Opravdová radost z Vánoc

Osobní rozvoj / 15.12.2016

Vánoce nejsou od toho, aby se zařizovaly. Jsou tu od toho, aby přišly.

Jako malé děti jsme se na Vánoce všichni pokaždé strašně těšili. Nejatraktivnější částí těchto svátků byl samozřejmě Štědrý den, kdy jsme dlouho u okna vyhlíželi Ježíška, ale ze zpětného pohledu byl nejkrásnějším obdobím advent. V tomto čase, kdy se Vánoce začaly pozvolna vkrádat do našich domovů, bylo pro mě vždy naprosto samozřejmé, že se z ničeho nic začaly po domě objevovat vánoční dekorace, že na stole přistála nadýchaná vánočka a že celý dům nádherně voněl očekáváním. Vánoce prostě pokaždé přicházely samy jako nějaká tajuplná víla a zcela samovolně a s lehkostí mě přiváděly do sváteční nálady.

Už se ani netěší

Tohle čarokrásné naladění a očekávání mi jen trochu kazila moje maminka, která se se začínajícím prosincem začínala „hroutit“ z toho, co vše musí zase nakoupit, poklidit a zařídit. Ačkoliv jsme se jí snažili všelijak pomáhat, Vánoce ji vždycky dokázaly dost vyčerpat, a když jsem se jí jednou ve velkém rozjaření ptala, jestli se už taky těší na Ježíška, moc nadšeně se netvářila. Snad proto se letos rozhodla, že Vánoce stráví na lyžích a nebude muset stát ve svátečních šatech u sporáku a dodělávat kapra.

V Tescu už jsou sněhuláci

Jak jsem starší, začíná se pro mě advent stávat také dost divokou částí roku, během které musím stihnout nakoupit dárky pro celou rodinu a okolí, pomoct s pečením cukroví, otřít prach z vánočních dekorací a rozvěsit je. A co je nejhorší, uklidit celý dům. A to u nás doma nejsou žádní perfekcionisté, nemusíme mít nazdobený stromeček sladěný v jedné barvě a napečených třicet druhů cukroví. Z celého toho vánočního těšení pro mě zkrátka zbylo to, že už se na konci října začínám děsit, až se po všech nákupních centrech začnou rozsvěcet světýlka a sněhuláci. To kouzlo, kdy Vánoce zcela nenápadně dokázaly vniknout do našich příbytků, je prostě pryč. Už i u mě začal převládat pocit, že se tyto zimní svátky musí zařídit.

Vánoce vánoční pohoda klid skvělá atmosféra

Na Vánoce nemusíte mít napečenou hromadu cukroví a vysmýčený celý byt. Stačí, když budete s těmi, které máte rádi. Zdroj fotografie: pexels.com

Svařák a perníčky

Letos se mi po té tajuplné spontánní atmosféře Vánoc začalo stýskat. Proto se teď v průběhu adventu snažím trochu toho kouzla zase přivolat. Chodím na vánoční trhy (akorát Staromáku se vyhýbám obloukem), začala jsem péct perníčky a hned je začínám poctivě ujídat (to, že by se měly nechat až na Štědrý den, se u nás nikdy nenosilo). V kavárně si objednávám zásadně svařák, koupila jsem františka a hlavně jsem si pořídila seznam přání, kterými by mě Ježíšek mohl obdarovat. Snažím se taky myslet na to, že prapůvodní smysl Vánoc není přece mít umytá všechna okna a perfektně nachystaný bramborový salát. Celé je to hlavně o té tajuplné atmosféře, se kterou svátek přichází, a o tom být s těmi, kteří pro vás něco znamenají.

Proto vám čtenářům přeji, aby jste si Vánoce co nejvíce užili a společně se setkáme zase v lednu u příležitosti novoročních předsevzetí. Krásné Vánoce!

Autorka se inspirovala z webových stránek: stastnyblog.cz

Zdroj úvodní fotografie: pexels.com

Štítky

Adéla Paruchová

Adéla Paruchová

Zanechte komentář