Nečekaný konec očekávaného mistra

Sport / 12.12.2016

Čas od času překvapí i svět Formule 1, který je pro mnohé synonymem nudy. Třeba tehdy, když novopečený mistr světa nečekaně oznámí konec kariéry.

První prosincový pátek roku 2016 se zapíše do historie stáje Mercedes. Ten den totiž nový, ale dlouho předvídaný mistr světa série vozů Formule 1, Nico Rosberg, oznámil týmu a veřejnosti, že ze světa Formule 1 nadobro odchází. Ironií je, že to bylo pouhých pět dní po zisku mistrovského titulu a hlavně pouhých několik hodin před tím, než při slavnostním večeru Mezinárodní automobilové federace FIA dostal trofej pro nejlepšího jezdce roku.

nico_rosberg_pohar

Pocit vítězství je k nezaplacení! Zdroj fotografie: www.facebook.com

Sám Nico však již delší dobu tušil, že se v něm něco mění: „Vylezl jsem na horu, jsem na jejím vrcholu a definitivně končím v F1. Do těch 25 let, co závodím, jsem dal všechno. A teď je načase jít.“ Pravdou ovšem je, že poslední a předposlední sezóna jeho kariéry ve voze F1 se nesla ve velmi vyhrocené atmosféře a když člověk čelí ohromnému tlaku okolí, veřejnosti i vlastních nároků dnes a denně, není snadné se s tím popasovat a dlouhodobě přitom fungovat.

Jakkoliv nepochopitelné a neuvěřitelné se může zdát Rosbergovo počínání, vlastně jenom udělal to, co my všichni děláme dnes a denně mimo reflektory fotoaparátů a diktafony novinářů. Zvažujeme a rozhodujeme se, co je pro nás víc, bez čeho a bez koho nemůžeme žít. Rosberg si v jeden moment uvědomil, že může existovat bez toho, aniž by pravidelně usedal do kokpitu nejrychlejšího vozu na světě, bez víkendů na cestách, bez rozlévání šampaňského na stupních vítězů i bez jásotu rozzářených fanoušků.

Nico Erik Rosberg (ročník 1985) se narodil v Německu jako syn Kekeho Rosberga, bývalého mistra Formule 1 z roku 1982. Svůj první závod série F1 odjel v Bahrajnu v roce 2006 a poslední v Abú Dhabí v roce 2016 v kokpitu auta stáje Mercedes. Za svoji jezdeckou kariéru v F1 stihl odjet 206 závodů, získat 23 vítězství, 30 pole positions a v roce 2016 titul mistra světa ve voze Formule 1.

Nico Rosberg se rozhodl otočit list a začít ve svém životě psát další kapitolu. Rozhodl se odejít na vrcholu. A byť to není to snadný odchod, je to odchod s hrdě vztyčenou hlavou.

Zdroj citace: www.idnes.cz
Zdroj miniatury: www.facebook.com
Zdroj úvodní fotografie: Wikimedia Commons/slitz

Štítky

Jitka Povalová

Zanechte komentář