revoluční La Marseillaise v roce 1792.

Na druhou stranu nejmladší hymnou je prozatím South Sudan Oyee!, která se stala hymnou Jižního Súdánu v roce 2011. Zajímavostí je, že hudba byla vybrána na základě výběrového řízení a stvořili ji učitelé a studenti na Univerzitě v Jubě.

Státní hymna Nizozemského království

Státní hymna Jihosúdánské republiky

Německá hymna Deutschlandlied vděčí za svou melodii Josephu Haydnovi a za slova Augustu Heinrichu Hoffmannu von Fallerslebenovi. Zajímavostí je, že rakousko-uherská hymna Zachovej nám, Hospodine, císaře a naši zem se zpívala na stejnou melodii.

Státní hymna Spolkové republiky Německo

Není snad člověka, který by neznal melodii ruské (dříve sovětské) státní hymny. Tato pompézní a melodická skladba vznikla v roce 1939, za dobu své existence změnila několikrát svůj text (v závislosti na změnách režimu v Rusku) a dnes se zpívá se slovy Sergeje Michalkova z roku 2000.

Státní hymna Ruské federace

Nejdelší a nejkratší hymny

Nejdelší státní hymnou, co se počtu slok týče, se pyšní Řekové. I když se oficiálně používá pouze jedna sloka, celá hymna jich má 158! Hudebně nejdelší hymnou je pak uruguayská Orientales, la Patria o la TumbaMá 105 taktů (pro porovnání česká hymna má 17 taktů) a hraje se kolem 6 minut, takže při jejím poslechu to chce trochu trpělivosti!

Po poslechu uruguayské národní hymny si člověk nejlépe odpočine u hymny ugandské. Oh Uganda, Land of Beauty je nejkratší hymnou na světě – její poslech vám zabere kolem půl minuty. Je tak krátká, že se při oficiálních událostech hraje dvakrát za sebou!

Státní hymna Helénské republiky

Státní hymna Uruguayské východní republiky

Státní hymna Ugandské republiky

Trocha vlastenectví na závěr

Už na základní škole se učíme, že slova k naší hymně Kde domov můj napsal  Josef Kajetán Tyl a hudbu složil František Škroup. Hymnu tvoří pouze první sloka (lehce pozměněná oproti originálu) této písně, která se poprvé objevila v roce 1834 v divadelní hře Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka.

Slovenská hymna vznikla v roce 1844 na základě hudebního motivu lidové písničky Kopala studienku a textu slovenského romantického básníka Janka Matúška. Její první sloka společně s první slokou písně Kde domov můj pak tvořily československou hymnu.

Státní hymna Československé republiky

Líbí se vám naše státní hymna? Myslíte si, že nás dostatečně reprezentuje mezi libozvučnými hymnami ostatních států? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích!

Zdroj perexového obrázku: sxc.hu.

Jakub Martinec

Jakub Martinec

Student žurnalistiky a japonské filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Zanechte komentářVaše názory

 • Portokali

  Ještě bych zmínila španělskou hymnu – hymnu bez oficiálního textu.

 • Jakub Martinec

  To je pravda, španělská hymna nemá oficiální slova. V minulosti tomu tak ale nebylo, na počátku 20. století a poté za Francovy diktatury slova existovala. V dnešní době se opět vedou diskuze o tom, zda by si hymna nezasloužila svůj vlastní oficiální text a stala se tak „plnohodnotnou hymnou“.
  Děkuji za zmínku 🙂

 • Filip

  Officiální text nemá ani hymna Městského státu Vatikán, ačkoli se na její melodii dá zpívat text latinský – O Roma Felix, i text italský – Roma Immortale.

  Když byla, v letech 1993 – 2000, státní hymnou Ruské federace Patrioticheskaya Pesna (de facto zemská hymna Ruska), officiáně text rovněž neměla.

  Není to až tak něco neobvyklého.