Severský filmový podzim nás probudil ze sychravého bezčasí

Film / 10.1.2017

Příznivci severské kinematografie se opět dočkali své pravidelné dávky v podobě festivalu Severský filmový podzim.

Festival Severský filmový podzim opět přinesl do českých kin výběr z oblíbené severské kinematografie. Diváci mohli poprvé v rámci festivalu navštívit také jeden litevský film.

Idealista

Idealisten

Thriller

Dánsko, 2015

Režie: Christina Rosendahl

Scénář: Simon Pasternak, Birgitte Stærmose, Christina Rosendahl

Hrají: Peter Plaugborg, Søren Malling, Arly Jover, Thomas Bo Larsen, Jens Albinus, Henrik Birch

Dánský novinář Poul Brink se v devadesátých letech vydává pátrat po důsledcích dávné tragédie, která se stala v Gronském Thule v šedesátých letech. Postupně však zjišťuje, že případ je zahalen mnoha otázkami. Navíc se o novinářovo vyšetřování začínají zajímat dánské úřady. Nachází se v Grónsku jaderný odpad, který se dánská vláda snaží utajit? Nebo je tam dokonce tajná základna jaderných zbraní USA?

Na akční thriller jde vše, zdá se, až moc hladce. Žádné krvavé scény, žádné vraždy, jen malé vyhrožování. Příběh je spíše jen odvyprávěn, než aby zde vrcholilo nějaké velké napětí. Ale jedná se o příběh podle skutečné události, takže možná měl Poul Brink pouze štěstí, že mu vše prošlo tak hladce.

I přest to je film ale jedním z nejlepších, které tento Severský filmový podzim přinesl. Informuje o události z dánských dějin a nabízí spoustu dalších otázek k tématu jaderných zbraní obecně.

 

Kola vs. Auta

Bikes vs Cars

Dokument

Švédsko, 2015

Režie: Fredrik Gertten

Scénář: Fredrik Gertten

Dokument sleduje několik lidí v různých městech světa, kteří hovoří o situaci s koly a auty ze své perspektivy. Máme tu studentku, která jezdí rušnými ulicemi, aby ušetřila za městskou dopravu, otce dvou dětí, který již několik let odmítá jezdit autem nebo naopak naštvaného řidiče z Kodaně. Všechny tyto perspektivy jsou doplněny fakty a statistikami, které ukazují, jak roste množství aut na planetě a jaký to má dopad na planetu.

Film má jasný ekologický podtext, čímž se nepřímo staví na stranu cyklistů. Když se ale ze statistik dozvíme, jaký dopad mají auta na dopad na životní prostředí a jak moc většině lidí záleží na pohodlí víc než na prostředí, ve kterém žijí a které zanechávají pro další generace, nelze než souhlasit, že by se lidem, kteří mají zájem udělat něco prospěšného pro sebe i pro okolí, mělo alespoň vyjít vstříc a ne se je snažit omezovat.

Dokument především přináší konkrétní informace a fakta, která podkládá reálnými zkušenostmi lidí. Touto formou se tvůrcům podařilo vytvořit film, který o tématu informuje vkusnou a nenásilnou formou a umožňuje divákovi se nad problémem zamyslet podle sebe.

Korunovační klenoty

Kronjuvelerna

Drama

Švédsko, 2011

Režie: Ella Lemhagen

Scénář: Lella Lemhagen

Hrají: Alicia Vikander, Bill Skarsgård, Noah Byström, Björn Gustafsson, Jonatan Bökman, Michalis Koutsogiannakis

Film Korunovační klenoty působí hned od začátku poněkud nesourodě. A do poslední chvíle vlastně nevíte, jestli sledujete retro komedii nebo drama. Jestli je to vše jen nadsázka a vtip nebo to máme všechno brát vážně. To v divákovi zanechá mírnou nejistotu po celou dobu filmu, která se navíc stupňuje nečekanými událostmi, které se ve filmu dějí.

