UNDERWORLD: KRVAVÉ VÁLKY – Upíři nasazují zubní protézy

Film / 8.12.2016

Filmový debut režisérky Anny Foerster přichází se svojí vizí brutálního konfliktu mezi upíry a vlkodlaky, která je ale značně bezzubá


Underworld: Blood Wars

akční film/horror

USA/Česko, 2016, 91 minut

Režie: Anna Foerster

Hrají: Kate Beckinsale, Theo James, Lara Pulver, Thobias Menzies a další

Pátý díl série přichází čtyři roky po nepříliš povedeném Underworld: Probuzení. Ten zanechal hlavní hrdinku Selene (Kate Beckinsale) v litém boji proti lykanům na jedné straně a proti její upíří rodině, která ji zradila, na straně druhé.

Pátý díl začíná malým flashbackem, který nenásilně připomíná události ze všech předchozích dílů, takže i ti, co předchozí díly neviděli, budou v obraze. Pro jednou jsou nekomplikované, přímočaré a hloupé příběhy všech předchozích dílů výhodou.

Snímek Underworld: Krvavé války se ale chce od předchozích dílů lišit. Scénář Coryho Goodmana se pro změnu snaží nabídnout více příběhových prvků, které se spojují právě v ústřední postavě Selene.

Záměr je to určitě dobrý, protože jednoduchý děj je předchozím dílům často vytýkán. To by to ale nesměla být sbírka těch největších filmových klišé: máme zde padoucha, který po něčem touží a až to dostane, „svět jak ho známe, skončí“. Je zde spojenec, přehnaně ambiciózní a za zády všech kuje pikle, a v neposlední řadě postava, jejíž původ je daleko vznešenější, než myslela, a tak je „jediným pravým dědicem“.

uw5-cdance_lpulver_tjames-1024x683

Semira (Lara Pulver) je nejnovější členkou upíří rady.

Snad by pomohlo, kdyby se jednotlivé složky příběhu lépe a důkladněji rozpracovaly, ale film je se svou krátkou stopáží (91 minut) zkoumá jen povrchově. Třeba motivaci některých postav tak divák spíše hádá, než že by mu byla uspokojivě vysvětlena. Hloupost celé příběhové linky korunuje závěru filmu, kde je zvrat očividně a drze podobný klíčovému momentu z Pána prstenů a diváka nechá s výrazem „to snad nemyslí vážně?“

Herecké výkony jsou, narovinu, špatné a dosti přízemní. Kate Beckinsale působí uměle a do její kamenné tváře se zřídkakdy promítne něco jiného než bezduchý výraz. Theo James v roli Davida, Selenina upířího chráněnce, je klasický filmový hezoun, který i na situaci velké osobní tragédie reaguje velmi vlažným výkřikem „ne!“ a pak dělá, jako že se nic nestalo. Možná za tím byl záměr filmařů vykreslit upíry jako stvoření neprojevující emoce, ale filmu to dost uškodilo, neboť to ovlivnilo i věrohodnost činů a postav.

Jediným, kdo si plně zasloužil plat, je tak Tobias Menzies v roli vůdce vlkodlaků Maria, který je tím správným plnokrevným záporákem. Jinak má ale člověk pocit, že větší sbírku dřev by našel už jen ve velkoobchodě pro kutily.

p153299

David (Theo James) je bedlivě sledován upířím útočným komandem.

Film Underworld: Krvavé války ale není jen přehlídkou toho, co je na kinematografii špatné. Atmosféra se hodně povedla – celý film je laděn do moderního noir-gotického zasazení (ostatně stejně jako ty předchozí) a zase to, celkem s podivem, funguje i v pátém dílu a stále to neomrzí.

Našince potěší, že velká část filmu je zasazena do České republiky – hlavní sídlo upírů je zámek Hluboká a film začíná honičkou na motorkách po pražské náplavce. Celková stylizace filmu je obecně velkou devizou série Underworld. Je také vidět, že velká část rozpočtu šla do trikových efektů. Akce je parádní a díky dynamické kameře i patřičně efektní. Srdce milovníka akčních filmů musí náležitě zaplesat – akcie kečupáren šly zase jednou určitě strmě nahoru. Hloupý příběh se pak dá vnímat jako vynucené pojidlo jednotlivých akčních scén.

Zdroj fotografií: Falcon

Zdroj videa: Youtube.com

0 48 100 1
48.333333333333%
Average Rating

Underworld: Krvavé války

Underworld: Krvavé války je veskrze průměrnou adult fantasy akcí, kterou na kolena sráží vlastně téměř vše, co ho mělo oproti slabému předchozímu dílu vylepšit. Fanoušci akčních snímků si určitě přijdou na své, ale otázkou je, jestli dokáží svůj mozek na chvíli vypnout natolik, aby si film plnohodnotně užili.

  • Příběh
    25%
  • Herecké výkony
    35%
  • Akce
    85%

Jaroslav Totušek

Zanechte komentář