Tajemný Vráz na cestě po zaniklém světě

Design / 23.12.2016

Chcete vědět, jak asi vypadala Afrika v 19. století? Můžete to zjistit na pražské výstavě fotografií od českého cestovatele Enriqueho St. Vráze.

Tento český dobrodruh ale nenavštívil jen africký kontinent. Absolvoval i cesty do AmerikyAsie a současná expozice obsahuje výběr jeho snímků z let 18851905, na nichž zdokumentoval život obyčejných lidí na venkově, přírodu, ale i architekturu velkých měst. Výstavu Zaniklý svět na fotografiích E. St. Vráze si mohou zájemci prohlédnout v budově Náprstkova muzea, a to až do 15. ledna.

Nejdříve do Afriky

O Vrázově původu či pravé identitě toho nevíme mnoho, neboť on sám rozšířil několik odlišných verzí svého životního příběhu. Například podle jedné z nich se narodil roku 1860 v bulharském městě Veliko Tarnovo do rodiny diplomata. Cestovatel si vědomě budoval image záhadného muže, což byl v tehdejší době vhodný způsob, jak zvýšit svou popularitu u české veřejnosti, pro kterou připravoval přednášky o exotických výpravách.

V roce 1880 odjel do Maroka, kde strávil tři roky, aby se následně přesunul do Gambie. Od roku 1885 pak pobýval na území dnešní Ghany a snímky z tohoto období jsou vůbec nejstaršími v archivu muzea. Kromě fotografování domorodců se věnoval rovněž sběru přírodnin, jež posléze buď daroval Národnímu muzeu, anebo je posílal do obchodu Václava Friče v Praze. V Africe však často trpěl nemocemi, kvůli čemuž musel absolvovat celkem tři ozdravné pobyty na Kanárských ostrovech. Odsud se pak v červenci 1889 vydal na plavbu do Jižní Ameriky.

E. St. Vráz na koni, Venezuela, 1892-1893

E. St. Vráz na koni, Venezuela, 18921893

Nová Guinea, 1896

Nová Guinea, 1896

Fotografie z dovolené

Enrique Stanko Vráz byl asi prvním Čechem, který fotografoval v mimoevropských zemích a výstava tedy sestává hlavně z černobílých, někdy kolorovaných snímků, jež jsou doplněny o etnografické exponáty. První sál je věnován Americe a najdete zde nejen obrazy přírody Brazílie či Venezuely, ale i ukázky života na Kubě či portréty indiánů.

Porcelánová miska dynastie Čching, Čína

Porcelánová miska dynastie Čching, Čína

Autor sám pózuje na několika fotografiích, z nichž ten nejzajímavější pochází z Mexika z roku 1898, jenž jej zachycuje spolu s manželkou Vlastou při výstupu na vulkán Popocatépetl. To je důkaz o vskutku originálním způsobu, jak strávit svatební cestu.

Asijská sekce pak začíná fotografiemi z Nové Guiney, které sbírku propojují se souběžně konanou výstavou Lovci lebek o historii tohoto melanéského ostrova a jeho obyvatelích. Cesta do Číny je tu připomenuta vyjma snímků i souborem historických předmětů, především pak porcelánové misky z období dynastie Čching či párem ženských bot s neobvykle vysokým podpatkem.

Svět, který je v muzeu představen, již neexistuje, neboť dávno podlehl evropskému vlivu, avšak Vrázův odkaz nám stále může přiblížit 19. století ve své romantické touze po objevování neznámých zemí a odlišných kultur.

Zdroj všech fotografií: Národní muzeum/ Enrique Stanko Vráz

Michal Jelínek

Zanechte komentář