Energetické kuličky: zaostřeno na ženy 21. století

Na talíři / 6.1.2017

Co to je? Malá kulička o průměru čtyři milimetry – nový objev ve světě zdravé stravy.

Křiklavě růžový nápis na neonově zelené obálce se spoustou šipek a s rádoby 3D kuličkami. Jen obálka knihy jasně vypovídá o cílové skupině čtenářů – moderní ženy, které již vyzkoušely všechny možné diety, avšak stále hledají ono zázračné jídlo. Tak co, dámy, pustíte se do energetických kuliček?

Jednoduchý postup na jednoduchý tvar

Princip kuliček plných energie je jednoduchý a žádaný – zdravý pokrm z přírodních ingrediencí, na který není potřeba moc času ani námahy. Kniha čtenáře nejdříve zasvětí do tajů dvaceti nejdůležitějších surovin (chia semínka, goji, quinoa, pohanka,…) a algoritmu výroby. Energetické kuličky vyrobíme smícháním 125 g ořechů dle výběru s 250 g sušeného ovoce dle výběru a jednou až dvěma lžičkami prášku dle výběru, vše spojíme díky lžičce lepkavé přísady dle výběru, nakonec obalíme v posypce a máme hotovo!

Minimálně oku kuličky lahodí.

Minimálně oku kuličky lahodí.

Snažíte-li se o energetické kuličky ze zeleniny nebo luštěnin, nejdříve je uvařte/upečte/přes noc namočte nebo jakkoliv jinak upravte. Až poté postupujte dle základního vzorce. Před podáváním je však nezapomeňte upéci, aby držely tvar. Nyní jste získali skvělou zdravou svačinku s neškodnou hodnotou kalorií.

Ale kde sehnat baobab?

Zní to skvěle. Problém se však vyskytne. Některé přísady se dají sehnat jen velmi obtížně. Když se konečně objeví, tak je rozhodně nepořídíte nijak lacině. Kupříkladu čtyři základní práškové potraviny – kdy jste naposledy viděli v obchodě maca, acai, baobab nebo spirulinu? Autoři to mysleli dobře, ale v našich zeměpisných šířkách se prostě některé ingredience shánějí poněkud obtížně. Na druhou stranu musím vyzdvihnout barevné ilustrace. Text v knize není ani tolik nutný, postup každý pochopí i bez něj.

Brusinkovofíkové kořeněné kuličky – z dostupných surovin

Jako ochutnávku nabízím recept na brusinkovofíkové kořeněné kuličky. Je totiž jeden z mála, jenž obsahuje suroviny, které seženeme.

Na 16 kuliček potřebujeme:

  • 125 g mandlí
  • 125 g sušených brusinek
  • 125 g sušených fíků bez stopek
  • 1 lžičku mleté maky
  • polovinu lžičky mleté skořice
  • čtvrtinu lžičky mletého zázvoru
  • čtvrtinu lžičky nového koření
  • čtvrtinu lžičky mletého muškátového oříšku
  • jeden a půl lžíce pomerančové šťávy

Postup:

1) Všechny přísady dejte do robotu a mixujte asi 30 vteřin, až bude vše nadrobno nasekané.
2) Směs rozdělte na 16 stejně velkých porcí a pak z nich vytvarujte kuličky.
3) Před jídlem dejte kuličky na jednu hodinu do ledničky.

energeticke_kulicky_uvod

Energetické kuličky

Autor: neuveden
Nakladatel:
Esence, 2016
Počet stran: 64
Cena: 169 Kč

Více informací naleznete na stránkách internetového knihkupectví Bux.cz.

Zdroj všech fotografií: Daniela Ryplová, Generace 21

Daniela Ryplová

Daniela Ryplová

Bytost stále školou povinná, která se snaží si z této skutečnosti nic nedělat a raději se zabývá zábavnějšími věcmi: psaním, hraním i navštěvováním divadla, poznáváním nových zemí a kultur. Aby si mohla říci: "Všude dobře, ale doma v Čechách nejlíp!"

Zanechte komentář