Festival Kolem světa opět přilákal do Prahy milovníky cestování

Cestování / 6.12.2016

Autor:

Festival Kolem světa byl o víkendu v Praze. Kam jste se během dvou dní mohli podívat a co všechno mohli zažít?

První prosincový víkend znamenal pro cestovatele hodně. Proč? V pražském Clarion Congress hotelu se o víkendu 3. a 4. prosince uskutečnil cestovatelský festival Kolem světa, kde jste mohli ochutnat exotická jídla, koupit si suvenýr z různých koutů světa, zúčastnit se Nikon školy a zdokonalit se ve fotografování či mnoho dalšího. Mimo jiné čekalo na návštěvníky festivalu několik desítek přednášek o cestách po světě. Pojďme si připomenout alespoň některé z nich.

Namibie a ostrovy Raja Ampat – čím dokáží okouzlit?

První z přednášek, které na festivalu proběhly, byla cesta do Namibie. Fotograf a cestovatel Václav Šilha představil svým posluchačům již zmíněnou africkou zemi, kterou popsal anglickou větou: Where dunes and ocean meets (kde se duny a oceán setkávají). Václav Šilha díky svým fotografiím a vyprávění dovedl posluchače například na pobřeží koster, které tvoří malé laguny a kde se vyskytují lachtani. Odtud jste se mohli přenést do národního parku Etosha a ubytovat se zde v jednom z kempů. Tak se vám mohl naskytnout pohled na zebry, slony či nosorožce u napajedla. Ve vyprávění cestovatele a fotografa nechybělo ani poznávání obyvatel – tradičně žijící kmen Himbů nedaleko vodopádů Epupa Falls.

na festivalu Kolem světa nechyběl ani známý cestovatel a spisovatel dr. Miloslav Stingl

Na festivalu Kolem světa nechyběl ani známý cestovatel a spisovatel dr. Miloslav Stingl

Uběhlo asi třicet minut, když po přednášce o Namibii začala cesta na Moluky a souostroví Raja Ampat. Vyprávění měl na starosti Matyáš Adam, který všem představil ostrovy, kde se pěstuje muškátový oříšek a jí se hlavně tuňák. Posluchači se během přednášky dozvěděli, jak funguje doprava, jak vypadá podmořský život a prohlédli si i několik fotografií zachycujících bydlení obyvatel ostrovů.

Životní příběh cestovatele a spisovatele dr. Miloslava Stingla

Každá přednáška byla originální. To samé platí i o představení biografie českého cestovatele a spisovatele Miloslava Stingla, který dorazil na cestovatelský festival společně s Adamem Chroustem. Pánové společně představili novou knihu o soukromém a cestovatelském životě již zmíněného cestovatele, kterou si nyní můžete zakoupit. Sám dr. Stingl celou přednášku doplňoval o zajímavé zážitky spojené s cestováním po světě. Hned po hodinové přednášce byla uskutečněna autogramiáda, kdy se návštěvníci mohli s cestovatelem Miloslavem Stinglem vyfotit.

U jednoho ze stánků jste se mohli dozvědět, co je DORRA a jak pomáhá v Africe či Asii.

U jednoho ze stánků jste se mohli dozvědět, co je DORRA a jak pomáhá v Africe či Asii.

Jiří Hruška procestoval Papuu na motorce

Posluchače pobavil a obdaroval svými zážitky i cestovatel Jiří Hruška, který projel na motorce Papuu. Ti, kteří se zúčastnili jeho přednášky, se mohli projít trasami vedoucími přes džungli a poznat tak život místních lidí. Životy Papuanů jsou hodně odlišné. Uměli byste si představit, že byste bydleli v korunách stromů, pili z tůně, jedli dužinu a červy ságových palem a takovou potravu si zajišťovali pomocí kamenné sekyrky? A lovení ryb pomocí košíků z listů? Taky ne? Nevadí. Jiří Hruška toto všechno zažil a nejen to. Na motorce se několikrát dostal do míst, kde cesta končila a dál musel pokračovat bahnem, přes hory, řeku a na dlouhé vzdálenosti i lodí.

Zajímavou přednáškou byla například Namibie, kterou procestoval Václav Šilha.

Zajímavou přednáškou byla například Namibie, kterou procestoval Václav Šilha.

Během svých cest zaznamenal i módu místních obyvatel. Zjistil (a s posluchači se o to podělil), že oděvy jsou především skromné. Ženy nosí pouze sukně a na hlavách nosí čelenky z rajčího peří. Podal také tipy na místa k šnorchlování a poukázal na život v Papue Nové Guinei. Na závěr přidal důležité informace týkajících se víz a očkování (především antimalarika) potřebné pro cestu do Papui.

Stánky a tance jako doprovodný program na festivalu

Jak již bylo na začátku článku řečeno, kromě přednášek byly k dispozici i stánky s občerstvenímcestopisnou literaturou, šperky a oblečením, představení cestovních agentur nebo zábavné pískování obrázků. Před začátkem několika přednášek vystoupily taneční skupiny jako Kintari nebo Šírín Dance Collective, které ukazovaly tance daných oblastí, čímž překvapily mnohé návštěvníky a vysloužily si dlouhé potlesky.

Mezi doprovodný program festivalu patřily i taneční skupiny, které před přednáškou ukázaly tanec dané země.

Mezi doprovodný program festivalu patřily i taneční skupiny, které před přednáškou ukázaly tanec dané země.

Co říci na závěr? Jelikož na festivalu Kolem světa bylo k vidění několik desítek cestovatelských projekcí, přečetli jste si nyní jen pár tipů. Takže věřte, že výběr to byl opravdu těžký. Zvláště, když přednášky probíhaly v pěti sálech. Po celou dobu festivalu byla přátelská atmosféra, kdy se každý bavil s každým, a kolem sebe jste mohli vidět veselé lidi stejného zájmu. Pro spoustu lidí to byl srdcový zážitek a tipů, kam se vydat a splnit si sny, bylo hned několik. A jaký cestovatelský sen si splníte vy?

 Zdroj všech fotografií: Nela Rájová, Generace 21

Zanechte komentář