Rogue One: Star Wars Story aneb kde vzali Povstalci plány Hvězdy smrti

Film / 14.12.2016

Autor:

Získá si posádka Rogue One i vaše srdce? Nebo se spokojí jen s krádeží plánů k Hvězdě smrti? 

Rogue One: A Star Wars Story

sci-fi / dobrodružný / akční

USA, 2016, 133 min

Režie: Gareth Edwars

Hrají: Felicity Jones, Mads Mikkelsen, Alan Tudyk

Před rokem se fanoušci nejkultovnější vesmírné ságy dočkali pokračování. Mnozí byli skeptičtí, neboť za filmem stál Walt Disney. Po zhlédnutí filmu se fanouškovská základna rozdělila na další dva tábory. Na příznivce a odpůrce nové trilogie. A aby toho nebylo málo, v tento den přichází do kin další film – Rogue One, první ze série samostatných snímků. Před zhlédnutím si člověk může říkat, že film bude zbytečný, neboť se jedná o prequel k původní trilogii.

George Lucas a celé Star Wars jsou tak trochu časově pomatené. První díl je čtvrtý a čtvrtý díl je první, aspoň že sedmička je opravdu sedmý díl. Pro fanoušky nic složitého, ale vysvětlovat to okolí je někdy náročnéRogue One situaci nezlepší. Film se odehrává někde mezi dílem třetím a čtvrtým. Nejedná se sice o hlavní dějovou linku, neboť v ní nejde o rytíře Jedi a Sithy, ale i tak je velice důležitý. Nebýt tohoto snímku, Luke Skywalker by nikdy nezničil první Hvězdu smrti, protože by k ní neměl plány. Jedinou otázkou tedy zůstává, zda na to Rogue One má a jak ho přijme velká fanouškovská základna.

Skupina Rogue One byla zmíněna již v pátém díle, zde se jmenovala Darebák jedna. Jednalo se o označení stíhačů. v eskadře Rogue.

Skupina Rogue One byla zmíněna již v pátém dílu, zde se jmenovala Darebák jedna. Jednalo se o označení stíhačů v eskadře Rogue. Takový byl i původní název filmu.

Není důležité, co se stane, ale jaký bude film!

Film začíná příletem na jednu z mnoha planet galaxie – přeci jen galaxie je velká a tento díl se nám to pokusí alespoň trochu přiblížit. Různých prostředí je zde na Star Wars nebývalé množství. Což souvisí s množstvím miniepizod, které nám pospolu dají dohromady celý film, který tak trošku připomíná počítačovou hru. Dostanete úkol, ten splníte a jdete za dalším. K tomu zde máme zápletku v podobě dcery, Jyn, opuštěné jejím otcem. Samozřejmě, že Jyn umřela matka a otec tady bude ten „špatný“. I zde totiž pokračuje lehké vykrádání sama sebe.

Naštěstí je to ale asi jediné vykrádání jiných dílů Star Wars série. Vše ostatní je relativně nové. Člověk musí brát v potaz, že se jedná o prequel k již natočeným filmům, tudíž některé věci se prostě stanou. Díky tomu víme, že se postaví Hvězda smrti, a také víme, že její plány Povstalci získají. Otázkou tedy zůstává jak!

Není to nikterak překvapivé, ale i v tomto snímku se objeví robot-pomocník. Jenže tenhle robot není roztomilý a nepípá. Mluví, ale není přehnaně chytrý – tedy je, ale víc než C3P0 se podobá Dr. Housovi. Díky tomu se u Star Wars i zasmějete, a to docela dost. Bohužel smích nevydrží dlouho a film začne chvílemi nudit. Galaxie je velká, putování dlouhé a akce málo – a přesně to platí o většině filmu. Sám jsem se nachytal, že jsem párkrát zívnul.

Poté přišel moment, který mi vyrazil dech. Jak víme, Hvězda smrti je takový světelný meč na steroidech. Využívá stejného principu paprsku, který je tak silný, že zničí svět. To jsme už viděli, ale u Rogue si přejete být na ničené planetě. Ne, film není zas tak strašný, ale ty efekty jsou úžasné.

Kouzlo původních Star Wars tkvělo v nadčasových efektech.

Kouzlo původních Star Wars tkvělo v nadčasových efektech.

Jsou to efekty, které přilákaly miliony lidí do kin. Star Wars byly nadčasové, to už v dnešní době neplatí. Efekty a vesmír jsou ve filmech často, z Hvězdných válek se stává výdělečný artikl, který dost možná jednoho dne umře.

