Adventní pozdvižení aneb Jak se slaví jinde 3 – kde jsme ještě nebyli

Cestování / 18.12.2016

Uvědomili jste si někdy, že všude nezapalují před Štědrým dnem každou neděli svíčku na věnci? Nechejte se provést jinými kraji před Vánoci!

Vítejte u třetího a zároveň posledního dílu seriálu Adventní pozdvižení. Zaměříme se na místa, která jsme o Vánocích ještě nenavštívili – Austrálii a obě Ameriky.

USA

Vánoce ve Spojených státech amerických si asi každý z nás dokáže představit díky hollywoodským filmům. Věčně bojujeme proti zbytečnému vměšování Santy Clause do tradičních evropských Vánoc. Původně však znamená Santa Claus Sintaklaas, což je holandský výraz pro svatého Mikuláše.

Coca-cola autobous se Santou Clausem jezdí i po českých městech. Zdroj: Wikimedia Commons, hans-jürgen2013

Coca Cola autobus se Santou Clausem jezdí i po českých městech. Zdroj: Wikimedia Commons, hans-jürgen2013

Pod Spojené státy ale spadá i ostrov Hawai, kde se zdobí stromky i v tropických teplotách. Místo sobího spřežení přijíždí vánoční loď.

Austrálie

V Austrálii se prolínají typické britské zvyky s obyčeji původních obyvatel. V kombinaci s letními teplotami dostáváme štědrovečerní večeři v podobě mořských plodů na terase v blízkosti mořského přílivu.

Latinská Amerika

Na celém tomto kontinentu nosí díky španělským a portugalským kořenům dárky Ježíšek. Ostatní osoby spojené s Vánoci již mají trochu jiný význam. Třeba Tři králové. V Peru se skládají z krále – černocha, krále – bělocha a krále – Indiána. Po městech jezdí na koni a mezi sebou bojují. Vyhraje-li černoch, budou se lidé příští rok potýkat s nemocemi. Vyhraje-li bílý, bude je sužovat chudoba. Jen pokud vyhraje indiánský král, bude následující rok šťastný. Obyvatelé Peru tak oslavují svůj původ.

Píseň Feliz Navidad neboli Veselé Vánoce je oblíbená po celém světě včetně Jižní Ameriky.

Z Mexika jsou známé tzv. posadas – průvody, které připomínají pouť nikoliv Ježíše Krista, nýbrž Josefa s Marií. Klepe se u sousedů na dveře, zpívají se písně, až se nakonec skončí u slavnostního stolu.

Někde se Vánoce ani neslaví, tedy neměli by. Na Kubě platí od roku 1960 zákaz oslav Vánoc. Křesťané je ale přesto slaví a přidává se k nim i značná část nevěřící populace.

Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons, Hesse1309

Zdroj miniatury: Wikimedia Commnos, SolLuna

Daniela Ryplová

Daniela Ryplová

Bytost stále školou povinná, která se snaží si z této skutečnosti nic nedělat a raději se zabývá zábavnějšími věcmi: psaním, hraním i navštěvováním divadla, poznáváním nových zemí a kultur. Aby si mohla říci: "Všude dobře, ale doma v Čechách nejlíp!"

Zanechte komentář