Vyšehrad – procházka přírodou i historií

Cestování / 1.1.2017

Vyšehrad je jednou z nejstarších českých památek, na jeho půdě se odehrávají už staročeské pověsti. Co nabízí dnes?

Vyšehrad patří k pamětihodnostem, které byste si v Praze rozhodně neměli nechat ujít. Přístup je sem zcela povolen a prozkoumat můžete cokoli. Třeba jeho dějiny.

Vyšehrad vznikl jako opevněné hradiště v desátém století našeho letopočtu. První písemné doklady se zmiňují o denárech, které ve vyšehradské mincovně nechal razit Boleslav II. O několik generací později posílil obranné prvky hradiště Vratislav II., první český král, který zde později vybudoval také baziliku svatého Vavřince.

Karel IV. pozvedl význam Vyšehradu během své vlády tak, že jej připojil ke hradbám Nového Města pražského a přestavěl jej v kamennou pevnost. Místo však značně poškodili husité v první polovině patnáctého století a o současnou podobu se zasloužili v devatenáctém století pražští obrozenci.

Své nezastupitelné místo zde má samozřejmě i Karel Čapek.

Své nezastupitelné místo zde má samozřejmě i Karel Čapek.

Tehdy také vznikla myšlenka udělat z Vyšehradu národní pohřebiště. Díky tomu můžeme dnes na vyšehradském hřbitově Slavíně spatřit hroby mnoha českých umělců, buditelů a významných osobností. Je zde pohřbeno přes 600 kulturních činitelů.

Co je na Vyšehradu k vidění

Kromě toho, že se můžete projít v nádherných parcích a užít si jedinečná panoramata na Prahu, nabízí se samozřejmě možnost prozkoumat všechny historické památky, některé můžete navštívit v rámci devadesátiminutových komentovaných prohlídek.

Mezi zajímavá místa patří Martinské kasematy, kaple Stětí svatého Jana Křtitele, rotunda svatého Martina, bazilika svatého Petra a Pavla a samozřejmě již zmíněný hřbitov.

Kudy se na Vyšehrad dostanete

Na hřbitově najdete spoustu buditelských citátů.

Na hřbitově najdete spoustu buditelských citátů.

Stanice metra C – Vyšehrad

Autobusové linky 504, 505 a 510

Vyšehrad stojí na kopci na okraji pražského centra a dostanete se sem snadno hromadnou pražskou dopravou. Vyrazit můžete i pěšky.

Vyšehrad je místo, z něhož dýchá atmosféra starých časů, zároveň vás ale jistě uklidní i park plný laviček, vyhlídkových míst a ozdobných prvků. Nebojte se vyrazit!

Zdroj všech fotografií: Vlasta Řenčová, Generace21

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář