Pařba (tentokrát) o Vánocích

Film / 20.12.2016

Autor:

Pařili jsme v Las Vegas, v Bangkoku a pak ještě jednou. Tentokrát oslavíme alkoholovou jízdou křesťanské svátky. A bohužel už to nefunguje.

Office Christmas Party

komedie

USA, 2016, 105 min

Režie: Josh Gordon, Will Speck

Hrají: T.J. Miller, Jennifer Aniston, Jason Bateman, Kate McKinnon, Olivia Munn a další

Je pravda, že se sérií Hangover (Pařba v…) nemá nová vánoční komedie z dílny režisérů Joshe Gordona a Willa Specka oficiálně nic společného. Téma však ke komediím, které proslavily Zacha Galifianakise, očividně odkazuje. Český překlad pak potenciálního diváka přímo mate a navozuje pocit, že s nimi nějakým způsobem souvisí. A podobnost tu opravdu je. Neřeší se však problémy způsobené večírkem, nýbrž večírek má být řešením problémů.

Byznys ničí rodinné vztahy

Clay Vanstone (T.J. Miller) je ředitelem pobočky rodinné firmy zabývající se informacemi. Jeho povoláním je odjakživa být synem svého otce a žádnými očividnými vůdcovskými schopnostmi nedisponuje. To je také důvod, proč je pro něj nepostradatelný jeho kolega Josh Parker (Jason Bateman), který pobočku fakticky vede.

Co je řešením všech problémů ve firmě? Přece party... ačkoli všichni tuší, že to nemůže dopadnout dobře.

Co je řešením všech problémů ve firmě? Přece party… ačkoli všichni tuší, že to nemůže dopadnout dobře.

Clay je bohatý břídil, ale má dobré srdce a záleží mu na lidech. Což je prakticky jediná náplň jeho práce – starat se o příjemné, rodinné prostředí v rámci firmy. S blížícími se vánočními svátky přichází čas prémií a oslav, které mají podpořit ducha Vánoc v myslích všech zaměstnanců.

Do pohodové atmosféry však jako sněhová bouře vtrhne jeho sestra Carol (Jennifer Aniston), která je naprostým opakem svého bratra. Ctižádostivá ředitelka, která se po smrti otce stala hlavou celé společnosti a jejíž prioritou je zisk za každou cenu. Clayova pobočka poslední měsíce komerčně stagnuje a Carol chce situaci vyřešit propouštěním. Jedinou šancí, kterou Clay s Joshem mají, je uzavřít milionový kontrakt, díky kterému se dostanou do zisku a zachrání všechny zaměstnance.

A to je asi jediné poselství, které můžeme ve snímku nalézt. Střetávají se zde dva pohledy na vedení společnosti. Na jedné straně stojí honba za výdělkem, kterého lze dosáhnout relativně snadnou cestou snížení nákladů, na druhé pak přístup k zaměstnancům, do kterých je třeba investovat, aby se cítili lépe – a tím pádem podávali lepší výkony.

Vy jste nikdy nepařili se sobem?

Vy jste nikdy nepařili se sobem?

A co by mohlo před vánoci kancelářské krysy vzpružit víc než večírek? Neformální atmosféra podpořená alkoholem se pak jeví také jako ideální prostředí k uzavření životního obchodu.

Nekonvenční komedie bez loktů

Scenáristé se sice snažili o jakýsi náznak příběhu, nicméně základem filmu je párty. Šílený večírek, během kterého by měly být divákovi servírovány nové a stále bizarnější motivy, které by udržely jeho pozornost. A to dost dobře nejde.

Vše od sjezdu schodů na saních přes afroamerického zaměstnance v roli DJe a kokainu ve sněžném dělu až po naprostou demolici kancelářských prostor, kde se večírek odehrává, působí jako snaha šokovat, která je ale zároveň v poutech komerční filmařiny. Je pochopitelné, že se tvůrci ve škatulce vánočního blockbusteru nemohli svobodně odvázat. Snaha zbavit se konvencí je ale zároveň hlavním smyslem filmu, což z něj dělá slepenec v rámci možností navazujících klišé.

Do nich je pak našroubován romantický příběh Joshe a jeho podřízené Tracey (Olivie Munn). Večírek se podle očekávání vymkne kontrole a jedinou šancí na záchranu pobočky je Tracey a její koncept nového způsobu internetového připojení. Když nebereme v potaz, že se jedná o technologický nesmysl, heroická záchrana za pět minut dvanáct působí příliš jednoduše. Navíc, vzhledem k tomu, že je připojení poskytnuto všem uživatelům zdarma, je nepochopitelné, jak má odvrátit krach Clayovy pobočky.

Kate McKinnon je tradičně skvělá, bohužel humor spojený se její postavou se moc nepovedl.

Kate McKinnon je tradičně skvělá, bohužel humor spojený se její postavou se moc nepovedl.

Odehráno, viděno, zapomenuto

Jason Bateman není v klasických hollywoodských komediích žádným nováčkem, a tak není překvapením, že svou roli odehrál s lehkostí šaolinského mistra. Opět ztvárnil muže ve středním věku, na kterého se sice osud nesměje od ucha k uchu, ale on přijímá, co mu nabízí. Zkrátka typický hrdina naší doby.

T.J. Miller mu se svým lehce retardovaným výrazem slušně sekunduje a Jennifer Aniston v roli moderní samostatné feministky potěší. Zbytek kancelářských kreatur nedostává tolik prostoru, ale každá je uvěřitelná. Olivie Munn má být sexy programátorka, což je samo o sobě bizarní a svým způsobem i legrační. Jediným iritujícím prvkem je vedoucí lidských zdrojů Mary. Kate McKinnon sice hraje otravnou úřednici obstojně, bohužel je nedílnou součástí její postavy neustálý problém s lidskými plyny. A to je fatální podcenění smyslu pro humor každého diváka.

Pařba o Vánocích rozhodně neurazí. Nic ve vás ale nezanechá. Po zhlédnutí bude rychle zapomenuta. O filmy tohoto typu je ale stále zájem, a tak se budou točit dál. Konec konců snímky, které vás nedonutí ani na okamžik přemýšlet, mají v kinematografii stále své neoddiskutovatelné místo.

Zdroj všech fotografií: Freeman Entertainment

Zdroj videa: Youtube

0 48 100 1
48.333333333333%
Average Rating

Pařba o Vánocích

Hollywood nám naservíroval další klasickou komedii, kterých sype z rukávu několik ročně. Snímek neurazí, ale nic nového nepřináší. Proud alkoholu je silný, na rozdíl od proudu vtipů, a snaha o zpřetrhání konvencí se příliš nezdařila. Pokud však chcete vypnout všechny mozkové funkce, tenhle film vám to umožní.

  • Příběh
    45%
  • Herecké výkony
    62%
  • Námět
    38%

Jan Rys

Zanechte komentář