Náhled na život skrze designerské myšlení

Osobní rozvoj / 22.12.2016

Snažíte se najít svůj jedinečný potenciál, který vám obrátí život naruby? Zkuste spíše změnit myšlení a zlepšit nynější způsob života.

Autoři

Za sepsáním knihy stojí dva profesoři Stanfordovy univerzity. Bill Burnett zde vede obor Design a podílel se např. na PowerBookách Applu. Dave Evans je jedním z vedoucích Life Design Labu. Oba stojí za kurzem Designing Your Life, na jehož základě vznikla tato kniha.

Nemusíte mít jasný cíl

Většina lidí nemá jen jednu vášeň. Někteří z nás vidinu, pro kterou by byli ochotni riskovat a tvrdě pracovat, ani nemají. Značně demotivující je, když vám v knihách zaměřených na rozvoj osobnosti stále dokola a neústupně radí, že máte jít za svými sny. Naštěstí jsou na trhu i díla, která berou na zřetel, že přibližně 80 procent populace jasný cíl života nepociťuje. Mezi ně patří i titul Designérem vlastního života.

Kniha byla sepsána na základě slavného kurzu Stanfordovy univerzity „Designing Your Life“. Program dle slov autorů napomohl nejen studentům americké prestižní školy k nalezení životní cesty skrze prototypování života, jež je primárně vlastní právě designérům.

Rozhlédněte se

Výsledku designerského myšlení si nelze nepovšimnout. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Již váš notebook, počítač či mobilní telefon, ve kterém čtete tento článek, musel někdo navrhnout, tedy objevit nedostatky, problémy zařízení – a skrze vymýšlení nejrůznějších alternativ řešení vybrat tu, která se zdála nejlepší a dost možná i taková byla.

Designérem vlastního života

Designérem vlastního života

Univerzitní prostředí

Knihu bych s velkou dávkou nadhledu přirovnala k vysokoškolským skriptům určeným pro lidi z venku nebo jednoduše pro ty, kteří se neúčastní přednášek a cvičení. Kniha začíná třiadvacetistránkovým úvodem, ve kterém autoři představí čtenářům sami sebe, svůj kurz na Stanfordské univerzitě a celkově nás uvedou do světa designerského myšlení. Pomocí předmluvy nás zkušeně namotivují nejen k dočtení, ale zejména k dodržení úkolů, na kterých je kniha postavena.

Domnívám se, že by dílu neuškodilo kratší uvedení. Autoři zaměřili nadbytek pozornosti na popsání samotného kurzu. Spousta informací ohledně Designing Your Life mi přišla pro člověka, který se na jejich kurzy nechystá, nepodstatná a zbytečná. Na druhou stranu jsme se hned na úvod dozvěděli o kompetencích autorů a mnohé zmínky vám napoví, co od knihy očekávat.

Kniha „Designérem vlastního života“ již ve svém podnázvu podává pomocnou ruku k navrhnutí spokojeného života na míru. Tento příslib se mi zdá poněkud přehnaný, ale vypovídá mnohé o příručce samotné.

Zapojte se

Po úvodu následuje obsáhlá pasáž, v níž se „musíte“ angažovat. Začínáte sepsáním úvah na témata ovlivňující život každého z nás, pokračujete přes denní zapisování dobrých i horších chvil a přes známé myšlenkové mapy atd. až po shánění lidí pro různou formu spolupráce na vašem designování života. Část knihy se věnuje také efektivnějšímu hledání práce.

Myslím si, že si v tomto místě autoři krapet protiřečí, protože na začátku píší, že není potřeba měnit práci, abychom byli šťastní, stačí si poupravit k naší spokojenosti tu nynější. Zároveň se ale domnívám, že většina z nás se potřebuje během svého života porozhlédnout po jiném zdroji živobytí. Doporučení uvedené v této části rozhodně stojí za vyzkoušení a jdou snadno vyzkoušet v praxi.

Příliš náhod pohromadě

Kniha je doplněna o spoustu příkladů ze života lidí, jimž kurz napomohl k nasměrování života lepším směrem. Přiznám se, že jsem vůči nim poněkud skeptická. Věřím, že se každá z historek zakládá na pravdě. Přijde mi ovšem, že ve většině z nich se vyskytuje příliš náhod najednou. Podobně jako u většiny svazků zabývajících se rozvojem osobnosti, tvůrci svá tvrzení kromě příběhů svých klientů podložili také zajímavými statistikami.

Designérem vlastního života

Designérem vlastního života

Pokud vzhledem k autorům očekáváte složitý způsob psaní, vyvedu vás z omylu. Kniha je napsána jednoduchým jazykem, čte se snadno a rychle. Zachycené myšlenky zvládne pochopit každý, kdo od sebe dokáže rozlišit jednotlivá písmenka abecedy.

Grafická složka se vydařila

Jednoduchý design dílu sluší a skvěle ladí s tématem. Jediné mínus spatřuji v poznámkách, které nejsou na jednotlivých stránkách pod čarou, ale až na konci knihy, což je dosti nepraktické.

Designérem vlastního životadesignujsvujzivot-013

Autoři: Bill Burnett a Dave Evans

Rok vydání: 2016

Nakladatelství:  Jan Melvil Publishing

Běžná cena papírového vydání: 299 Kč

Více informací na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií: Jana Mašková, Generace 21

0 80 100 1
80%
Average Rating

Designérem vlastního života

Knihu hodnotím kladně. Jejím přečtením rozhodně neztratíte čas. Musím vás ovšem varovat, Designérem vlastního života nepřečtete během dojíždění do práce či školy. A buďte připraveni, že zejména kvůli plnění úkolů, které vám napomůžou nejen k uvědomění si svých priorit, svazku věnujete hodně svého volného času

  • Hodnocení
    80%
Jana Mašková

Jana Mašková

Zanechte komentář