Jaké jsou Vánoce od Kanady po Argentinu

Cestování / 24.12.2016

Vánoční svátky se slaví ve většině zemí, každý má však své vlastní tradice. Co tedy můžete během adventu spatřit například za Atlantským oceánem?

Majorita světové populace má prosincové týdny spojené s nakupováním všeho potřebného i nepotřebného, uklízením viditelného i neviditelného, pečením chutného i… ehm, méně chutného. K Vánocům ovšem nepatří jen ten předvánoční stres, ale i spousta skutečně zajímavých tradic a zvyků. Ty naše, ryze české, všichni známe. Pokud si teď nevzpomínáte, Pelíšky vám to rychle připomenou. Co se ovšem traduje v zemích vzdálených, od Toronta po Ohňovou zemi?

Stesk po sněhu

Začněme trochu netradičně, od jihu. Jak je patrné z geografické polohy, Vánoce v Jižní Americe mají spíše letní ráz. To se nejvíce projevilo na slavení Vánoc v Argentině. I pro ně je, stejně jako pro nás, typické zdobit stromeček. Oni na něj ale věší chomáčky z bavlny, které mají symbolizovat právě sníh, který je v tomto období na vrcholcích nejvyšších hor.

„Karneval“ s Papai Noelem

Brazílie byla dlouhou dobu kolonie Portugalska a na zvyklostech místních je to stále znát. Každý rok je hlavní vytvořit scenérii zrození, tzv. Presépio. Obdoba našeho Ježíška, lépe však Santa Clause, je Papai Noel. Ten také pochází z Grónska, ale aby se přizpůsobil zdejšímu podnebí, převléká se do lehké letní košile. Brazilci jsou jak známo národ plný radosti a otevřenosti, ani na tyto svátky tedy ulice nezejí prázdnotou. Samozřejmostí jsou karnevaly a barevné průvody.

Rio de Janeiro je i během Vánoc ve znamení karnevalů

Rio de Janeiro je i během Vánoc ve znamení karnevalů

Vánoce ve znamení odpočinku

V zemi vzdálené více než tisíc kilometrů, Peru, zní ulicemi hlavně ohňostroje a bujaré oslavy. Naproti tomu v malém horském městečku Aguas Calientes, ze kterého se vyráží na Machu Picchu, si obyvatelé v době svátků užívají monzunové období a tím pádem odpočinek od turistů a o půlnoci Štědrého dne začíná sváteční večeře.

Korýši a fazole, kde jinde než v multikulturní Kanadě

V zasněžené Kanadě je většina tradic totožných s těmi americkými. Nesmíme však zapomenout na vliv domorodého obyvatelstva či národnostních menšin, které zde mají hojné zastoupení. V provincii Nova Scotia se během večeře místo tradičního krocana a šunky podávají korýši a mořské plody. Ve francouzských provinciích se naopak peče dort s fazolí uprostřed. Kdo ji najde, stává se králem nebo královnou Vánoc.

Jiný kraj, jiný mrav. Lehce otřepaná, kýčovitá fráze, leč neuvěřitelně pravdivá. Každý tento kouzelný čas prožívá jinak a na nás je, abychom si vzali ponaučení, zastavili se a zkusili si pro sebe ukrást kousek z pověstné hispanoamerické flegmatičnosti a radosti. Pokud ne na celý život, alespoň pro období vánoční.

Zdroj miniatury: www.freeimages.com

Zdroj úvodní fotografie: www.pixabay.com

Tereza Ocetková

Tereza Ocetková

Milovnice koní, která většinu času věnuje olomoucké žurnalistice a sbírání inspirace na cestách. Protože je lepší jednou něco vidět na vlastní oči, než o tom tisíckrát slyšet z vyprávění!

Zanechte komentář