Sam Shaw fotil celebrity i farmáře

Design / 17.12.2016

Určitě znáte fotografii Marilyn Monroe v bílé vlající sukni. Nová výstava v Praze představuje tvorbu autora tohoto snímku, Američana Sama Shawa.

Do 15. ledna 2017 bude v Domě fotografie – jedné z budov Galerie hlavního města Prahy – zpřístupněna výstava s názvem Fotograf hvězd: Sam Shaw (1912–1999). Celoživotní tvorba zmíněného umělce je v České republice představena vůbec poprvé.

Marilyn Monroe, New York, 1954

Marilyn Monroe, New York, 1954

Obyčejná Amerika

Samuel Joseph Warshawsky se narodil v New Yorku, kde také strávil většinu života. Nevěnoval se pouze fotografování, ale byl i výtvarníkemod 60. let rovněž filmovým producentem. Na začátku kariéry pracoval jako portrétista v soudní síni a posléze v roli autora kreslených vtipů, které vycházely v deníku The Brooklyn Eagle. Profesionálním fotografem se stal ve 40. letech díky své reportážní práci pro magazín Collier’s.

Jeho úkolem tehdy bylo procestovat USA a zachytit existenci dělníků, zemědělců a mnoha dalších obyčejných lidí a místních událostí. Ačkoliv se největší část výstavy skládá z portrétů umělců, tato ,,americká“ složka je v Shawově tvorbě stejně důležitá. Ilustruje obraz poválečné Ameriky, v níž si děti hrály, zatímco se jejich rodiče účastnili mítinku na podporu rasové segregace. K prohlédnutí v galerii je momentka z takového shromáždění v Mississippi, na němž vystoupil senátor Theodore G. Bilbo.

Filmová kariéra

V roce 1950 obdržel tvůrce nabídku zdokumentovat natáčení filmu Panika v ulicích a od té doby se začal soustředit na svět kinematografie. Proslavil se coby autor propagačních snímků k úspěšným americkým filmům a jeho fotografie se tehdy pravidelně objevovaly na stránkách obrazových časopisů Life, Look či Paris Match.

Převážná část vystavené tvorby sestává z portrétů nejlepších herců a hereček, jakými byli mj. Marlon Brando, John Wayne, Romy Schneider a hlavně Marilyn Monroe, jejíž úsměv je v galerii všudypřítomný. Dále jsou tu prezentovány momentky z cest po Evropě, ale třeba i reportážní záběry z domácích událostí, například z demonstrace proti válce ve Vietnamu.

Marlon Brando, Los Angeles, 1959

Marlon Brando, Los Angeles, 1959

Alfred Hitchcock, Quebec, 1951

Alfred Hitchcock, Quebec, 1951

Ve dvou patrech výstavního prostoru se můžete procházet a prohlížet si černobílé fotografie, jež od sebe nejsou nijak tematicky odděleny. Sbírka je cíleně uspořádána tak, aby uvedla hollywoodskou slávu do kontextu života probíhajícího mimo zdi kinosálu, a tudíž korespondovala se Shawovým přesvědčením o rovnosti všech lidí, nehledě na jejich společenské postavení.

Zdroj všech fotografií: © Galerie hlavního města Prahy, © Sam Shaw Inc.

Michal Jelínek

Zanechte komentář