Zkuste nezabloudit v Hostivařském lesoparku!

Cestování / 20.12.2016

Bydlíte v Praze, centrum máte prochozené, ale na výlet nechcete vyrážet daleko? Hostivařský lesopark je dobrou volbou!

Znáte to – konečně máte jedno víkendové odpoledne volné, to ale na výlet mimo Prahu nestačí. Nechcete vyrážet daleko a utrácet za dopravu, přesto toužíte po kousku přírody a chvilce klidu, odpočinku od ruchu velkoměsta. Zkuste vyrazit do Hostivařského lesoparku!

Jak a proč lesopark vznikl

Hostivařský lesopark vznikal v šedesátých letech dvacátého století, aby poskytl rekreační zázemí obyvatelům nově budovaného Jižního Města. Na zemědělské půdě v sousedství Hostivařské nádrže tak vyrostl les protkaný spoustou cestiček a rekreačních luk. Zalesňování bylo zahájeno v roce 1959 a za pět let získal lesopark téměř finální podobu.

Vyrazte do Hostivařského lesoparku

Hostivařský lesopark tvoří významné rekreační zázemí pro velkou část obyvatel Prahy (převážně Prahy 10) a vyrazit sem můžete sami, se psem, na kole či s dětmi. V lesoparku se nachází celá řada hřišť, dětských prolézaček, altánůlaviček. Hlavní stezky jsou rovněž osvíceny lampami.

V lesoparku se můžete projít i v zimních měsících.

V lesoparku se můžete projít i v zimních měsících.

Využít můžete také volně přístupné piknikové místo s ohništěm nebo se podívat na vyhlídkové molo na břehu nádrže. Na jejím pravém břehu se v létě můžete vykoupat v přehradě. Územím prochází značená turistická stezka Povodím Botiče a vede zde několik cyklotras.

V západní části lesa (Chodov) stojí hájovna se zookoutkem a zatopeným lomem pro vodní ptactvo. Porost lesoparku tvoří převážně listnaté stromy, hojně zde rostou duby, buky, habry, ale také vejmutovky a jiné.

Kudy vede cesta

 Na jakých zastávkách vystoupit?

Řepčická – linky 125, 154, 175, 183 a 511

Selská – linky 177, 181, 182, 506 a 609

Jižní Město – linky 136, 170, 213 a 505

Livornská – linky 125, 224, 240, 511, 552 a 570

Hostivařský lesopark se rozprostírá na 147 hektarech převážně v městských částech HostivařPetrovice. Pražskou integrovanou dopravou se tam tak dostanete ve všední dny i o víkendu velice snadno.

Hostivařský lesopark je ideálním místem, pokud si chcete jít zaběhat nebo se jen tak projít. Vyrazit sem můžete v jakémkoliv ročním období – lesopark hýří barvami za každého počasí.

Zdroj všech fotografií: Pixabay.com

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář