5 důvodů, proč cestovat vlakem

Cestování / 26.12.2016

Možností, jak cestovat, je celá řada. Každý způsob dopravy má své výhody a nevýhody. Proč byste měli zvolit zrovna cestování vlakem?

Když cestujete, soustředíte se na různé aspekty, například jak dlouho bude cesta do vaší cílové destinace trvat, kolik za ni utratíte peněz či jestli je vhodná pro všechny vaše potřeby. Ať už cestujete autem, autobusem, na kole, pěšky, letadlem, lodí nebo třeba právě vlakem, měli byte znát klady a zápory daného způsobu dopravy.

A protože ne pro každého jsou vlaky každodenním chlebem, možná netušíte, proč právě je při svých cestách využívat. Uvádíme zde tedy pět důvodů, které vám snad představí železniční dopravu v trochu jiném světle.

Bezpečnost

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak nebezpečná je silniční doprava oproti té železniční? Pokud cestujete autem, nesete na bedrech zodpovědnost za sebe i řidiče ve vašem okolí, na zledovatělých silnicích ale může havarovat i autobus, případně do něj lehce nabourá jiné vozidlo.

S vlaky se však nebezpečí značně snižuje. Nestává se často, že by běžný osobák nebo rychlík vykolejil, narazil do jiného vlaku nebo se dostal do jiné nebezpečné situace. A i kdyby se tak stalo, je toto vozidlo mnohem bytelnější než auta, a tak se snižuje i riziko případného úrazu.

Pohodlí

Pokud cestujete na vzdálenější místo, klidně se může stát, že na vás v náhodném autobuse nezbyde místo k sezení, že se budete mačkat s rodinou v autě nebo že se vedle vás v letadle usadí neznámý člověk. Cestu vlakem si však můžete naplánovat předem, online si koupit jízdenky a zarezervovat si místo a při tom všem využít řadu slevových karet (u Českých drah jsou to takzvané In-karty).

Ve vlaku máte více osobního prostoru než například v autobuse. Zdroj fotografie: Vlasta Řenčová, Generace21

Ve vlaku máte více osobního prostoru než například v autobuse. Zdroj fotografie: Vlasta Řenčová, Generace21

Ve vlaku máte také na jednom sedadle mnohem víc prostoru pro nohy a osobní zavazadla. Můžete využít toaletu, v některých vlacích se dá koupit i občerstvení.

Rychlost

Cestování vlakem má možná spousta lidí spojeno s neustálými zpožděnými spoji, odklony a nepříjemným čekáním na zaneřáděných nástupištích. Přesto se železniční dopravě nedá upřít rychlost, s níž se můžete pohybovat. Některé tratě jsou totiž mnohem kratší než silnice, které se často vinou nepřímo a oklikou.

Romantika

Vlaky představují klasiku. Byly doby, kdy žádný jiný způsob dopravy na delší vzdálenost neexistoval, a doby, kdy se cestovalo výhradně vlakem. Ve starších filmech si hlavní hrdinové mávají na nádraží, když opouštějí rodné město, vyhlíží z oken na zasněženou krajinu nebo řeší složitá dramata v útrobách orient expresů.

Tento punc romantiky si vlaky zachovaly dodnes. Průvodčí chodí a kontroluje jízdenky, hvizd píšťalek se mísí s tím uklidňujícím zvukem, když vlak jede bez narušení po kolejnicích a vaši cestu neruší nikdo a nic. Můžete se dívat z okna, ale také sedět uvnitř a třeba se začíst do knížky. Vyrazit na dovolenou vlakem je rozhodně dobrý nápad.

Ekologičnost + místa, kam autobusy nejezdí

Svým způsobem je železniční doprava mnohem ekologičtější než doprava po silnici. K přírodě je také šetrnější už jen proto, že výstavba železničních komunikací tolik nezasahuje do krajiny a nemění její původní vzhled.

Vlakem můžete vyrazit i třeba na hory! Zdroj fotografie: Pixabay.com

Vlakem můžete vyrazit i třeba na hory! Zdroj fotografie: Pixabay.com

Na některé lokace se také snáz dostanete vlakem než autobusem, protože vlaky sem jezdí častěji či je jejich zastávka na příhodnějším místě. A nebo se jednoduše nemusíte ohlížet na spoustu přestupů.

Takže, až příště budete plánovat nějaký výlet či dovolenou, zvažte i možnost využití vlakové dopravy. Zjistíte, že mají mnohem víc pozitiv než jen tuhle pětici.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Štítky

Vlasta Řenčová

Vlasta Řenčová

Profesionální amatér, snílek a velký čtenář. Ráda cestuje s foťákem na krku a ještě raději o svých zážitcích píše, neboť se vyžívá ve psaném projevu. Gymnazistka se slabostí pro němčinu, tak trochu samouk bojující za humanitní obory. Věčný Potterhead, milovník historie a čokolády.

Zanechte komentář