100 budov prezentujících budoucnost architektury

Design / 3.12.2016

Autor:

Přečtěte si recenzi (a zajímavé postřehy) na knihu, která se snaží o nemožné. Zmapovat budoucnost architektury.

Je to úkol poněkud odvážný. Řekl bych až skoro nereálný. Ale jestli se to podařilo? Nepřeskakujme. V době, kdy není jasně definovaná současnost architektury, kdy nejsou definované převažující tendence a kdy nemluvíme o architektonickém směru, ale o „současné“ architektuře, se mi zdá mapování budoucnosti podobné, jako kdybych plánoval, co budu dělat po zkouškovém.

Poznámka: Označení „moderní architektura“ se používá pro architekturu modernistů, časově tedy na konci 19. století, popřípadě na přelomu se stoletím dvacátým. Nově vznikající architektonická díla nazýváme „současnou“ architekturou.

pexels-photo-99626

Zdroj: pexels.com

Nicméně, název knihu celkem přeceňuje. Ve skutečnosti se seznámíte se sto budovami, které jsou svým způsobem výjimečné. Buď jsou umístěné na jižním pólu, nebo se jedná o zajímavou přestavbu či budovy, které mají neobvyklý tvar, jsou z přírodních materiálů, minimalistické (s ohledem na velikost) nebo mají býti společenskými katalyzátory. Všechny stojí za to znát, nebo o nich vědět alespoň pár informací, a na to je tato kniha ideální.

Zajímá vás, jestli se do TOP 100 z celého světa dostala alespoň jedna stavba z České republiky? Tak v tom případě vás kniha nezklame, opravdu, je tam! Ale jenom jedna. Slovensko tam má dvě. (Zklamání?) Polsko ale žádnou. (Lepší?) A které stavby se tam tedy dostaly? To vám neprozradím, radši si to přečtěte.

Česká architektura

Český výtvor. Zdroj: uhlikarchitekti.cz

Cíloví čtenáři

Dalo by se říci, že široká veřejnost, jenže to je stejně neurčitý pojem jako „barák“. Pokud bych to měl specifikovat, tak na to půjdu vyřazovací metodou.

  • Knihu si nekoupí:  architekt, student architektury, člověk, který se dlouhodobě zajímá o architekturu.
  • Knihu si koupí: kdokoli, koho zajímá architektura, stavby s nejpokrokovější technologií, budovy šetrné k přírodě či cokoli, co se nestaví v českých satelitních vesnicích a má to uměleckou nebo technologickou hodnotu.

I přes tak rozsáhlou specifikaci se jedná o opravdu široký záběr veřejnosti.

Kniha se čte opravdu snadno. Doporučuji ji do tramvaje nebo čekárny u doktora. Na klidné dlouhé odpoledne či zimní večery to ale opravdu není. Je psaná lehce, bez odborných výrazů a termínů. Spíše než popisuje, stavby komentuje, většinou v rámci jednoho odstavce, takže i když ji budete číst po částech, během jednoho týdne budete mít hotovo.

zdroj:pexels.cz

Zdroj:pexels.com

Celkové hodnocení

Když se vrátíme k první otázce: „Podařilo se?“ Musím odpovědět, že (bohužel) ne. Možná jsem ale měl jen velká očekávání.

Abych ale nebyl tak kritický, což původně vůbec nebyl můj záměr. Podařilo se nashromáždit sto staveb, které jsou rozhodně, (až na pár výjimek – což může být ale pouze můj subjektivní dojem), pro současnou architekturu důležité. Jsou technologicky nejpropracovanější, ekologicky nejšetrnější nebo společensky natolik významné, že to zamává snad s každým. Je pravda, že některé stavby naznačují nebo přímo ukazují směr, ve kterém budou architekti v budoucnu pokračovat. A to rozhodně stojí za přečtení.

Budoucnost architektury ve 100 budovách

Budoucnost architektury ve 100 budovách

Autor: Marc Kushner
Nakladatelství: Noxi (edice TED knihy)
Počet stran: 176
Cena: 279 Kč

Více informací na webových stránkách nakladatele.

Zdroj úvodní fotografie: Tomáš Kodet, Generace 21

Štítky

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář