Více Ruty Sepetys, prosím!

Literatura / 13.12.2016

Americká spisovatelka Ruta Sepetys se během posledních let stala mezi knihomoly pojmem. Stojí její knihy za vaši pozornost?

Ruta Sepetys je americká spisovatelka, kořeny má však v Litvě. A právě tato země je jí zdrojem inspirace. U nás je známá především díky své prvotině V šedých tónech, my se však dnes zaměříme na její zbývající dvě díla – Potrhaná křídla a nejnovější román Sůl moře. Všechny knihy autorky u nás vychází s krásnými obálkami v nakladatelství CooBoo.

Touha po jiném životě

3669Hlavní postavou Potrhaných křídel je osmnáctiletá Josie, jejíž matka se živí jako prostitutka a o svoji dceru nejeví příliš zájem. Josie se snaží žít život, který jí byl předurčen. Má však svůj sen. Touží odejít na univerzitu mimo New Orleans. V uskutečnění tohoto plánu jí pomáhá bordelmamá Willie, ke které Josie paradoxně cítí asi větší úctu a vděk než k matce, či majitel knihkupectví Charlie. A jelikož je hlavní hrdince osmnáct let, je jasné, že se okolo ní motají kluci. Vzniklý milostný trojúhelník mě v knize bavil a jeho vývoj byl k mému potěšení i překvapující.

Někdy vyrazíme na cestu, ale nakonec dojedeme úplně jinam, než jsme chtěli. Ale to nevadí. Důležitý je vyrazit.

V anotaci je zmíněno, že je příběh zasazen do New Orleans padesátých let. Osobně bych si to ale bez občasného připomenutí vůbec neuvědomila a atmosféru města jsem nijak necítila. Příběh by podle mne mohl být klidně ze současnosti a nic zásadního by se nezměnilo. Pozastavila jsem se i nad věkem hlavní hrdinky. Když jsem totiž knihu četla, nemohla jsem se zbavit dojmu, že čtu dílo určené mladším ročníkům a že Josie by klidně mohlo být čtrnáct patnáct let. Knížka se bude dle mého nejvíce líbit náctiletým čtenářům. I přesto si může v knize najít podněty k zamyšlení každý.

Celkově se jedná o velice milé čtení, které zvládnete během jednoho dne. Kniha se od autorčiny ostatní tvorby odlišuje volbou tématu, které není tak historické a ani tragické, zaměřuje se spíše na jednu konkrétní osobu. To ale neznamená, že byste tuto knihu měli vynechat. Takže směle do ní!

Námořní katastrofa

4780Konec druhé světové války, Východní Prusko a tisíce uprchlíků, kteří se snaží utéct před sovětskou armádou. Jejich cílem je nalodění se na jednu z německých lodí. Autorčin zatím poslední román Sůl moře se zaměřuje na pasažéry lodi Wilhelm Gustloff. V příběhu mě zaujaly především zajímavě propletené postavy, z nichž každá má své tajemství. A právě tyto hlavní postavy se starají o vyprávění příběhu. Zpočátku mě toto střídání vypravěčů sice mátlo, než jsem si ujasnila, kdo je kdo, avšak po pár stranách přijdete příběhu na kloub a jste obohaceni o různé pohledy na situaci.

Myslím, že kniha ve vás zanechá silný zážitek a budete si chtít zjistit víc o této katastrofě. Částečně vám pomůže autorčin doslov. Vím, že většina čtenářů tyto pasáže v knihách obvykle přeskakuje, avšak minimálně v tomto případě doporučuji udělat výjimku. Zjistíte totiž, kolik úsilí autorka věnovala přípravě, a především při čtení jde tato poctivá práce opravdu vidět. Budete mít totiž pocit, že postavy Rutiných románů důvěrně znáte. Bude se vám po nich stýskat.

Čtivost nade vše

A co obě knihy spojuje? Jednoznačně obrovská čtivost. Nebudete se moci odtrhnout, doslova. Nebudete aktualizovat Facebook, projíždět Instagram ani zvedat telefony. Možná i přejedete zastávku (potvrzeno), ehm… Opravdu jsem obě přečetla během několika cest vlakem a to se neřadím mezi rychločtenáře. Sepetys píše jednoduše, avšak krásně. Budete doslova viset na řádcích, které vám budou utíkat před očima.

fotka-do-clanku

Ruta Sepetys se sama, a dle nás oprávněně, označuje za „hledačku příběhů“.

Jistě, autorka má i pár „chyb“, např. milostný příběh, který je v podstatě očekáván od začátku knihy apod. Avšak proti jejímu přínosu jsou tyto drobnosti jen kapkou v moři a já je Rutě bez jakýchkoliv rozpaků odpouštím. Důležitější je pro mě totiž fakt, že autorka přibližuje touto úžasnou formou historické události, které nejsou příliš známé nebo se zaměřuje na ne zrovna lehké životní osudy.

I přesto, že u nás knihy Ruty Sepetys vydává nakladatelství CooBoo, které se zaměřuje na young adult žánr, dospělí čtenáři nemusejí zoufat a klidně se do knih pustit. Já se co nejdřív pustím i do autorčiny prvotiny V šedých tónech a jsem si skoro jistá, že zklamaná nebudu!

Potrhaná křídla3669

Autor: Ruta Sepetys

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2014

Počet stran: 296

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Sůl moře4780

Autor: Ruta Sepetys

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2016

Počet stran: 352

Více informací naleznete na stránkách nakladatelství.

Zdroj fotografií fotografií: Albatros Media; Anna Straková, Generace 21

0 90 100 1
90%
Average Rating

Ruta Sepetys, hledačka příběhů, která opravdu stojí za pozornost. Její knihy přečtete rychlostí blesku, avšak neuvěřitelně silný zážitek z autorčiných příběhů ve vás zůstane ještě dlouho! A navíc její knihy budou vypadat krásně ve vaší knihovně.

  • Potrhaná křídla
    85%
  • Sůl moře
    95%

Štítky

Anna Straková

Zanechte komentář