Krysařovy jemné ruce

Divadlo / 24.12.2016

Tajemná osoba s píšťalou v ruce, jež vyhání krysy z města Hammeln. Představili jste si Dykova Krysaře jakožto muže? Musí být Krysař mužského pohlaví?

Překvapivé pojetí postavy Krysaře

Výše položené otázky bych vám nyní nekladla, nebýt neotřelého pojetí Krysaře ve Švandově divadle. Tvůrci se rozhodli do role Krysaře obsadit herečku Kláru Cibulkovou. Hlavní postavu ovšem nemusí divák vnímat jako ženu. Považujme tajemstvím opředeného cizince za bytost. Režisér Dodo Gombár se vyjádřil, že obsazením Kláry Cibulkové chtěl vnést do inscenace paradox a přirozené nedivadelní napětí, což se vydařilo.

Krysař v neotřelém podání Kláry Cibulkové. Zdroj: oficiální stránky Švandova divadla

Krysař v neotřelém podání Kláry Cibulkové. Zdroj: oficiální stránky Švandova divadla

Obdivuji tvůrce, kterým se bez nadbytečných, rušících prvků, podařilo uchopit Krysaře jakožto postavu neurčitého pohlaví. Jak? V kontrastu se skvostnými, částečně dobovými, ale i moderními kostýmy ženské části obyvatel města, působí Krysař v podobě střídmě oblečené, do černé ponořené postavy, jako bytost neurčitého pohlaví. Jistě, divák si povšimne, že hlavní postavu ztvárňuje herečka Klára Cibulková. Pokud se ovšem nechá vtáhnout do děje, nebude Krysaře vnímat jako muže ani ženu. Podstatný podíl připisuji na vrub samozřejmě i představitelce.

Viktor Dyk

Nejznámější dílo Viktora Dyka – Krysaře není třeba představovat, nejen pro jeho nízký počet stran ho přečetl skoro každý, i chroničtí ne-čtenáři. Dovolte mi v krátkosti připomenout zajímavý život autora novely. Spisovatel, překladatel a žurnalista je znám svým vlastenectvím. Ačkoli vystudoval práva, celý život byl spisovatelem a novinářem. Aktivně se zapojoval do politického dění. Byl dokonce kvůli své literární činnosti půl roku vězněn ve Vídni.

 

Oblečená, neoblečená

Na jevišti je spousta rekvizit, ale žádná není do počtu. Moji pozornost si získaly zejména cihly, které jsou použity na sto různých způsobů. Zajímavé je, že scéna stále působí minimalisticky. Připomíná známou pohádku, v které měla dívka přijít oblečená, neoblečená. Což mě přivádí na myšlenku o jedné drobnosti, která nemusí být pro všechny návštěvníky samozřejmostí. Pokud nejste příznivci nahoty na jevišti, doporučuji se před představením posilnit něčím silnějším nebo se připravit na zakrytí očí, protože neshlédnout celou inscenaci by byla škoda. V Krysařově případě se do půli těla odhalí jedna herečka, čímž dodá charakteristice své postavy na dramatičnosti.

"Ctihodní" občané města Hammeln posmívající se Seppjörgenovi za jeho slabinu, která ho zachrání. Zdroj: oficiální stránky Švandova divadla

„Ctihodní“ občané města Hammeln posmívající se Seppjörgenovi za slabinu, která jej zachrání. Zdroj: oficiální stránky Švandova divadla

V postranní nezůstávala ani pohybová složka, která ruku v ruce se scénou a hudbou dodává představení jakožto celku na síle, působivosti. Za zmínku stojí Krysařův monolog, v jehož průběhu předvádí Klára Cibulková působivé, oku ladící kreace.

Hudba skvěle podtrhuje děj, dodává dílu temnou atmosféru. Podle mého názoru skvěle vystihuje i knihu samotnou. Při jejím znění jsem měla pocit zvláštního déjà vu, který se pojil s pocity ohledně čtení Dykova Krysaře.

Martina Kinská

Scénář speciálně na míru Švandovu divadlu napsala Martina Kinská, která je rovněž dramaturgyní inscenace. Její režijní prvotinou je taktéž vydařená hra Pankrác´45. Představení se setkává s velkým úspěchem a pozitivními ohlasy již druhou sezonu. Hraje se rovněž na prknech Švandova divadla. 

Ach, ti obyvatelé hanzovního městečka, ach, ta dnešní společnost

Představení se podobně jako kniha zaobírá motivy lásky, zaslepenosti, přetvářky a manipulace. Oproti předloze zde dostali více prostoru jednotliví obyvatelé města. Můžeme lépe nahlédnout do jejich příběhů, a poznat tak jejich charakterové vlastnosti.

I Krysař (Klára Cibulková) je jen člověk. Pro Agnes (Réka Derzsi) je schopen se vzdát pomsty. Bez Agnes již nemá co ztratit. Zdroj: oficiální stránky Švandova divadla

I Krysař (Klára Cibulková) je jen člověk. Pro Agnes (Réka Derzsi) je schopen se vzdát pomsty. Bez Agnes již nemá co ztratit. Zdroj: oficiální stránky Švandova divadla

Ačkoli je příběh věčně nespokojených občanů, okradeného Krysaře beze jména, silné lásce, která ovlivní mnohé osudy, zasazen do středověku, dotýká se mnohých témat, která jsou aktuální i v dnešní době. Obzvláště povaha lidí se, jak se zdá, příliš nezměnila. Oceňuji také, že příběh sice zůstává v dobách historických, ale jednání postav a jejich příběhy jdou mnohem dál, do přítomnosti, ne-li i do budoucnosti.

Inscenace: Krysař

Autor předlohy: Viktor Dyk

Divadelní adaptace: Martina Kinská

Režie: Dodo Gombár

Divadlo: Švandovo divadlo

Premiéra: 5. 11. 2016

Obsazení: Klára Cibulková, Réka Derzsi, Jacob Erftermeijer, Marek Pospíchal, Alena Štréblová, Miroslav Hruška, Bohdana Pavlíková, Martina Krátká, Eva Josefíková, David Punčochář, Petr Buchta, Luboš Veselý

Cena: 200 – 430 Kč

Zdroj úvodní fotografie a miniatury: oficiální stránky Švandova divadla

0 100 100 1
100%
Average Rating

Hodnocení Krysaře

Představení neschází pointa, poučení, které záměrně neprozradím. Možná jej tušíte, zajisté vás ale během představení dostane. Vřele doporučuji na Krysaře ve Švandově divadle zajít. Odnesete si silný umělecký zážitek a mrazivý pocit z aktuálnosti mnohých témat.

  • 100%
Jana Mašková

Jana Mašková

Zanechte komentář