Mladá dívka Fragancia je ve vězení kvůli podezření z vraždy. Při výslechu vypráví právníkovi svůj těžko uvěřitelný životní příběh, ve kterém se setkává naděje s bezmocí, nečekané zvraty, neobvyklí lidé a zvláštní záhady.

Jedná se tedy o drsný a vážný příběh, který je však doplněn o komické situace, komicky vystupující a málo uvěřitelné postavy, velmi nehodící se výtvarné zpracování a kostýmy a především skoro až infantilní rozuzlení. Kvůli tomu ani o filmu nelze příliš říci, neboť se naprosto vymyká jakémukoli žánru. Pokud by v hlavních rolích nehráli skvělí Alicia Vikander a Bill Skarsgård, tak by film asi ani nestál za zmínku.

Hotel

Hotell

Drama

Švédsko/Dánsko, 2013

Režie: Lisa Langseth

Scénář: Lisa Langseth

Hrají: Alicia Vikander, David Dencik, Anna Bjelkerud, Mira Eklund, Henrik Norlén, Simon J. Bergen

Co kdybyste si mohli vybrat, jaké pocity budete cítit v daných situacích? Kdybyste se nechtěli cítit smutně, prostě byste si vybrali jinou emoci. Jako v hotelu, když se vám nelíbí pokoj, prostě se přestěhujete do jiného.

Tento luxus si však Erika nemůže dovolit a proto po traumatickém porodu odjíždí s lidmi ze skupinové terapie do skutečného hotelu, kde se společně snaží postavit svému strachu.

Film je ztělesněním fantazie, kterou by jistě mnoho lidí rádo uskutečnilo. Utéct na chvíli ze svého současného života a přesídlit ze svého současného hotelového pokoje do jiného. Nebo do něj alespoň nahlédnout. I pouhé sledování je však jistou formou zadostiučinění a pomůže divákovi zamyslet se nad vlastními problémy, ač jsou třeba oproti problémům hlavních postav malicherné.

Dokáže však útěk od světa vyřešit úplně všechno nebo to naopak zhorší?

Alicia Vikander je dánský miláček publika a českému divákovi určitě není cizí, hlavně díky filmu Dánská dívka. Na jejím hereckém výkonu v podstatě stojí celý film. V hlavní roli je standardně dobrá a uvěřitelná, stejně jako další herci.

Simonův vesmír

I rymden finns inga känslor

Komedie/Drama

Švédsko, 2010

Režie: Andreas Öhman

Scénář: Andreas Öhman

Hrají: Bill Skarsgård, Martin Wallström, Cecilia Forss, Sofie Hamilton, Susanne Thorson, Andreas Öhman

Simon má rád vesmír, ale nemá rád, když se ho někdo dotýká. Simon má rád kulaté věci, protože mu dávají smysl. Stejně jako rovnice, které jdou na rozdíl od lidí a jejich emocí snadno vyřešit. Simon má aspergerův syndrom a jediný člověk, kterému věří je Sam, jeho starší bratr.

Co se ale stane, když Sama opustí přítelkyně, protože nezvládne Simonovy zvláštní pravidelné rituály? Sam je smutný, což Simon nechápe. Přesto se ale pustí do práce, aby Samovi našel novou přítelkyni. Svým unikátním způsobem, jako vždy.

Roztomilá komedie vtipně pojednává o tématu autismu a přináší milý a oddechový příběh se značnou dávkou humoru.

Bill Skarsgård v hlavní roli exceluje. Tento mladý talent s vzhledem Micka Jaggera je jedním z největších severských objevů posledních let.

Letošní Severský filmový podzim byl takovým klidným odpočinkem v podzimním bezčasí. Nyní se už můžete těšit na Severskou filmovou zimu, která začíná 9. února!

Zdroj perexových fotografií: SF Klub

Karla Melichnová

Zanechte komentář