Komiksová Kytice: klasika tak, jak se často nevidí

Literatura / 12.12.2016

Klasické dílo K. J. Erbena vykvétá znovu v netradiční podobě komiksu. Je to průšvih, nebo naopak vydařený počin?

Bylo nebylo, Karel Jaromír Erben měl 205. narozeniny a skupina nadšenců se rozhodla založit na jeho počest projekt Český Grimm – to po vzoru německých sběratelů pohádek bratří Grimmů. Cílem tohoto projektu totiž je znovuoživit tradici vyprávění starých příběhů, mýtů a bájí – a to hezky po česku. A právě K. J. Erben se dá považovat za takového českého Grimma. Jeho sbírka balad a písní Kytice je totiž unikátním souborem českých mýtů a pověstí.

poklad

Poklad, Tomáš Motal

Komiksová Kytice tak vzala populární dílo z české kultury, které se objevuje snad na každém seznamu maturitní četby, a vdechla mu nový život. Poprvé vůbec totiž soubor vychází tak, jak to měl sám Erben původně v plánu – chybí zde balada Lilie a naopak „přebývá“ nedokončená Svatojanská noc. A pak, samozřejmě, takový malý detail – každá z básní je doplněna komiksovým zpracováním ve stylu dvanácti předních českých výtvarníků. Ale to už je jen bonbonek.

kosile

Svatební košile, Marco Turini

Nová cesta

Původně jsem ke komiksovému zpracování Kytice byla trochu skeptická. Básně a komiks, nešlo mi to příliš dohromady. Přišlo mi to jako nutné zjednodušení, jako snaha naservírovat něco, co je naprosto boží, v blýskavém kabátku, aby si to ještě někdo v dnešní době přečetl. Komiksová Kytice si mě ale získala hned na prvních stránkách, protože je nejen krásná, ale taky chytrá. Jednotlivé balady jsou ve sbírce postaveny v logickém pořadí a jak úvodní komentář obou editorů, Jorika Jakubiska a Kateřiny Štursové, tak i kapitola Symbolika doc. Jana Kajfosze, Ph.D. mi ukázaly mnoho nových souvislostí, které mi zůstávaly utajeny, ačkoli jsem Kytici přečetla horem dolem.

kosile2

Svatební košile, Marco Turini

Balady jsou totiž řazeny tematicky do dvojic – ty s motivem mateřské viny – tedy PokladDceřina kletba, s postavami běsů – PoledniceVodník, nebo s motivem kouzelných dnů – Štědrý denSvatojanská noc. Jedna polovina knihy obsahuje básně starší, druhá novější a jako předěl funguje naléhavý Holoubek.

kytice

Kateřina „Ktaiwanita“ Bažantová

Potěcha oka i duše

Mírně patetický mezititulek je zde na místě – to, že jsou jednotlivé Erbenovy balady ohromující, jsem věděla. Že díky ilustracím dostanou nový rozměr a snad ještě větší sílu, to jsem už nečekala. Každá báseň je uvedena celobarevnou stranou s názvem a charakteristickým symbolem – lebkou pro Svatební košili, sekyrou pro Vrbu, kostrou kapříka v ledové vodě pro Štědrý den.

polednice

Polednice, Vladimír Strejček

Po ní následuje komiksové zpracování, ve kterém je vše provedeno obrazem, kromě přímých řečí básně, které najdeme v doplňujících bublinách. Každé z balad se ujal jiný ilustrátor, kromě obou písní, Kytice a Věštkyně, ke kterým jednostránkovou ilustraci přidal tentýž autor. A každý z výtvarníků prezentuje „svůj“ text naprosto jiným stylem a způsobem, zasazuje ho do jiného kontextu a hledání skryté symboliky je na tom celém vlastně nejzábavnější. Pozorný čtenář pak jistě v každém z komiksů najde i původního autora sbírky.

kolovrat

Zlatý kolovrat, Jan Gruml

Po komiksové části následuje klasický textový přepis básní, které se po zhlédnutí emocemi nabitými ilustrací čte úplně jinak.

Mými osobními favority se okamžitě stala hipsterská Svatojanská noc, která je navzdory divoženkám a kouzelnému kvetoucímu kapradí zasazena do současnosti a hlavní hrdina si to kráčí lesem v crocskách; depresivně realisticky zachycená Dceřina kletba, taktéž současná a ubíjejícím způsobem civilní, což kontrastuje s osobní tragédií, kterou zpracovává; dramatická a akční Vrba, která se zpracováním blíží mainstreamovým komiksům a každé okénko je uměleckým dílem hodným vlastního rámečku na stěně, a stroze konturovaný Holoubek v pastelových barvách, které dávají vyniknout jeho ponurosti.

stedry-den

Štědrý den, Marek Rubec

Autoři jednotlivých komiksů

Kytice, Věštkyně – Delarock

Poklad – Tomáš Motal

Svatební košile – Marco Turini

Polednice – Vladimír Strejček

Zlatý kolovrat – Jan Gruml

Štědrý den – Marek Rubec

Holoubek – Petr Holman

Svatojanská noc – Dominik Miklušák

Záhořovo lože – Longiy

Vodník – Vojtěch Velický

Vrba – Karel Cettl

Dceřina kletba – Kateřina Bažantová „Ktaiwanita“

noc

Svatojanská noc, Dominika Miklušák

Českému Grimmovi není konec

Vydání Komiksové Kytice bylo pro projekt Český Grimm jen prvním krokem, za kterým by měly následovat další – Bestiář, Elektronická čítanka, projekce remasterované verze filmové Kytice z roku 2000 nebo nejrůznější přednášky. Pokud vás projekt zaujal, veškeré informace najdete na skvěle zpracovaném webu.

This slideshow requires JavaScript.

Komiksová Kytice je tak jedinečným spojením nového a starého a osloví nejen ty, kteří si klasiku už zamilovali, ale i ty, kteří by po ní ani nesáhli.

ape669556_kytice01

Komiksová Kytice

Autor: Karel Jaromír Erben

Editoři: Jorik Jakubisko, Kateřina Štursová

Rok vydání: 2016

Nakladatelství: Transmedialist

Počet stran: 314

Za poskytnutí recenzního výtisku děkujeme nakladatelství Transmedialist.

Zdroj všech fotografií: Kateřina Stupková, Generace 21

Zdroj videa: YouTube, Český Grimm

0 100 100 1
100%
Average Rating

Komiksová Kytice

Zcela neobjektivně a zaujatě od milovnice původní sbírky musí Komiksová Kytice dostat sto procent. Podařilo se jí posunout už tak dokonalé dílo na nový level - a já vůbec nečekala, že to jde.

  • 100%

Štítky

Kateřina Stupková

Kateřina Stupková

Studentka žurnalistiky, filmová fanynka i knižní nadšenec, milovnice kávy, čokolády a horkého letního počasí, seriálů, návalů kreativity i prolenošených odpolední.

Zanechte komentářVaše názory

  • Vlasta Řenčová

    Jak mi to mohlo uniknout? Tohle vydání musím mít! ♥