Chce to klid a nohy v teple!

Na talíři / 13.12.2016

I když je internet zahlcen tzv. babskými radami na to či ono, udivuje mě, kolik známých, kolegů a přátel při prvním kýchnutí navštíví lékárnu. Proto vznikly následující řádky.

Nejčastěji navštěvujeme lékaře kvůli respiračním infekcím. Skoro každé malé dítě ale ví, že antibiotika se dávají, pokud je nachlazení bakteriálního původu. Pokud nemoc neodezní do několika dnů a vám se nechce k lékaři, protože se tak jako já bojíte, že tam akorát něco dalšího chytnete, zkuste domácí CRP test. Sadu k odběru krve koupíte na internetu nebo v lékárně.

CRP test

Jedná se o měření koncentrační hladiny C-reaktivního proteinu, který pomáhá při rozlišení bakteriální a virové infekce. Dozvíte se tak, jestli máte doma pokračovat v léčbě nachlazení sami, anebo je lepší vyhledat odborníky.

Běžné nachlazení se nejčastěji projevuje jako zánět nosních dutin nebo nosohltanu především ve formě rýmy a bolesti v krku. Původcem jsou právě viry. Braní antibiotik je v tomto případě zbytečné, respektive zatěžujeme organismus a zaděláváme si jím na budoucí problémy vznikající z nadměrného užívání antibiotik.

Při nachlazení je potřeba zvýšit příjem tekutin, zázvorový čaj je ideální volba.

Při nachlazení je potřeba zvýšit příjem tekutin, zázvorový čaj je ideální volba.

Pokud je to jen trochu možné, i při běžném nachlazení zůstaňte několik dnů doma. Buďte maximálně v klidu, relaxujte, omezte fyzicky i psychicky náročné aktivity a často větrejte. Pijte, co to půjde, protože voda odvádí škodlivé látky z těla a doplňuje vodu ztracenou případným pocením. Jako menu v nemoci doporučuji vodu, čaje – zázvorový, lipový, bezový.

Skořice a hřebíček, pomocníci nejen v boji s virovou infekcí.

Skořice a hřebíček, pomocníci nejen v boji s virovou infekcí.

Zázrak starý více než 2500 let

Řeč je o hřebíčku. To je můj první pomocník při bolesti v krku. Cumlejte ho během dne, jak nejvíce snesete. Působí totiž jako silné přírodní analgetikum a antiseptikum. Není nutné kupovat v lékárně pastilky, hřebíček vám pomůže mnohem lépe.

Další alternativou je kloktat. Ne, nemám na mysli domácí slivovici, kterou pak polknete. Tvrdý alkohol poškozuje již tak poškozenou sliznici, takže za tipy od srdečných Moraváků pěkně poděkujte, ale buďte raději ohleduplní ke svému tělu. A to su z Moravy!

Připravte si ke kloktání roztok se solí, šalvějí nebo vodu smíchejte se skořicí a medem. Pokud snesete obklady, jděte do nich. Ideálně tvarohový nebo bramborový.

Velice účinné při rýmě a léčbě zánětu dutin je výplach nosu. Ten může posloužit také jako vhodná prevence.

Pro odvážné: výplach nosu

Pro výplach nosu si můžete pořídit speciální nádobku ve tvaru konvičky z tvrzeného plastu. Pokud nemáte, postačí třeba mistička. Roztok připravíme z převařené vody, do které přidáme sůl. Voda by měla být příjemně teplá. Výplach není složitý, ale vyžaduje praxi a vůli. Nesmíte to vzdát jako já při prvním pokusu. Konec nádoby se vloží k jedné nosní dírce. Hlavu skloníme a natočíme k opačné straně. Při výplachu je vhodné měnit polohu hlavy a pokud chceme nos vyčistit, stačí vysmrknout stranou, kterou výplach vytéká. Pokud nemáte nos volně průchozí, zkuste před výplachem použít kapky případně nosní sprej k uvolnění cest.

Neprohloupíte, pokud si občas smlsnete na sirupu z cibule, který je velice efektní při kašli. Nakrájíte na kostky cibuli, dáte do nádoby, přidáte med nebo cukr a necháte uležet v lednici. Po několika hodinách můžete po lžičkách užívat tento přírodní a velice účinný sirup.

Ocet jako bojovník s horečkou

Pokud se dostaví horečka, určitě víte, že minimálně do 38  °C nesrážíme za žádnou cenu chemickými preparáty. Než po nich sáhnete, zkuste si ponožky namočit do octa alespoň na 30 minut, případně si dát na břicho plátýnko v octu namočené.

Do jídelníčku zařaďte česnek, kurkumu a samozřejmě vitamin C, ideálně doplněný zinkem. Co byste naopak měli vyřadit, je mléko a mléčné výrobky, které zahleňují, což je opak toho, co právě potřebujeme.

Aby se vám lépe dýchalo, přidejte do aromalampy několik kapek eukalyptového oleje. Pokud zatoužíte oddat se koupeli, nezapomeňte přidat do vody jedlou sodu. Je to učiněný zázrak nejen pro vaši pokožku.

Zachumlat se do peřin s knížkou, na kterou jste neměli čas, dát si dobrý silný vývar a dopřávat si klid… Nemá to nachlazení něco do sebe?

Zdroj všech fotografií: pexels.com

Silvie Ulrichová

Silvie Ulrichová

,,Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu." Henry Ford

Zanechte komentář