Smrt, to je věc, kterou každý Stormtrooper zná, většinou sám zemře, ale zde jsou konečně Stromtroopeři, kteří se i trefí do svého cíle. Jediná z jistot v galaxii tak vzala za své. Ta druhá – Síla – je stále zde. I když žádný Jedi na scéně není, Luke svůj meč teprve získá, objeví se zcela nový charakter. Po černochovi se ve filmu objeví slepec. Ten je velmi tajuplný, neustále opakuje: „Síla je se mnou, já jsem se Sílou.“ Ale žádný meč nemá, zato má hůl a kuráž. Je to právě kuráž, odvaha a touha po svobodě, co hýbe dějem Rogue One, někdo by řekl Síla. Protože ve filmu se vše krásně propojuje a i vy vycítíte, co přijde.

Nuda, nuda a akční vyvrcholení

Film se dostává k poslední třetině a konečně nabírá otáčky. Ještě před tím uslyšíte pár dialogů, které vykouzlí nostalgický úsměv na tváři. Třeba o tom, že něco je past, nebo že je třeba nové naděje. A co samotný závěr? Popravdě nebýt jeho, byl bych zklamán ještě víc než u dílu sedmého. Nejen že je akční, ale zahraje i na city, rozesměje a hlavně, zanechá ve vás pocit, že ten film není přece jen špatný.

Vizuální stránka je velmi přitažlivá. Z vesmíru cítíte prázdnotu a některé scény jsou moc dobře natočeny – a není divu, režisér Gareth Edwards není ve sci-fi žádný nováček a s minimálním rozpočtem dokázal natočit film Zakázaná zóna, který mu zajistil práci na Rogue One. Ani herci se nenechali zahanbit, nejlépe si vedla Felicity Jones coby Jyn. Pro mě zastínila i samotnou Carrie Fisher.

Rogue One: A Star Wars Story (Donnie Yen) Ph: Film Frame ©Lucasfilm LFL

Jít tedy do kina, nebo ne?

Film se sice někdy vleče, ale i tak rychle uteče. Pobaví, někdy i srdce zastaví. Fanoušky nezklame, ale přítelkyně fanoušků nebude bavit tak jako většina dílů. Rozhodně potěší, že nejde o další vykrádání sama sebe, když k tomu připočteme výkony herců a fakt, že efekty nejsou rušící, ale naopak jsou pomyslnou třešničkou na dortu, nebojím se film doporučit. Ale jen pokud jste fanoušci, kteří nejsou militantními zastánci jen původní trilogie. Jestli vám vadí druhá trilogie a sedmý díl vás štve, ušetřete si trápení. Film je lepší než sedmý díl, ale nelze ho srovnávat s těmi prvními. Přeci jen jsou to Star Wars bez Yody, Jediů a ani Darth Vader to nezachrání.

Zdroj Všech fotografií: Lucasfilm LFL

Zdroj videa: youtube.com

0 75 100 1
75%
Average Rating

Rogue One: Star Wars Story

Film není zklamání, což je úspěch. Ale není ani úspěchem, což je zklamání. Dějová linka je jasně daná a už uzavřená, to mělo kouzlo. Mezi Novou nadějí a Návratem Jediů jste mohli spekulovat, jak byly plány ukradeny a co a jak a proč. Nyní to víte, víte vše, co bylo nutné a co jiné filmy neřekly. Bylo to řečeno dost jasně, bez zbytečností a i tak byl film místy nudný a zdlouhavý. Možná se to změní dalším zhlédnutím, protože dobrý divák musí film vidět víckrát. Ale teď je film spíše horší než lepší. Hodnotit se bude buď zcela kladně, nebo zcela negativně - něco mezi moc nepůjde. Přesto bych film nezatracoval.

 • Efekty
  90%
 • Děj
  75%
 • Herecké výkony
  85%
 • Napětí
  65%
 • Naplněná očekávání
  60%
Jakub Fejsák

Jakub Fejsák

Hrdý student PedF UK, milovník punk rocku a focení.

Zanechte komentářVaše názory

 • Luke

  Docela souhlasím se vším 🙂 Potěšilo i že se snažili nechat původní tváře Tarkina a Leii, seci vypadali chvílema příšerně uměle , ale lepší, než aby tam dosadili jiné herce .. Vaderuv hlas též mile překvapil,a o efektech ani nemluvím 🙂 i závěr filmu byl, ne nečekaný, ale příjemná změna oproti tomu co vídáme- nesmrtelným hrdinum.A musím říci, že film celkově mi přišel lepší, než ta s prominutím ,, zprzněná“ 7čka.. Abrams měl zůstat u Star tracku a ne se ,,srát“ do star wars .. Toť vše:) Předpremiéra byla super a doporučuji všem, a pravý fanda si to nenechá ujít. Názory se budou lišit, tak jako u všech dilů, ale každý má své:) tak hurá do kina