7 tipů na netradiční vánoční filmy z různých zemí

Film / 12.12.2016

Chcete si pustit nějaký vánoční film, ale máte pocit, že už jste snad všechny viděli? Nezoufejte.

Dnes vám přinášíme seznam 7 netradičních vánočních filmů z různých zemí, kterými se můžete na svátky naladit.

Japonsko

Nejprve se podíváme do dalekého Japonska, kde se Vánoce jako takové téměř vůbec neslaví. V zemi je jen hrstka věřících, která tento křesťanský svátek dodržuje, ale vánoční stromky a všudypřítomní Santa Clausové pronikli i sem.

Atmosféru doplňuje řada vánočních snímků, z nichž nejznámější je animovaný film Tokijští kmotři. Příběh je možná trochu zvláštní: tři tokijští bezdomovci najdou na Štědrý den malou holčičku a snaží se najít její rodiče. Skupinka bezdomovců se skládá z nevrlého alkoholika, transvestity s mateřskými instinkty a dívky na útěku, která při rodinné hádce pobodala otce. V celém snímku rovněž hraje velkou roli osudová náhoda. Příběh je natočen podle novely Tři kmotři od Petera B. Kyne.

Polsko

Polský film Noc plná zázraků splňuje všechna předvánoční klišé a ne nadarmo se mu přezdívá „polská Láska nebeská“. Film opravdu vykazuje podobnost s jedním z nejtypičtějších vánočních filmů, a to jak z hlediska atmosféry, tak i obsahu.

Příběh vypráví o osudech pěti žen a pěti mužů, které se na Štědrý den protnou. V roce 2015 bylo natočeno pokračování Noc plná zázraků 2, které navazuje na předcházející dějovou linku.

Francie

Další, rovněž nepříliš typický vánoční příběh, pochází z Francie. Film Šťastné a veselé byl natočen podle skutečné události, která se na Štědrý večer roku 1914 udála v zákopech 1. světové války. Vojáci tehdy v zákopech zpívali vánoční koledy a nakonec se rozhodli uzavřít krátkodobé příměří s nepřáteli. Toto válečné drama bylo nominováno na Oscara.

Podobně tragikomické ladění bylo zvoleno i u dalšího francouzského filmu s názvem Vánoční příběh. Zde spolu Vánoce tráví rodiče s již dospělými dětmi, které přijíždí, když se dozvědí, že jejich matka potřebuje transplantaci kostní dřeně. Snímek se hemží vtipnými a nápaditými dialogy, divák tedy kvůli smutné dějové lince nemusí upadat do deprese.

Finsko

Legenda o Vánocích je finský film vyprávějící o chlapci jménem Nikolas, kterého lépe známe pod jménem Santa Claus. Nikolas jako malý přišel o rodiče, a tak se rodiny z vesnice, kde žije, domluví, že ho každý rok bude opatrovat jedna z nich. Nikolas pak z vděčnosti každé rodině vyrábí dárky. Jednoho dne je poslán do učení k tesaři a zde mu „finský Grinch“ brání ve vyrábění dárků a ohrožuje celou tradici. Jak to všechno nakonec dopadne?

Rumunsko

12:08 Na východ od Bukurešti. Tak zní název – překvapivě – vánočního snímku, který má dvě dějové roviny. První se soustředí na prosincový pád komunistického režimu v Rumunsku a úprk jeho hlavního představitele Ceaușesca, druhá pak rekapituluje tento vývoj v televizní talk show o 16 let později.

Moderátor si pozve dva hosty: jedním z nich je důchodce, který se občas převléká za Santu Clause, a druhým je učitel dějepisu. Oba dle jejich slov aktivně participovali na demonstracích proti komunistickému režimu. Až na to, že… ne? Po telefonátu od naštvaného diváka, který dotyčné hrdiny osočí, že místo protestů v ulicích vysedávali v hospodě, začíná tragikomický koloběh snah a dokazování, jak to vlastně doopravdy bylo.

Máte už tušení, jaký netradiční vánoční film zhlédnete? 

Zdroj náhledových fotografií: koláž filmových distributorů

Štítky

Ketrin Jochecová

Zanechte komentář